no-img
گام به گام آنلاین

***آب مایه حیات-با مراجعه به منابع مختلف درباره آب و ساختار آن،تاریخچه تشکیل آب تحقیق کنید.**


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
آب مایه حیات
doc
فروردین ۲۷, ۱۳۹۶
1 مگابایت
2900 تومان
2900 تومان – خرید Loading

آب مایه حیات


مقدمه:

آب مایه حیات و فراوان‌ترین ماده ی مرکب بر روی سطح کره زمین و بستر اولیه حیات به شکلی که امروزه می‌شناسیم. بیش از ۷۵٪ جرم یک انسان از آب تشکیل شده‌است و نیز بیش از ۷۰٪ سطح کره زمین را آب پوشانده‌است (نزدیک به ۳۶۰ میلیون از ۵۱۰ میلیون کیلومتر مربع) با وجود این حجم عظیم آب تنها دو درصد از آبهای کره زمین شیرین و قابل شرب است و باقی آن به علت محلول بودن انواع نمک‌ها خصوصا نمک طعام غیر قابل استفاده‌است. از همین دو درصد آب شیرین بیش از ۹۰ درصد به صورت منجمد در دو قطب زمین و دور از دسترس بشر واقع شده‌است.

خواص فیزیکی:

آب ماده‌ای است بی‌بو، بی‌رنگ و بی‌طعم. آب خواص ویژه‌ای دارد که آن را از دیگر مایعات متمایز کرده است. از این خواص ویژه می‌توان به ظرفیت گرمایی بالا، افزایش غیرعادی حجم به هنگام انجماد، کشش سطحی بالا، گرانروی بسیار پایین و بالا بودن گرمای نهان تغییر فاز اشاره نمود. دلیل بسیاری از این خاصیت‌ها وجود پیوند هیدروژنی در میان مولکول های آب است. چگالی آب در دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد و فشار ۱ اتمسفر برابر ۰.۹۹۸ گرم بر سانتمیتر مکعب است. آب در فشار ۱ اتمسفر در دمای ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌جوشد و در دمای صفر درجه سانتی‌گراد منجمد می‌شود.

همچنین آب در ۴ درجه سانتی گراد بیش‌ترین چگالی یعنی ۱ گرم بر سانتیمتر مکعب را دارد، که این مسأله از لحاظ علمی بسیار جالب است و یک استثنا بشمار می‌آید.

آب چگونه پدید آمد

به عقیده دانشمندان پیدایش و تکوین آب حدود ده میلیارد سال پیش آغاز شد. واقعه ای که فقط چند کسری از ثانیه پس از انفجار عظیم ( big bang ) روی داد . چند دقیقه ای پس از انفجار نخستین اتمهای هیدروژن پدیدار شدند .این اتم ها که تا آن زمان پراکنده بودند کم کم به یکدیگر نزدیک شدند و تراکم هایش چندین صد میلیارد ذره در هر سانتیمتر مکعب را تشکیل دادند .


تراکم ماده به صورتی بود که دما به صدها هزار درجه افزایش یافت. حرارتی کافی برای روشن کردن ستاره ها که واکنشهای هسته ای آنها موجب پیدایش همه اتم های شناخته شده گشتند از جمله اکسیژن . این اتم های اکسیژن از ستاره ها به بیرون پرتاب شدند و دوباره در فضا خود را باز یافتند . در اثر ملاقات با هیدروژن اکسیژن هایشان را با آنها تقسیم کردند و بدین سان مولکول جدیدی را پدید آوردند به نام آب در فضا آب بیشتر به صورت بخار در نزدیک به محیط ستاره ای، متراکم میشوند . در فاصله ای که دما پائین تر از ۴۰۰۰ درجه سانتیگراد است و جایی که تشعشعات فرا بنفش ، ستاره چندان زیاد نیست . دو شرط ضروری برای مولکول آب، تا این مولکول به هیدروژن و اکسیژن تجزیه نشود .

آب بر روی سیاره ها

سیاره ها در طی تشکیل شدن، بخار آب محبوس در امعا و احشاءشان را پس آوردند . با توجه به شرایط فشار و دما این بخار به صورت گاز مایع یا یخ در آمد . ابعاد سیاره و فاصله اش به نسبت خورشید برای این تحول تعین کننده بودند . هر چه سیاره به خورشید نزدیکتر باشد ،گرمای خورشید را بیشتر می پذیرند و این دما بر حالت آبی که در آن سیاره است اثر میگذارد . در مقابل، هرچه سیاره کوچکتر باشد ، نیروی گرانشش ضعیف تر است و کمتر میتواند بخار آب را در سطح خود نگهدارد . بنا بر این بخار آب در خلا‍ء فضا پراکنده میشود . همچنین گرانش،تثبیت گاز کربنیک در سطح سیاره را امکان پذیر میکند و با اثر گلخانه ای پوسته اش را گرم می کند . و سر انجام این که ، ابعاد یک سیاره ، فشار و دمای داخلی آن ، و از همانجا ، حالت آب در اعماق آن را تعریف میکند .

زمین:آب در همه حالتهای آن

زمین تنها سیاره منظومه ی خورشیدی است که در آن آب در سه حالت مایع ، بخار و جامد وجود دارد . اگر فاصله اش نسبت به خورشید ۵ درصد کمتر بود تا ۱۰ درصد بیشتر از انرژی خورشیدی را دریافت میکرد و آبش تبخیر می شد . چنانچه فاصله خورشیدی زمین ۳ درصد بیشتر بود اقیانوسها تا اعماق یخ می بستند.

عناوین دیگر:

آب

مایه ی حیات

آب مایه ی حیات

کاربردهای آب

منابع آب

مصارف آب در کره زمین

مصارف آب

ساختار آب

خواص فیزیکی آب

تاریخچه تشکیل آب

آلودگی آب

وضع آب در آینده

 

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.

 موضوعات :

تصاویر پیش نمایش


آب مایه حیات-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.