no-img
گام به گام آنلاین

****تحقیق صفحه 109 احکام 1 ویژه پسران دهم /حسد و سوء ظن و بدبینی در اسلام به چه معناست؟*


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
تحقیق صفحه ۱۰۹ احکام ۱ ویژه پسران دهم رشته علوم و معارف اسلامی / اگر صفات ناپسند درونی حسد و سوء ظن نمود بیرونی پیدا کنند ممکن است تبدیل به چه گناهانی شوند؟ بدبینی در قرآن به چه معنا است؟ علت، آثار و راه علاج آن چیست؟ افراد بدبین چه ویژگی هایی دارند؟
doc
فروردین ۲۹, ۱۳۹۶
1 مگابایت
900 تومان
900 تومان – خرید Loading

تحقیق صفحه ۱۰۹ احکام ۱ ویژه پسران دهم رشته علوم و معارف اسلامی / اگر صفات ناپسند درونی حسد و سوء ظن نمود بیرونی پیدا کنند ممکن است تبدیل به چه گناهانی شوند؟ بدبینی در قرآن به چه معنا است؟ علت، آثار و راه علاج آن چیست؟ افراد بدبین چه ویژگی هایی دارند؟


بدبینی

بدبینی یک حالت درونی و از صفات بسیار بدی است که از زوایای متعدد قابل بحث است؛ زیرا آثار منفی فردی و اجتماعی، روحی و جسمی، اخروی و دنیوی زیادی دارد. در منابع اسلامی ضمن بیان آثار و علل بدبینی، راه هایی برای درمان آن ذکر شده است.بدبینی و بدگمانی که در منابع اسلامی از آن به سوء ظن تعبیر شده یک حالت درونی است که موجب عدم اعتماد شخص به دیگران و اطرافیانش می شود، از این رو نسبت به حوادث، وقایع، افراد و کارهای آنان با دید منفی نگریسته و آنها را به صورت نادرست تفسیر می کند. بدبینی “سوء ظن” یکی از گناهانی است که در مقابل آن خوش بینی (حسن ظن) می باشد که از صفات خوب است.

در یک تقسیم بندی سوء ظن را نسبت به متعلق آن به چهار قسم می توان تقسیم نمود:

. سوء ظن به خدا

– سوء ظن به خود

– سوء ظن به دشمنان

– سوء ظن به نزدیکان، دوستان، مؤمنان و…

. سوء ظن به خدا

سوء ظن به خدا

یعنى بدگمانی نسبت به خداوند در مورد موجودات و انسان ها؛ نظیر ناامیدى از رحمت‏ خداوند که این کار امری ناپسند و حرام است. خدای متعال در قرآن می فرماید: «لا تیأسوا من روح‏ الله انه لاییأس من روح الله الّا القوم الکافرون».چنین سوء ظنی کاملاً بی جا بوده و از گناهان بزرگ است؛ مؤمن با آن سعه رحمت و مغفرت الاهی نباید مأیوس از رحمت و مغفرت و عفو الاهى باشد و لو با گناه جن و انس باشد. کارهایی؛ نظیر گناه زیاد، جهل و عدم شناخت خداوند، بخل و … موجب می شود تا انسان به خداوند بدگمان شود. در روایتی آمده است که بخل موجب سوء ظن به خداوند مى‏گردد.

با آشنایی و شناخت از اموری که موجب سوء ظن به خداوند می شوند، باید با برطرف نمودن آن اسباب، موجبات خوش بینی را فراهم نمود. امام رضا (ع) فرمود: به خداوند حسن ظن پیدا کنید؛ زیرا خداوند مى‏فرماید: من به حسن ظن توجه دارم، اگر او خیر در نظر بگیرد به خیر خواهد رسید و اگر سوء ظن داشته باشد باز هم به آن خواهد رسید.

سوء ظن به خود

خوش بینی زیاد و بی مورد به خود، موجب تنزل و رکود و موجب بی مهری دیگران نسبت به ما خواهد شد، امام رضا (ع) فرمود: “ر کس از نفس خود راضی باشد افراد ناراضی از او زیاد خواهند شد”هم چنان که سوءظن به خویشتن در صورت عدم افراط موجب تکامل آدمى است، امام على‏ (ع) مى‏فرماید: “یکی از صفات متقین سوء ظن داشتن به خود است”.

عناوین دیگر:

تحقیق صفحه ۱۰۹ احکام ۱ ویژه پسران دهم رشته علوم و معارف اسلامی/ اگر صفات ناپسند درونی حسد و سوء ظن نمود بیرونی پیدا کنند ممکن است تبدیل به چه گناهانی شوند؟ بدبینی در قرآن به چه معنا است؟ علت، آثار و راه علاج آن چیست؟ افراد بدبین چه ویژگی هایی دارند؟

تحقیق صفحه ۱۰۹ احکام ۱ ویژه پسران دهم رشته علوم و معارف اسلامی

احکام ۱ ویژه پسران دهم رشته علوم و معارف اسلامی

اگر صفات ناپسند درونی حسد و سوء ظن نمود بیرونی پیدا کنند ممکن است تبدیل به چه گناهانی شوند؟

بدبینی در قرآن به چه معنا است؟

افراد بدبین چه ویژگی هایی دارند؟

بدبینی

سوء ظن

حسد

نشانه های افراد حسود

نشانه های بدبینی

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.

 تصاویر پیش نمایش


تحقیق صفحه ۱۰۹ احکام ۱ ویژه پسران دهم رشته علوم و معارف اسلامی / اگر صفات ناپسند درونی حسد و سوء ظن نمود بیرونی پیدا کنند ممکن است تبدیل به چه گناهانی شوند؟ بدبینی در قرآن به چه معنا است؟ علت، آثار و راه علاج آن چیست؟ افراد بدبین چه ویژگی هایی دارند؟-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

مطالب مرتبط


نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.