no-img
گام به گام آنلاین

تحقیق کنیدص113زیست دهم فنی وحرفه ای/تحقیق درباره نمونه های گیاهی و جانوری درحال انقراض


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
تحقیق کنید صفحه ۱۱۳ زیست دهم فنی و حرفه ای/ ۱-از تبعات تخریب پوشش گیاهی آن است که برخی گونه های گیاهی و جانوری منقرض می شوند، یا به انقراض تهدید می گردند. آیا نمونه هایی از آنها در ایران و در استانی که در آن زندگی می کنید سراغ دارید؟ ۲-از تبعات تخریب محیط زیست، کاهش زنبور عسل است در این مورد تحقیق کنید.
doc
فروردین ۳۰, ۱۳۹۶
1 مگابایت
2900 تومان
2900 تومان – خرید Loading

تحقیق کنید صفحه ۱۱۳ زیست دهم فنی و حرفه ای/ ۱-از تبعات تخریب پوشش گیاهی آن است که برخی گونه های گیاهی و جانوری منقرض می شوند، یا به انقراض تهدید می گردند. آیا نمونه هایی از آنها در ایران و در استانی که در آن زندگی می کنید سراغ دارید؟ ۲-از تبعات تخریب محیط زیست، کاهش زنبور عسل است در این مورد تحقیق کنید.


خطر انقراض گونه های جانوری و گیاهی

روند انقراض گونه‌های زیستی،به دلیل بدرفتاری انسان با طبیعت پیرامون خود‌ با سرعت نگران کننده‌ای افزایش یافته و با حذف هر گونه جانوری از چرخه طبیعت کره خاکی یک قدم به سوی نابودی پیش خواهد رفت.

به گزارش خبرگزاری مهر، تنوع یا غنای گونه‌‌ای، شبکه‌ای از همه موجودات زنده، اعم از گیاهی و جانوری است و نژادهای انسان و انواع جانوران، گیاهان و موجودات تک سلولی را در بر می گیرد. گونه ها علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسانها نظیر خوراک، پوشاک ، مسکن ودارو را فراهم می آورد، می‌توانند بر سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون جامعه بشری و پایداری محیط زیست جهان وکشورها نقش داشته باشد.

امروزه دیگر مفاهیمی چون سلاح و تجهیزات نظامی، حرف آخر را در تامین امنیت ملی نمی‌زنند و در دنیایی که کشورها برای دسترسی به منابعی چون آب در تقابل با یکدیگر هستند، ابعاد وارزش‌های مهم تنوع‌زیستی را نمی‌توان نادیده گرفت.

از طرفی دیگرتنوع زیستی، میراث ارزشمندی است که بشر آن را از نسل‌های قبل به امانت گرفته است و باید به نسل‌های بعد بسپارد و حفاظت از آن، ریشه در اخلاق، فرهنگ و اعتقادات ملت‌ها دارد . نحوه برخورد انسان با محیط زیست، رابطه نزدیکی با فرهنگ و ارزش‌های اخلاقی در ادیان و جوامع گوناگون دارد.

در بیشتر مذاهب، از جمله دین اسلام به طور ویژه احترام به طبیعت و حفاظت از گونه‌های زیستی موجود در آن، مورد توجه و جزء تعالیم دینی محسوب می‌شود. این امر در فرهنگ‌های بومی و جوامع پایبند به اعتقادات سنتی نیز مورد توجه قرار دارد.

متاسفانه امروزه به دلیل بدرفتاری انسان با طبیعت پیرامون خود‌ روند انقراض گونه‌های زیستی، با سرعت نگران کننده‌ای افزایش یافته است و با حذف هر گونه جانوری از چرخه طبیعت و از دست رفتن نقش او در پایداری محیط زیست، کره خاکی یک قدم به سوی نابودی پیش خواهد رفت.

وضعیت گونه های جانوری وحشی در ایران

کشور ایران به دلیل مکان جغرافیایی، برخورداری از تنوع سیمای منظر و اقلیم بعلاوه وجود منابع آبی عظیم دریای خزر در شمال و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب از غنای گونه‌ای بالا برخوردار است، براساس آخرین بررسی‌ها ۱۱۴۰ گونه جانوری اعم از پستاندار، پرنده، خزنده، دوزیست و ماهیان آب‌های داخلی در اکوسیستم‌های خشکی و آب‌های داخلی ایران شناسایی شده، بعلاوه حدود ۶۵۰ گونه ماهی که در آب‌‌های دریایی شناسایی شده است.

پستانداران با ۱۹۷ گونه شناسایی شده طیف وسیعی از جانوران را از نظر جثه در بر می‌گیرد بطوریکه از پستاندار بسیار کوچکی که حشره خوار کوتوله نامیده می‌شود و فقط در حدود ۲ گرم وزن دارد تا نهنگ‌های بزرگ آب‌های دریای جنوب با طول بیش از سی متر و وزن ۱۳۰ تن را می‌توان در این رده مشاهده نمود. در میان مهره‌داران ۵۳۵ گونه پرنده شناسایی و گزارش شده که این تعداد گونه‌ معادل کل گونه‌های پرنده گزارش شده در قاره اروپا و ۳/۲ پرندگان خاورمیانه می‌باشد. از رده خزندگان نیز تاکنون۲۲۷ گونه مورد شناسایی قرار گرفته است اما اطلاعات مفید و قابل دسترس در مورد این جانوران بسیار اندک است. از رده دوزیستان نیز در کشورمان ۲۱ گونه تاکنون گزارش شده و ماهیان آب‌های داخلی ایران شامل ۱۶۰ گونه می‌باشند که در ۲۵ خانواده جای گرفته‌اند.

۷۴ گونه از رده‌های جانوری کشورمان در فهرست قرمزIUCN این گزارش می افزاید، غنای گونه‌ای نباید موجب غرور شود چرا که حدود ۷۴ گونه از رده‌های جانوری کشورمان، در فهرست سرخIUCN قراردارد و ازگونه‌هایی همچون شیر ایرانی و ببر مازندران امروز جز نامی باقی نمانده ودر کمتر یک قرن گذشته منقرض شده اند و اگر برای حفاظت گونه‌های ارزشمند ودر خطر انقراض مثل گور ایرانی، یوزپلنگ ایرانی، خرس سیاه، گوزن زرد و… اقدام لازم صورت نگیرد در آینده‌ای نه چندان دور نیز شاهدانقراض این گونه‌های نادر نیزدر کشورمان خواهیم بود.

علت‌های بروز چالش خطرانقراض گونه های جانوری

جزیره‌ای شدن زیستگاه‌ها / وجود سلاح‌های غیر مجاز/ حضور دام بیش از ظرفیت در زیستگاه‌ها/ تجارت غیر قانونی گونه‌های جانوری

الف) عوامل ناشی از توسعه و فعالیت‌های انسانی شامل:

۱- جزیره‌ای شدن زیستگاه‌ها و جمعیت گونه‌ها

جمعیت برخی گونه‌ها به دلیل توسعه راه‌ها، سکونت‌گاه‌ها وکشتزارها ارتباط آن‌ها با جمعیت‌های پیرامون قطع و موجب انقراض محلی و بروز فشارهای درون‌آمیزی در درون جمعیت‌های موجود شده است و در دراز مدت این گونه با چالش کاهش تنوع ژنتیکی وکاهش مقاومت گونه در مقابل بیماری‌ها وتغییرات محیطی می‌گردد. برای مثال جمعیت آهوان در زیستگاه‌های دشت سهرین زنجان، موته وکلاه قاضی اصفهان، هفتاد قله مرکزی و شیر احمد سبزوار و…  بعلاوه این موضوع برای بسیاری از جمعیت‌های گوشتخوار کشورمان مثل یوزپلنگ و پلنگ نیز صادق است، تلفات این گونه‌ها در حوادث جاده‌ای و تقابل با جمعیت‌های انسانی از جمله دلایل اصلی این اتفاق ناگوار برای حیات‌وحش و این گونه ارزشمند است. از ۱۲۱۸ مورد ثبت شده مرگ و میر در بین گونه های جانوری از سال ۱۳۸۵ تا۱۳۹۱، گوشتخواران با حدود ۴۱ درصد تلفات (۴۹۸(n= بیشترین سهم مرگ و میر را به خود اختصاص داده‌اند و مهم‌ترین عامل در مرگ و میر گوشتخواران تصادفات جاده ای ثبت شده است به طوریکه تصادفات جاده‌ای به تنهایی ۷۰ درصد مرگ و میرها را شامل می‌شود.

عناوین دیگر:

تحقیق کنید صفحه ۱۱۳ زیست دهم فنی و حرفه ای/ ۱-از تبعات تخریب پوشش گیاهی آن است که برخی گونه های گیاهی و جانوری منقرض می شوند، یا به انقراض تهدید می گردند. آیا نمونه هایی از آنها در ایران و در استانی که در آن زندگی می کنید سراغ دارید؟ ۲-از تبعات تخریب محیط زیست، کاهش زنبور عسل است در این مورد تحقیق کنید.

تحقیق کنید صفحه ۱۱۳ زیست دهم فنی و حرفه ای

زیست دهم فنی و حرفه ای

انقراض

گونه های گیاهی و جانوری

انقراض گونه های گیاهی و جانوری

زنبور عسل

کاهش زنبور عسل

خطر انقراض

گونه های جانوری در حال انقراض

گونه های گیاهی در حال انقراض

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.

 تصاویر پیش نمایش


تحقیق کنید صفحه ۱۱۳ زیست دهم فنی و حرفه ای/ ۱-از تبعات تخریب پوشش گیاهی آن است که برخی گونه های گیاهی و جانوری منقرض می شوند، یا به انقراض تهدید می گردند. آیا نمونه هایی از آنها در ایران و در استانی که در آن زندگی می کنید سراغ دارید؟ ۲-از تبعات تخریب محیط زیست، کاهش زنبور عسل است در این مورد تحقیق کنید.-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.