no-img
گام به گام آنلاین

تجربیات تدریس در طول سالهای خدمت-پست سازمانی: آموزگار-بیان چالش ها و مشکلات


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

ZIP
تجربیات تدریس در طول سالهای خدمت
zip
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۶
769 کیلوبایت
2900 تومان
2900 تومان – خرید Loading

تجربیات تدریس در طول سالهای خدمت


وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران

اد اره کل آموزش و  پرورش استان مرکزی

اد اره آموزش و  پرورش ناحیه ۱ اراک

 

نام: طاهر

نام خانوادگی:کیشانی فراهانی

مدرک: لیسانس

پست سازمانی: آموزگار

عنوان تجربیات مدون: تجربیات تدریس در طول سالهای خدمت

سال تهیه: ۹۳-۱۳۹۲

 

 

 

 

 

 

 

 

فهرست مطالب

عنوانصفحه
مقدمه۳
فصل اول
بیان چالش ها و مشکلات
 
شلوغ بودن کلاس ها، پوشش لباس نامناسب برخی دانش آموزان۶
گوشه گیری و کمرویی برخی از دانش آموزان۷
مشکلات دانش آموزان فرزند طلاق۸
مشکلات ایاب و ذهاب و عدم همکاری مدیریت مدرسه۸
مشکلات ترس و اضطراب در دانش آموزان۱۰
پائین بودن سطح یادگیری در برخی دانش آموزان۱۱
عدم جذابیت درس انشاء برای دانش آموزان۱۳
بی انضباطی دانش آموزان۱۳
فصل دوم
بیان راهکارها، پیشنهادات و برنامه ی آینده
 
راهکارهای مربوط به گوشه گیری و کمرویی در دانش آموزم۱۵
راهکارهای مربوط به دانش آموزان فرزند طلاق۱۷
پیشنهادی برای حل مشکل ایاب و ذهاب۱۹
راهکارهای غلبه بر ترس و اضطراب در دانش آموزم۱۹
راهکارها و پیشنهادات برای بالا بردن سطح یادگیری دانش آموزان۲۲
راهکارهای جذاب نمودن درس انشاء برای دانش آموزان۲۹
راهکارهای حل مشکل بی انضباطی دانش آموزان۳۰
برنامه های آینده۳۷
منابع مورد استفاده۴۰

مقدمه

همگی ما می دانیم معلم انسانی است که عهده دار تعلیم و تربیت کودکان است.انسانی که خود تحت تاثیر عوامل خانوادگی، محیطی و اجتماعی قرار دارد. وقتی عوامل ترغیب کننده باشند قاعدتا همه ی معلم ها در کارشان موفق تر خواهند بود و اگر در این خصوص کوتاهی صورت پذیرد مربی به جایی نخواهد رسید. نقش تربیتی معلمان بسیار مهم است.معلم الگوی مورد علاقه ی دانش آموزان است. لذا نقش سازنده ای در تربیت انسان ها دارد. توجه در مکتب تربیتی اسلام ، قلب و ارتباط آن با ارواح و با خدا مهمترین مساله تربیتی است. همه ی معلمان علاوه بر نقش تعلیمی و انتقال معلومات نقش مهم دیگری به نام نقش تربیتی دارند که همان پرورش و به فعلیت رساندن قوا و استعدادهای دانش آموزان در ابعاد گوناگون عقلانی، عاطفی، اخلاقی، دینی و … است. چند ویژگی در ارتباط با نقش تربینی معلمان مهم است که مختصر توضیح می دهیم:

 • بعد علمی: کار معلمان همانند کار انبیای الهی کاری عظیم و پر ارزش است. طبیعتا معلومات خاص زیادی را می طلبد، پس معلمان باید بر رشته علمی و تخصصی خویش احاطه ی کامل داشته باشند.همچنین از شیوه های تربیت آگاهی داشته باشند، تربیت ذهنی، روحی، عاطفی و … دانش آموزان را بشناسند و آگاه باشند.از تفاوت های فردی دانش آموزان آگاهی داشته باشند.
 • بعد اخلاقی: این مرحله خیلی مهم است.همه ی دانش آموزان از اخلاق معلمان تاثیر می پذیرند، پس معلمان باید اخلاص داشته باشند.همچنین کرامت و شرافت نفس داشته باشند. معلمی که به صفت کرامت نفس متصف باشند در نظر بچه ها با وقار و با ابهت جلوه می کند و در نزد آنها محبوب می شود، در نتیجه سخنان وی در دانش آموزان موثر واقع می شود. معلمان باید عمل به علم و گفتار داشته باشند.معلم باید از تضاد بیت عمل و گفتار بپرهیزد.امام صادق (ع) می فرمایند: «هر گاه عالمی به علم خود عمل نکند گفتار او در دل ها نفوذ پیدا نمی کند چنانچه آبب باران در کوه صفا نفوذ نمی کند». معلمانی می توانند به اهداف آموزشی و تربیتی خود برسند که خوش اخلاق و خوش رفتار باشند.
 • بعد ظاهری: یکی از ابعاد موثر و مهم در نقش تربیتی معلم بعد ظاهری اوست.پس اگر مربیان پرورشی می خواهند در نقش تربیتی خود موفق باشند باید:

الف) تدریس آنها باید همراه با پندهای اخلاقی و تربیتی و مراعات ویژگی های دانش آموزان باشند

ب) مربی باید از فرصت های مناسب کلاس و فعالیت ها برای طرح نکات تربیتی،اخلاقی، دینی و از مثال های گویا و مناسب برای تفهیم مطلوب دروس در جهت اشاعه ی ارزش های اسلامی استفاده کند.

ج) ارائه ی الگوهای مناسب رفتاری و ارزشی برای هدایت دانش آموزان به منظور کسب فضائل اخلاقی

د) ایجاد رابطه ی عاطفی و پیوند قلبی با دانش آموزان

ح) تقویت خود باوری و مسئولیت پذیری دانش آموزان و دادن مسئولیت های مناسب به آنها

ز) استفاده از تشویق و تنبیه به عنوان ابزاری سازنده وتربیتی با رعایت اصول و ضوابط آن

خ) توجه دادن دانش آموزان به معروف و منکر و مقید ساختن دانش آموزان به رعایت احکام و مسائل اسلامی.

مربی باید روان و اندیشه دانش آموزان را پرورش دهد.تقویت اعتماد به نفس را در آنان بوجود آورد. در وهله ی اول می باید روح و توجه شان به مهر و دوستی

ند به یک ارتباط مفید در یک فضای صمیمانه دست یاید.

 

فصل اول

بیان چالش ها و مشکلات

 • شلوغ بودن کلاس ها، پوشش لباس نامناسب برخی دانش آموزان

یکی از عمده ترین مشکلات من و اکثر همکاران شلوغ بودن کلاس ها و زیاد بودن دانش آموزان مدرسه بود  مثلا در یکی از سالهای خدمت مدرسه ای که در آن مشغول خدمت بودم ۷ کلاس ۳۸ نفری داشت.

یکی دیگر از چالش های ما در مدارس پوشش نامناسب لباس ها و موی بلند دانش آموزان و عدم رعایت بهداشت فردی و گروهی بود که در جلسات انجمن اولیاء و آموزش خانواده و من و همکاران گرامی دیگر هم سر کلاس تذکرات لازم در این زمینه به دانش آموزان و اولیاء می دادیم.

خوشبختانه در سال های اخیر لباس های متحد الشکل برای مدارس پسرانه و دخترانه در نظر گرفته شده که بسیار خوب است و نظم بسیار خوبی به وجود آورده است.

مشکل بعدی نخوردن صبحانه که بیشتر در مدارس حاشیه شهر و روستا با آن مواجه بودم چون اکثر خانواده ها از نظر مالی در تنگنا بودند و چیزی برای بچه ها ن

این امر باعث افت شدید تحصیلی و تربیتی دانش آموزان می شود و کم کم خانواده ها توجه بیشتری به تغذیه بچه ها نشان داده و مشکلات ما کمتر شد.

بعضی از دانش آموزان با خود چاقو و انگشتر به مدرسه می آوردند که از آن ها می گرفتیم و با بچه ها صحبت می کردیم که دیگر این وسائل را به مدرسه نیا

می کردند که خوشبختانه در سال های اخیر این وسائل خیلی خیلی کمتر به مدرسه آورده می شود.

 • گوشه گیری و کمرویی برخی از دانش آموزان

روز بازگشایی مدارس وقتی مدیر مدرسه اسامی دانش آموزان کلاس را به من دادند و با قرائت آن دانش آموزان به ترتیب قد سرجاهایشان نشستند . تمامی آنها با شادی و شور و شعف خاصی در جای خود و با لبخندی بر لب نشسته بودند به جز یک نفر ، کنجکاو شدم و از بچه

ه یک گوشه می نشست و به یک نقطه خیره می شد.

دانش آموز مورد نظر کلاس ششم که دارای ۲۴ دانش آموز است حضور داشت. او پسری از همین کلاس است . او سبزه رو و با سیمایی موزون ، مرتب و تمیز می باشد . و دائم در هم گرفته بود .

 • مشکلات دانش آموزان فرزند طلاق

در اوائل سال تحصیلی یکی از اولیا ، که به واسطه ی همکاری فرزندش به کلاسم آمده بود ، به مدرسه مراجعه کرد و از دانش آموز دیگرم که همسایه آن ه

او  بررسی نمایم .

 • مشکلات ایاب و ذهاب و عدم همکاری مدیریت مدرسه

بنده چندین سال از خدمت خود را در روستاها و به خصوص روستاهای مناطق محروم گذارنده ام.از عمده ترین مشکلات بنده و همکارانم، ایاب و ذ

و کاری پیش نمی رفت.

به خاطر دارم در یکی از سالها ما باید ساعت ۵ صبح بیدار می شدیم تا بتوانیم ۶ سر مسیر باشیم و بنا بر اتفاق بعضی از روزها به دلایل متعدد برف و باران و خرابی ماشین، دیر آمدن راننده ممکن بود ۵ الی ۱۰ دقیقه دیرتر به مدرسه برسیم و هر دفعه که با تاخیر به مدرسه می رسیدیم م

ی شد.

بعد از گذشت چند سال که امتیاز بیشتری کسب کردیم و در روستاهای نزدیک تر سازمان دهی شدیم باز هم مشکلات حضور داشتند اما به شکل دیگر مثلاً پیدا کردن سرویس مناسب منظورم از مناسب هم از نظر امنیت اخلاقی و هم از نظر هزینه رفت و آمد.

گاهی مجبور بودیم دو تا سه با هم یک سرویس داشته باشیم که باز هم به موقع رسیدن یا از کدام مسیر حرکت کردن و مسائل از این قبیل روبه رو بودیم.

یادم می آید سال اول ورود به مدرسه مدیر خوبی داشتیم خوش برخورد اما فاقد سازماندهی مناسب .من دبیری بودم تازه وارد وتازه استخدام و همکاران من اکثراٌ معلمانی بودند که از قبل با مدیر همکاری می کردند .تدریس کلاس اول راهنمایی با ۴۰نفر دانش آموز به عهده اینجانب گذاشته

جای این که به طور تصادفی دانش آموزان راجداکند تمام شاگردان خوب را به همکار دوست خود داده بود وتازه از این جانب انتظار درصد بالای قبولی هم داشت چرا که کلاس ۴۰نفری نصف شده بود

اگر آقای مدیر تعهد وتخصص کافی داشت می دانست که اگر کلاس صحیح تقسیم بندی می شد آن همه انرژی و وقت و هزینه بین دانش آموزان به طور مساوی تقسیم می شد وحتی در صد بهتر قبولی هم به دست می آمد.

 • مشکلات ترس و اضطراب در دانش آموزان

در اوایل یکی از سال های تحصیلی در بین دانش آموزان پایه ششم متوجه شدم که یکی از دانش آموزانم در کلاس درس فعال نیست و اگر از او پرسیده می شد شدت ترس و اضطراب در او به حدی بود که شروع به گریه و زاری می کرد.

تصمیم گرفتم که با مدیر مدرسه و دیگر همکاران و خانواده (ر) در این زمینه صحبت کنم و ریشه ی اصلی این اضطراب را در او پیدا کنم.

با توجه به این که این اضطراب یا ریشه در محیط مدرسه داشت یا در محیط خانواده باید امنیت و آرامش روحی را در محیط های مذکور از طریق دادن مسئولیت – تشویق و … فراهم می کردم.

در کلاس من ۳۰ دانش آمو

ویا شدم با گریه و زاری التماس می کرد که امشب حتما می خوانم مدتی همین روال  گذشت و دانش آموز تغییری نکرد و متوجه شدم این دانش اموز دارای اضطراب شدید و با توجه به مسئولیت ها در قبال او احساس  می کردم تصمیم گرفتم که در صورت  رفع مشکل او برایم.

 • پائین بودن سطح یادگیری در برخی دانش آموزان

به خاطر دارم در یکی از سالهای تدریس در مدرسه ای خدمت می کردم که اکثر اولیای دانش آموزان سواد خواندن و نوشتن داشتند ولی تعداد اولیایی که تحصیلات آنا

تلف کشورمان مهاجرت کرده اند و در این منطقه ساکن شده اند در این آموزشگاه مشغول به تحصیل بودند.

ماه مهر فرا رسید و سال تحصیلی آغاز شد. بچه ها با شور و نشاط وارد مدرسه شدند . و من هم به عنوان آموزگار پایه ششم دبستان در کلاسی که ۳۳ نفر دانش آموز داشت کارم را شروع کردم. در تابستان دوره ی ضمن خدمت پایه ششم را گذرانده بودم و با مطالب کتاب آشنایی د

۴ کتاب ریاضی بود . برایم جای تعجب بود چرا کار پیش نمی رود ؟ چرا بچه ها درس را به خوبی یاد نمی گیرند ؟ آن ذوق و شوق یادگیری را که در درس های دیگر در دانش آموزان مشاهده می کردم در زنگ ریاضی نظاره گر آن نبودم احساس می کردم بچه ها میل به یادگیری ندارند با خود اندیشیدم که اگر کار به همین ترتیب پیش برود به اهداف آموزش و انتظاراتی را که در هر جلسه ی آموزشی از دانش آموزان دارم نخواهم رسید و در واقع یادگیری صورت نگرفته است.

 

 • عدم جذابیت درس انشاء برای دانش آموزان پایه ششم

پس از چند جلسه تدریس در درس انشا پایه ششم به این نتیجه رسیدم که در طول سالهای گذشته به درس انشا اهمیتی داده نشده بود زیرا دانش آموزان به آسانی نمی توانستند بنویسند و افکار خود را بیان نمایند و درس انشا برای آنها جذابیتی نداشت .

نارسایی حتی بر نحوه ی پاسخ دادن آنها در دروس کتبی نیز اثر گذاشته بود. این مسئله فکر مرا به خود مشغول ساخته بود که به راستی چگونه می توانم

ک و سرد بیرون بیاورم؟ و با استفاده از روش های مختلف، تجربیات اولیا همکاران و مشاوران و متخصصین تعلیم و تربیت دانش آموزان را از منزلگاه مراحل تفکر تحلیل، ترکیب، نقادی و نوآوری و ابداع بگذرانم؟ و به پرورش قدرت تفکر و تحلیل آنها بپردازم.

 • بی انضباطی دانش آموزان در پایه ششم

مشکل من در کلاس ششم بی انضباطی چند تن از شاگردان در کلاس بود . تعدادی از دانش آموزان همیشه و در همه حال از پای میز آموزگار تکان نمی خوردند و با تهدید و زور و داد و فریاد هم میز را ترک نمی کردند که این امر خود باعث به هم ریختن نظم عمومی کلاس و از بین رفتن حالت تعادل می شد.

همچنین بدون اجازه معلم شروع به صحبت و اظهار عقیده در کلاس می کردند و به اصطلاح عامیانه میان حرف معلم می پریدند که این امر هم باعث می شد تا دان

لال نموده و هنگام انجام تکالیف داخل کلاس دیگر همکلاسی ها را آزار و اذیت می کردند .

 

 

 

 

 

 

 

فصل دوم

بیان راهکارها، پیشنهادات و برنامه ی آینده

 • راهکارهای مربوط به گوشه گیری و کمرویی در دانش آموزم

هنگامی که به طور قطع و یقین فهمیدم که « (ج)» دچار مشکل است . به نحوی با بعضی از بچه ها به صورت انفرادی سوالاتی را پیرامون «(ج) » مطرح نمودم

صدیق نمودند . و

جلسه ای در درفتر آموزشگاه با شرکت مدیر معلم سال قبل مربی پرورشی و معاون آموزشی و بنده صورت گرفت که تصمیم براین شد که اولیاء (ج) را دعوت کنیم و با آنها صحبت نموده شاید اختلافات را کنار زده و با هم به خوشی زندگی نمایند . و این کودک را از این وضعیت نجات دهند .

پرسش و پاسخ از تعدادی از بچه ها کلاس ، صحبت با خانواده ی (ج) ، تحقیق درباره موقعیت او در سالهای گذشته و مشاهده رفتار او در زنگ تفریح و کلیه داده های دریافت شده ، تمامی بیانگر این مطلب است که (ج) خودش مشکل خاصی ندارد بلکه مشکل از جهت اولیاء او می باشد .

طبق دعوتی که از خانواده به عمل آمد صحبت هایی انفرادی با اولیاء وی که شد به این نتیجه می رسیم که اینها به هیچ عنوان با هم کنار نمی آیند . بنابراین در صدد راه دیگری بر آمدیم .

برای کمک به وضعیت (ج) راه « تشویق » را انتخاب نمودم . چون روحیه لطیف (ج) را با استفاده از تشویق

می توان تغییر داد . برای

مختلفی را به او سپردم تا از این پیله به خود تنیده خارج شود . در اولین مرحله از او خواستم در تصحیح املا کمک نماید . هدف این بود وقتی با مشکل برخورد می کند بیاید هرچند کوتاه با معلم صحبت نموده تا پل عاطفی بین معلم و دانش آموز ایجاد شود و یا او را در کلاس سرگروه ، می کردم شاید روحیه اش تغییر کند . ولی اثری که رفتار و جو خانواده بر روی او گذاشته بود بسیار عمیق بود .

با راهنمایی مدیر آموزشگاه ، (ج) و خانواده اش به مرکز مشاوره معرفی شدند تا در آنجا ارشاد شده و به زندگی امیدوار شوند ولی این هم تاثیر چندانی نداشت باید عمیق تر وارد موضوع شد که آن هم امکان پذیر نیست .

چون از قبل توسط مرکز مشاور به تاریخ تولد مادر و پدر (ج) دست یافته بودیم خواستیم از این حربه استفاده نمایم . از دانش آموزان خواستم که تاریخ تولد مادرهایشان را بنویسند و روز بعد بیاورند . همه آوردند بجز (ج) به نحوی او نیز مجبور شد روز دوم بیاورد.

 • راهکارهای مربوط به دانش آموزان فرزند طلاق

در اوائل سال تحصیلی یکی از اولیا ، که به واسطه ی همکاری فرزندش به کلاسم آمده بود ، به مدرسه مراجعه کرد و از دانش آموز دیگرم که همسایه آن ها بود ، شکایت کرد که بی موقع به در خانه آن ها می رود و مزاحم استراحت آن ها و ناسازگار با فرزندش است.پس از  چند هفته  با مراجعه دوباره همان اولیاء و نامادری و شکایت دیگردانش آموزان و مشاهده عدم تعادل در رفتار او ،  بر آن شدم تا روی رفتار و اعمال او  بررسی نمایم .

(م) پسری ۸ ساله دارای اندام متوسط با موهای ژولیده و لباس های نامرتّب و کثیف و کفش های پاره ، انگشتان پایش پیداست ،  در کلاس ششم مشغول

و یادگیری دانش آموزان دیگرم می شود و موجب ناراحتی من و دیگر دانش آموزانم است .

به مدّت دو هفته رفتار (م) را به طور دقیق مشاهده کردم و سیاهه ی رفتارش را نوشتم . شنبه ، موقعی که از دفتر آموزشگاه بیرون آمدم ، (م) را وسط راهرو در حال دویدن و جست و خیز دیدم تا چشمش به من افتاد به طرف کلاس دوید ، پس از ورود به کلاس و سلام و احوالپرسی با

ز جایش برخاست و

 

د . (م) بی قرار با دانش آموزان جلویی یا پشتی یا بغل دستی‌ ، در حال حرف زدن یابدون اجازه به وسایل آن هادست می زد که با اعتراض آن ها مواجه می شد.

 • پیشنهادی برای حل مشکل ایاب و ذهاب

در رابطه با مشکل رفت و آ

شنهاد هم دارم البته در حال حاضر مانند چند سال قبل نیست و با وجود وسایل نقلیه در مسیر رفت و آمدها آسان شده اما اگر قرار است همکارانی ب

ار ساعت از روز خود را در مسیر رفت و برگشت باشند.

 • راهکارهای غلبه بر ترس و اضطراب در دانش آموزم

برای حل این مشکل تصمیم گرفتم موضوع را با مدیر مدرسه و دیگر معلمان و همچنین خانواده (ر) در میان گذاشتم و حتی با بعضی از دانش آموزان که اح

چند سالی است که این وضعیت را دارد و گوشه گیر است.

در جلسه ای که با مدیر مدرسه و دیگر معلمان داشتم آنها نیز مدعی شدند که خیلی سعی کرده اند اما فایده ای نداشته و خانواده اش نیز حاضر به همکاری با آنها نشده اند.

من هم با کمک مدیر مدرسه تصمیم گرفتم که مسئله را به طور جدی پی گیر شوم علت این اضطراب و همچنین راه حل های مناسبی را برای رفع آن پیدا کنم تا وظیفه خود را به عنوان یک معلم در قبال او انجام داده باشم. از (ر) خواستم که اولیاء خود را به مدرسه بیاورد ولی او از این کار خودداری کرد پس مجبور شدم خود به دیدار آنها بروم و از نزدیک با آنها صحبتی داشته باشم. بعد از صحبت هایی که با پدر (ر) داشتم متوجه شدم

م فرزندان با یک گفتگوی ساده برطرف نمایند آنها نیز قبول کردند که در این زمینه اشتباه کرده اند و من بعد سعی بر جبران آن می کنند.

پس از جمع آوری اطلاعات مورد نیاز در مورد وضعیت خانوادگی و چگونگی برخورد او با دیگر  دانش آموزان و معلمان وضعیت درسی (ر) باید علل ایجاد چنین اضطرابی

این کار، باید از دیگر دانش آموزان، مدیر مدرسه و خانواده (ر) کمک می گرفتم که آنها نیز حاضر به همکاری با من شدند.

پس از مطالعات انجام شده و صحبت های به عمل آمده نتایج زیر را بدست آوردیم.

– اینکه اضطراب می تواند ریشه در یکی از مورد زیر داشته باشد:

 • حالات درونی فرد و انگیزه های ناخودآگاه
 • ناتوانی فرد در مقابله با فشارهای محیطی
 • احساس جدایی یا طرد شدن
 • احساس فقدان و
 • طقی، غلط و اغراق آمیز در مورد خطرات موجود و موقعیت های مثل امتحان و …

برای این منظور کلیه ی وظایف تعیین شده هم برای (ر) به عنوان کسی که دچار اضطراب شده. من به عنوان معلم و مدیر مدرسه و خانواده (ر) و حتی دوستان او پس نتیجه ای که حاصل می شد به همکاری افراد گفته شده بستگی داشت.

با توجه به وظایف گفته شده به کمک مدیر مدرسه و دانش آموزان د محیط کلاس فضایی ایجاد کردیم که دانش آموز ((ر)) در آن احساس امنیت و آرامش کند. با گروهبندی نمودن دانش آموزان و تقویت ارتباط مؤثر بین دانش آموزان و ایجاد فضایی آرام و صمیمی در کلاس و نزدیک شدن هر چه بیشتر به دانش آموزان، دادن مسئولیت به (ر) شور و اشتیاق بیشتری برای وجود کلاس نشان می داد.

از رفتار و اظهار دانش آموزان پیدا بود که تغییر و تحولی در دانش آموز مورد نظر به وجود آمده است.

 • راهکارها و پیشنهادات برای بالا بردن سطح یادگیری دانش آموزان

در اواخر مهر ماه اولین جلسه دیدار با اولیا برگزار شد در این جلسه نظرات اولیا را در رابطه با کتاب ها و به خصوص کتاب ریاضی پایه ششم جویا شدم . اولیای د

د نمی گیرند و سطح نمراتشان پایین است همچنین عنوان کردند فرزندشان روش مطالعه ی صحیح درس ریاضی را نمی داند .

اولیاء نسبت به درس ریاضی نگرش منفی داشتند ولی نگرش آن ها نسبت به درس مطالعات اجتماعی خیلی خوب بود و از این که درس هایی در این کتاب گنجانده شده است که در زندگی بچه ها کاربرد زیادی دارد و در واقع با درس های این کتاب آن ها مهارت های زندگی را می آموزند احساس رضایت داشتند .

برای کسب اطلاعات بیشتر نظر دانش آموزانم را در خصوص ریاضی پایه ششم جویا شدم فقط ۵ نفر از دانش آموزان کلاس بیان کردند که درس ریاضی درس مورد علاقه ی آن هاست و مطالب کتاب را خیلی خوب یاد می گیرند و اکثر دانش آموزان می گفتند مطالب ریاضی ششم سخت و دشوار است تعداد تمرینات زیاد و خسته کننده است و درس را خوب یاد نمی گیرند .

زنگ ریاضی رفتار دانش آموزان را زیر نظر قرار دادم و مشاهده کردم آن شور و نشاطی که بچه ها در زنگ تفکر و پژوهش و هدیه های آسمان و اجتماعی و … دارند در زنگ ریاضی مشاهده نمی شود . نگاه های آن ها نشان می داد که مطلب را یاد نگرفته اند و باید یک بار دیگر درباره ی آن مطلب توضیح می دادم رفتار آن ها را جلسه ی امتحان مشاهده کردم مضطرب و نگران بودند . بعضی از دانش آموزان مسئله را حل نمی

ریاضی زیاد فعال نبوده اند .

به این نتیجه رسیدم که علل بی علاقگی و عدم پیشرفت دانش آموزان در درس ریاضی و پایین بودن سطح یادگیری و نمرات آن ها به شرح ذیل می باشد .

 1. دانش آموزان تحت تأثیر نگرش منفی والدین – دوستان و … نسبت به درس ریاضی قرار گرفته اند .
 2. عدم توجه معلم به تفاوت های فردی و این که باید در درس ریاضی به دانش آموزان دست ورز کلامی و تصویری توجه نمود .
 3. عدم توجه به کاربرد درس ریاضی در زندگی
 4. اضطراب دانش آموزان
 5. محیط کلاس که باید در زنگ ریاضی نیز فضای کلاس همانند درس های دیگر شاد و فعال باشد و یک جا نشستن و فقط گوش کردن به مطالب یکی از عوامل موثری است که مانع یادگیری ریاضی می شود .
 6. عدم اعتماد به نفس دانش آموزان
 7. عدم آشنایی دانش آموزان با شیوه های نوین یاددهی – یادگیری

 

راه حل ها :

 1. توجه به روش های نوین و فعال تدریس
 2. استفاده موثر از کلاس های هوشمند و استفاده از محتوای درسی مناسب جهت تدریس
 3. ایجاد نگرش مثبت د
 4. وزان در کلاس درس ریاضی
 5. کاربردی کردن درس ریاضی به عبارتی توجه به کاربرد ریاضی در زندگی
 6. افزایش ساعت درس ریاضی
 7. گروه بندی و برگزاری آزمون گروهی و آموزش از طریق همسالان

مشکلات یادگیری دانش آموزان پایه ششم در درس ریاضی را با همکاران محترمم عنوان کردم و راه حل های پیشنهادی را ارائه نمودم و همکاران نیز با نظر من موافق بودند و آن ها نیز عنوان کردند توجه به تفاوت های فردی دانش آموزان و فعال بودن آن ها در کلاس ریاضی و ایجاد نگرش مثبت در دانش آموزان و اولیاء نسبت به درس ریاضی  و توجه به روش های نوین و فعال تدریس و توجه به کاربرد ریاضی در زندگی می تواند انگیزه و علاقه ی دانش آموزان را نسبت به درس افزایش دهد و باعث ارتقاء سطح یادگیری ریاضی دانش آموزان شود .

 1. سعی کردم همان طور که بچه ها احساس می کنند درس تعلیمات اجتماعی و فناوری در زندگی کاربرد دارد آن ها را با کاربرد ریاضی د
 2. راه حل دیگری که به کار بردم توجه به روش های نوین و فعال تدریس بود که سعی شد بیش تر از قبل از روش های فعال تدریس استفاده شود که خود دانش آموزان به کشف مطالب برسند . و خودشان دانششان را بسازند مثل روش های اکتشافی- روش حل مسئله – روش یادگیری مشارکتی که یک نمونه از الگوریتم ضرب عددهای اعشاری در پیوست می باشد .
 3. دانش آموزان را گروه بندی کردم به طوری که در هر گروه دانش آموز نیازمند به تلاش و دانش آموز قوی در کنار هم قرار بگیرند سپس از هفته چهارم آبان به بعد دانش آموزانی که در گروه ها درس را خوب یاد گرفته بودند به سایر اعضاء گروه درس را یاد می دادند . و گاهی اوقات آزمون های گروهی برگزار می کردم تا دانش آموزانی که نسبت به امتحان اضطراب دارند و آن دسته از دانش آموزانی که اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستند بتوانند از نظرات اعضاء گروه استفاده کنند و اضطراب آن ها کاهش یابد و در عوض اعتماد به نفسشان افزایش یابد که تصویری از کارگروهی دانش آموزان در پیوست می باشد .
 4. چون در ابتدا
 5. لب درسی برای همه دانش آموزان قابل فهم باشد . به طور مثال از بچه ها می خواستم تفریق ۱- ۳ را روی شکل نشان بدهند و بچه هایی که از طریق دست ورزی یاد می گرفتند می خواستم با استفاده از برگه و برش زدن آن را نشان دهند .
 6. در جلساتی که در دیدار با اولیاء برگزار شد با آن ها صحبت شد که ریاضی پایه ششم ۸ فصل دارد و تقریباً مطالب ۳ فصل مثل تقریب – آمار و احتمالات و محورهای مختصات و جدید می باشد بیشتر مطالب را دانش آموزان در سال های گذشته خوانده اند و از این بابت نباید نگران سخت بودن مطالب باشند و بیان شد اگر اولیاء دید مثبتی نسبت به نظام آموزشی جدید داشته باشند . این رفتار آن ها در فرزندانشان نیز تأثیر گذار است نگرش مثبت نسبت به کتاب یکی از عوامل موفقیت بچه ها است .
 7. چون کلاس درس
 8. کنند بعد داده ها را مشخص نمایند و برای کاری که باید انجام دهند نقشه ای بکشند و جواب را پیدا کنند و مرحله آخر بازگشت
 9. رین بیشتری داشته باشند و مطالب هر درس را همان روز تمرین کنند.

۶- راهکارهای جذاب نمودن درس انشاء برای دانش آموزان پایه ششم

برای حل این مشکل ابتدا به جمع آوری تجربیات اولیا دانش آموزان در ارتباط با درس انشا پرداختم و در جلسه ی ارتقا کیفیت آموزگاران مسئله را مطرح نمودم و از تجربیات همکاران محترم به خصوص مدیر مدرسه استفاده نمودم.

و در این رابطه به مطالعه ی کتابهای مختلف از جمله: آیین نگارش، ره یافت های آموزشی و تربیتی در درس انشا خودآموز روش تدریس مهارت نوشتن در دوره ی ابتدایی، خودآموز روش تدریس زبان فارسی، شیوه های خلاق آموزش انشا، آموزش خاطره نویسی پرداختم

نتایج تحقیق سیر تاریخی درس انشا در کتاب های درسی مدارس ایران از سال ۱۳۰۰ تا ۱۳۷۳ کاری از سید حسین محمدی حسینی نژاد به شرح ذیل است.

ا عملا فاقد یک برنامه عملی و هدف دار برای درس انشا می باشد.

۳- دانش آموزان در تمام مقاطع این درس را دوست دارند و آن را جدی تلقی می کنند.

پس از بررسی نظرات اولیا و همکاران به این نتیجه رسیدم در درس انشا موانع زیادی وجود دارد که برخی از آنها عبارتست از:

۱- ضعف فرهنگ مطالعه

ارساز و مناسب

۷-راهکارهای حل مشکل بی انضباطی دانش آموزان پایه ششم

با مشاهده وضع موجود جریان را با مدیر مدرسه در میان گذاشتم و مشکلات این دانش آموزان را برای ایشان توضیح دادم . با توجه به اینکه معلم سال قبل این

ود.

با توجه به این نکات متوجه شدم که این دانش آموزان از پایه اول با این مشکل مواجه بوده اند و اقدامی جدی جهت رفع این مشکل صورت نگرفته بود ، درحالی که ادامه این وضع برای من بسیار سخت و مشکل بود . با بررسی پرونده دانش آموزان مشکل ساز پی به این نکته بردم که دارای معدل درسی خوب هستند ولی نمرات انضباط در سطح پایین بود . با کمک مدیر مدرسه ، در مورد وضعیت خانوادگی این چند دانش آموز به این نکته پی بردم که برخی آنها در منزل مشکل خانوادگی دارند . دونفر از آنان پدر خود را از دست داده ، یکی پدر و مادرش از هم جدا شده و دیگری به علت اعتیاد پدر با اختلافات خانوادگی روبرو بود ، این در حالی بود که والدین آنها اصلاً به مدرسه نمی آمدند و به امور فرزند خود کمتر رسیدگی می کردند .

در پی حل مشکل این کلاس درصدد برآمدم با توجه به فرضیه های زیر به علت اصلی بی انضباطی در کلاس پی ببرم :

الف) خستگی : گاهی اوقات خستگی و عدم تنوع برنامه موجب کسالت می شود و دانش آموز را به بدرفتاری و عدم رعایت مقررات وادار می کند . در مواردی که برنامه خیلی بیش از توانایی دانش آموز و یا خیلی ساده و ابتدایی است ، خستگی ایجاد می کند . بنابراین باید سعی شود که برنامه تا حد امکان متنوع و سرگرم کننده باشد .

ب) بی محبتی و عدم توجه : کودک علاقمند به توجه و محبت دیگران است و می خواهند به طریقی مورد توجه واقع شود در صورتی که با دقت در رعایت مقررات نتواند توجه به بزرگترها را نسبت به خود جلب کند ، اغلب متوسل به رفتار ناپسند می شود تا بدان طریق جلب توجه نماید . زیرا اغلب واکنش بزرگترها در برابر بی انضباطی دانش آموزان با خشونت و توبیخ همراه است که آن خود نوعی نوجه محسوب می شود و از بی تفاوتی بهتر است .

ج) ضعف جسمانی : گاهی اوقات بی انضباطی و عدم رعایت مقررات از طرف دانش آموز ناشی از ضعف جسمانی اوست . زیرا دانش آموزان ضعیف و ناتوان آستانه دقت و توجهشان کوتاه است ، به زودی خسته می شوند و توانایی تحمل بسیاری از مقررات و قوانین را ندارند .

د) سرخوردگی : در مواردی که انجام تکالیف مدرسه و یا برآوردن تقاضاهای پدر و مادر بیش از حد توانایی کودک است و او نمی تواند خود را به سطح خواستهای آنان برساند با شکست مواجه می شود و احساس بی لیاقتی و در نتیجه سرخوردگی و سستی می کند . این سرخوردگی هاست که اغلب به بی تفاوتی و عدم رعایت مقررات منتج می شود .

هـ) مقررات بیجا و نامناسب : گاهی دیده می شود که در بعضی از آموزشگاه ها مقررات خشک و نابجایی حکمفرماست و اولیای مدرسه کودکان را به انجام آنها ملزم می کنند. باید دانست که چنانچه مقررات صحیح و مناسب با توانایی جسمی و روانی دانش آموزان نباشد ، دیر یا زود فراموش می شود و مراعات نخواهد شد .

ی) عدم ثبات در مقررات : گاهی اوقات بی انضباطی دانش آموزان به دلیل عدم ثبات در مقررات است  به این ترتیب که پدر و مادر و مربیان آموزشگاه مقرراتی را وضع می کنند ولی خود آنها را انجام نمی دهند . بدین ترتیب مقررات در نزد دانش آموز سست و بی اعتبار می شود ، به این معنی که

ود استفاده می کردم و دانش آموزان نیز از این وضع راضی بودند و بنا بر اتفاق آن چند نفر شاگرد نیز در این مواقع بی انضباطی کمتری داشتند ، به این مطلب پی بردم که مشکل در خستگی شاگردان نیست . در بررسی رفتار این دانش آموزان در کلاس پی به این نکته بردم که آنان می خواهند به گو

ن چند دانش آموز عدم توجه و بی محبتی آنان می باشد .

از نظر وضعیت جسمانی نیز دانش آموزان مورد بررسی قرار گرفته و با توجه به پرونده بهداشتی به این نتیجه رسیدم که این شاگردان ضعف جسمانی نیز ندارند و بی انضباطی آنان به این موضوع ربطی ندارد .

با همکاری مدیر مدرسه در مورد مقررات مدرسه به این نکته پی بردم که مقررات مدرسه متناسب با توانایی جسمانی و روانی دانش آموزان بوده و سعی شده از مقررات خشک و نابجا پرهیز گردد در غیر اینصورت همه کلاس ها باید با این مشکل مواجه می شدند .

در زمینه عدم ثبات مقررات ، اولیاء

همچنین چند تن از آنان خود نیز دارای نظم و انضباطی خوب نبودند .

همچنین ضمن صحبت با اولیاء روشن شد که به مقررات مدرسه آشنایی کامل ندارند و به گونه ای ناهماهنگی بین تقاضاهای پدر و مادر و مربیان مدرسه وجود دارد و این مطلب به دلیل عدم شرکت در جلسات آموزش خانواده و عدم حمایت از برنامه های مدرسه و مقررات آن و جدی نگرفتن آموزش های موجود می باشد.

علت بی انضباطی این کلاس ، عدم توجه و بی محبتی به شاگردان و عدم ثبات و هماهنگی در مقررات تشخیص داده شد . برای آنکه نیاز آنان در مورد محبت و توجه برطرف شود و از طرق بی انضباطی آن را ارضا نکنند به هر یک از آنان با اطلاع و هماهنگی دفتر آموزشگاه مسئولیتی واگذار گردید و این نکته به آنها تذکر داده شد که در صورت هرگونه بی انضباطی مسئولیت مذکور از آنان سلب گردد . در صورت بهتر شدن وضع انضباطی این دانش آموزان در مراسم صبحگاه از آنان تقدیر و تشکر خواهد شد . این موضوع با اولیاء آنان نیز در میان گذاشته شد که در منزل توجه و محبت بیشتری نسبت به فرزندان خود داشته باشند .

همچنین علاوه بر مطرح نمودن مقررات موجود در مدرسه برای اولیاء آنان مقرر  گردید که حتماً در جلسات آموزش خانواده نیز شرکت نمایند و با مدرسه رابطه نزدیک داشته و مرتباً امور فرزندان خود را پیگیری نمایند .

پس از اجرای مراحل مذکور و همکاری نزدیک اولیاء مدرسه و خانواده این شاگردان به مرور این مشکل کمرنگ شده و در نیمه سال دیگر از بی انضباطی شاگردان این

أثیر مثبتی در روند آموزش و پرورش فرزندان به وجود آمد.

 

برنامه های آینده

از آنجایی که قرن بیست و یکم، قرن اطلاعات، ابتکار و مهارت و سرعت می باشد  من نیز قصد دارم این برنامه ها را در آینده دنبال کنم.

۱-  آشنایی فناوری آموزشی: برای کسب موفقیت در قرن بیست و یکم، معلمان باید دانش آموزانی تربیت کنند که یادگیرندگان مادام العمر باشند و این مسیر

گر باشند و دانش آموزان پرسش گر امروز و پژوهشگر فردا تربیت کنند.

۲-     آشنا با استاندارهای جهانی کیفیت کار

۳-  بالا بردن اطلاعات عمومی: معلم قرن بیست و یکم در همه ی زمینه ها اطلاعات خود را بالا ببرد نه فقط در زمینه  رشته ی تدریس خود چرا که بسیاری از علوم به هم وابسته اند. اصطلاحات رایج روز را بشناسد، امور سیاسی، اقتصادی، اجتماعی جامع خود را بداند و در نهایت به علم روان شناسی آگاه باشد چرا که یک معلم بیش از معلم بودن خود باید یک روان شناس آگاه و خبره باشد.

۴-  تدریس نوین: استفاده از روش تدریس فعال و همگام با روز، روش هایی تدریس معلم را ویژگی خاص می بخشد عبارتنند از : روش همیاری، روش تدریس فعال، روش بارش مغزی، روش ایفای نقش، روش نمایشی، روش بحث گروهی، روش حل مسئله، روش استقرایی، روش اکتشافی. تمامی این روش ها را می شناسد و می داند که هر یک را در چه درسی و در چه کلاسی به کار گیرد و به تعبیری تدریس او مبتنی بر استانداردها است و تدریس بر اساس استاندارد نوعی بهبود فرایند کار در آموزش و پرورش است.

۵-  شرکت در دوره های ضمن خدمت: معلم همیشه خود باید در حال فراگیری علم باشد و اطلاعات جدید و نو را بگیرد، در طول کار خود همیشه یکسان تدریس نکند و نکات را از جهات مختلف و زوایای متعدد بیان کند. لازمه ی این کار، شرکت در دوره های ضمن خدمت آموزش معلمان است.

۶-  آشنایی با اصول روانشناسی تربیتی: از آنجائی

 

 • داشتن طرح درس: معلم، باید زمان تدری
 • دانش، درک و فهم، کاربرد،ترکیب قضاوت) را بداند و در طرح ریزی سؤالات و ارزشیابی های مستمر خود که در طرح سالانه خود در نظر گرفته است اعمال نماید.

در پایان باید متذکر شوم معلمی تنها شغل نیست هنر ا

نتظار بکشد لحظه یادگیری فرا رسد.

بنده در نظرم هست که در این مدت باقی مانده برنامه های آینده ام را ذکر کنم و تصمیم گرفتم که با جدیت و با برنامه های حساب شده و با طرح درس به کلاس بروم.

با سپاس فراوان.

 

برخی منابع مورد استفاده:

 • مهارت های آموزشی، روش ها و فنون تدریس، جلد ۲ – حسن شعبانی
 • اختلالات یادگیری، تالیف کریستینا ام.گیرود – مترجمان لیلی انگجی، محمد مجتهد زاده
 • مجله ی رشد آموزش ابتدایی، دوره ی شانزدهم، آذر ماه ۹۱
 • مجله ی رشد آموزش ابتدایی، دوره ی شانزدهم، دی ماه ۹۱
 • سایت های اینترنتی جهت مطالعه


موضوعات :

تصاویر پیش نمایش


تجربیات تدریس در طول سالهای خدمت-1

درباره نویسنده

متولد سال 1364.دارای لیسانس مهندسی صنایع (برنامه ریزی و تحلیل سیستمها) آشنایی با کامپیوتر در حد قابل قبول.دارای سابقه تدریس در مدارس غیر انتفاعی راهنمایی و دبیرستان.متاهل.

publisher4 16 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.