no-img
گام به گام آنلاین

بیان تجربیات کلی همراه با بیان چالش ها، مشکلات وبیان راهکارها - پست سازمانی: دبیر-


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

ZIP
بیان تجربیات کلی همراه با بیان چالش ها، مشکلات وبیان راهکارها و برنامه های آینده پست سازمانی: دبیر-گوشه گیریو کم رویی برخی از دانش آموزان- شلوغ بودن کلاس ها -مشکل خواندن در درس ادبیات
zip
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶
764 کیلو بایت
1900 تومان
1900 تومان – خرید Loading

بیان تجربیات کلی همراه با بیان چالش ها، مشکلات وبیان راهکارها و برنامه های آینده پست سازمانی: دبیر-گوشه گیریو کم رویی برخی از دانش آموزان- شلوغ بودن کلاس ها -مشکل خواندن در درس ادبیات


 

پست سازمانی: دبیر

 

عنوان:

بیان تجربیات کلی همراه با بیان چالش ها، مشکلات  وبیان راهکارها و برنامه های آینده

سال تهیه: ۹۴-۱۳۹۳

 

فهرست مطالب

مقدمه.. ۳

فصل اول: بیان مشکلات و چالش ها

گوشه گیری و کم رویی برخی از دانش آموزان.. ۸

شلوغ بودن کلاس ها، پوشیدن لباس نا مناسب برخی از دانش آموزان.. ۸

مشکل خواندن در درس ادبیات.. ۹

ضعف و بی علاقگی دانش آموزان در درس انشاء.. ۱۲

کتاب و کتاب خوانی.. ۱۳

مشکلات فرزندان به خاطر اعتیاد والدین آنان.. ۱۳

مسابقات (انشاء نویسی).. ۱۴

تلفن همراه و وسایل آرایشی و زینتی.. ۱۵

فصل دوم: بیان راهکارها، پیشنهادات و برنامه های آینده

راهبردهای برقراری ارتباط با نوجوانان.. ۱۸

راهکارهای پیشگیری استفاده از تلفن همراه در مدارس.. ۲۰

چند پیشنهاد برای بهبود کار و کلاس انشاء.. ۲۱

راهکارهای کتاب و کتاب خوانی.. ۲۴

راهکارهای مشکل خواندن در درس ادبیات.. ۲۶

برنامه های آینده من.. ۳۱

 

مقدمه

سپاس خدای را بر آنچه از خدایی خود به ما شناسانده و بر آن چه از شکر خود به ما الهام کرده است و بر آن درها که از علم و ربوبیتش بر ما گشوده است.

از میان تمامی عوامل آموزشی و تربیتی،نقش معلم به عنوان مهم ترین عامل نظام تعلیم و تربیت جایگاه و اهمیت بسزایی دارد.معلم در رشد و پرورش دانش آموزان ،نقش مهمی را ایفا می کند.

تمامی فعالیت های معلم،مانند شناخت فرآیند رشد کودکان و نوجوانان، شیوه های تدریس و علاقه مندی به رشته تدریس خود ،از عواملی هستند که در آموزش و پرورش دانش آموزان ،دخالت زیادی دارند. معلمانی که در تدریس خود از شیوه های متعددی استفاده می کنند بر محتوای رشته تدریس خود تسلط دارند و به کار خود عشق می ورزند.اغلب،دانش آموزانی توانا و خلاق پرورش می دهند.

معلم برای کسب موفقیت در تدریس باید از نظریه های نوین آموزشی و روانشناسی آگاهی و اطلاعات لازم وکافی داشته باشد.روش تدریس معلم باید با ا

قرار دارد. پس توانایی یادگیری و بکاربستن دانش مهارت، اصول و نتایج حاصل از تحقیقات روانشناسی را در تدریس داشته باشد.

با علم در جریان تدریس زمینه و شرایطی را برای دانش آموزان فراهم کند تا یادگیری و آموزش برای آنها آسان شود از آنجا که معلم با روح و روان شاگردان سر و کار دارد، باید در درد و رنج آنان را بشناسد،در حفظ اسرار و جلب اعتماد و اطمینان آنها بکوشد، مسائل و مشکلاتشان را ببیند و سعی کند علّت مشکلات را بررسی و کشف کند.

بویژه به دنبال عواملی باشد که شاگردان را از درون متحول کند و به فعالیت و کوشش مناسب وادارد. معلمان در حیطه ی کلاس مدیرانی هستند که باید کارکردهای مدیریت را با توجه به چند بعد مهم تربیتی در خود مد نظر داشته باشند تا بتوانند در حیطه کلاس مدیری مدبر با کارکرد مناسب باشند.

ویژگی هایی که یک معلم شایسته باید داشته باشد:

چون معلمی شغل انبیاست و کاری بزرگ و پرارزش است پس:

۱- باید علم و تخصص در حیطه کاری داشته باشد.

۲- همچنین از شیوه های تربیتی آگاهی داشته باشد. تربیت ذهنی،روحی،عاطفی و … دانش آموزان را بشناسد و آگاه باشد

۳- وچون دانش آموزان از معلمان تأثیر می پذیرند پس بنابراین معلمان باید اخلاص عمل و کرامت داشته باشند تا در نظر دانش آموزان باوقار و در نزد آنان محسوب شوند وسخنان وی در دانش آموزان مؤثر واقع می شود.

۴- معلمان باید عمل ب

ی با دانش آموزان برقرار کند و به دانش آموزان الگوهای مناسب رفتاری ارائه دهد.

۹- به منظور کسب فضایل اخلاقی با رعایت اصول و ضوابط تربیتی از تشویق و تنبیه استفاده کند.

۱۰- و باید اعتماد به نفس آنان را تقویت دهیم تا فاصله میان دانش آموز و معلم کوتاه تر شود تا بهتر بتوانند رابطه  خوبی با آنان برقرار کنند.

۱۱- معلم باید روح و اندیشه دانش آموزان را پرورش دهد و در وهله اول می باید روح و توجه شان به مهر و دوستی با بچه ها نواخته شود و در نتیجه مربی راحت تر و آسان تر می تواند به یک ارتباط مفید در یک فضای صمیمانه دست یابد.

به امید فردایی روشن برای فرزندان ایران زمین.

 

فصل اول

بیان چالش و مشکلات

در این فصل به بیان مهمترین چالش و مشکلاتی خواهم پرداخت که در طول دوران خدمت با آنها روبرو بوده و هستم.

 

 

 

 

 

 

 

گوشه گیری و کم رویی برخی از دانش آموزان

یکی دیگر از مشکلات تعدادی اندک از دانش آموزان گوشه گیر و کم رو بود که من با مشاهده رفتار آنها در کلاس متوجه شدم آنها بسیار آرام و کم حرف بودند بسیار به ندرت در کلاس با من و هم کلاسی هایشان صحبت می کنند. بیشتر اوقات در کلاس سرشان را پایین می ان

از آنها خواسته می شود برابر پاسخ گویی شفاهی در جلوی کلاس بسیار مضطرب و رنگ پریده حاضر می شدند و قادر نیستند به طور کامل به سؤالات پاسخ دهند.

شلوغ بودن کلاس ها، پوشیدن لباس نا مناسب برخی از دانش آموزان

مشکل بعدی که من در مدرسه با آن مواجه بودم کلاس های شلوغ و تعداد دانش آموزان به ۳۵ الی ۴۳ نفر می رسید که من بیشتر نقش مبصر در ک

از شلوغی کلاس ها به دفتر می آمد و نتیجه ای از کار تدریس خود نگرفته به خانه بر می گشت.

یکی دیگر از چالش های ما در مدارس پوشش نامناسب لباس و عدم رعایت بهداشت فردی بچه ها بود بخصوص در منطقه خنداب در روستاهای آن.

مشکل خواندن در درس ادبیات

درفرهنگ روانشناسی٬ اصطلاح اختلال خواندن(نارسا خوانی) به هر گونه ناتوانی در خواندن اطلاق می شود که بواسطه آن دانش آموزان از سطح پایه کلاس خود در زمینه خواندن عقب می مانند و هیچ گونه شواهد عینی دال بر نارسایی هایی چون عقب ماندگی ذهنی٬آسیب مغزی٬مشکلات هیجانی و فرهنگی٬و مشکلات گفتاری وجود ندارد. دانش آموزان نارسا خوان٬ دارای نقایص بسیار گوناگونی هستند که منشاء آنها عملکرد نامناسب مغز است.این عملکرد نامناسب لزوما ناشی از آسیب مغزی نیست بلکه به سبب این است که مغز این افراد عملکردی متفاوت از کودکان عادی دارد.

نارسا خوانی که به تاخیر و نقص در توانایی خواندن مربوط می شود با اصطلاحاتی مانند: دیسلکسی٬ آلکسی٬عقب ماندگی خواندن٬اختلال ویژه در خواندن همراه است.

مشکلات خواندن

ای از صداها جایگزین اشیاء ٬تصاویر و مفاهیم آنها می شوند.پس از تجربه کافی در این زمینه و با آغاز سن رفتن به مدرسه و برخورداری از آموزشهای لازم ٬مرحله ارتباط دادن کلمات و صداها با نمادهای نوشتاری شروع می شود.

پیشنیاز درست خواندن ٬برخورداری از تواناییهایی چون دقت شنوایی٬ ادراک شنوایی و حافظه شنوایی و نیز دقت بینایی٬ ادراک بینایی و حافظه بینایی است.

ملاکهای تشخیص اختلال خواندن در مدرسه

-اشکال در تشخیص حروف الفبا و صدای آنها

-معکوس خواندن کلمات.

-جا انداری کلمات.

-کند خوانی٬آه

معنی کلمه مورد نظر.

-ضعف در درک مطلب.

عدم رعایت علائم نگارشی مانند: (:- ؟ -!-٬ و…)

-بکار بردن حرفی بجای حرف دیگر و یا کلمه ای بجای کلمه دیگر.

عوامل دخیل در اختلال خواندن

*عوامل جسمی(مانند نقایص بینایی-نقایص شنوایی-برتری جانبی وتصویر بدن).

*عوامل دخیل روانشناختی تحولی(مانندزبان-توجه یا دقت-عملکردهای شنیداری-تجسم یا حافظه بینایی-بندش بینایی وشنوایی(مانند تکمیل تصویر یا کلمه).

نارسایی هایی که به مشکلات خواندن منجر می شوند

۱- ضعف در تشخیص دیداری:مثال:کودک درتشخیص حروف مشابه مثل (ب-پ-ت-ث-)(ع-غ)(س-ش)(ک-گ)مشکل دارد.

۲-ضعف در تشخی

 

۶-مشکل در استفاده از کلما ت دیداری آشنا(مانند :کلمه هایی که کودک با دیدن آنها بلافاصله می خواند).

۷-مشکل در مهارتهای درک لفظی( دانش آموز در درک کلمه ها ومطالب مشکل دارد)مثلا در درک معانی مختلف کلمه (شیر) مشکل دارد.

۸-مشکل در مهارتها

ی درک تحلیلی:مثل :قضاوت نقادانه،استنباط،پیش بینی نتایج.

ضعف و بی علاقگی دانش آموزان در درس انشاء

در طول سالیانی که در دوره ی راهنمایی ادبیات و انشاء تدریس می نمودم ؛ همچون آموزگاران سلف خود ، هر جلسه موضوعی را تعیین می نمودم و جلسه ی دیگر از دانش آموزان می خواستم تا به نوبت انشای خود را بخوانند و مشکلات زیر کلاس انشا را برایم خسته کننده و کسالت آور می نمود :

۱- عده ای از دانش آموزان انشا نمی نوشتند .

۲- عده ای دیگر از جاهای مختلف رونویسی می کردند .

۳- نوشته های دانش آموزان بسیار شبیه هم بود .

۴- تنها برخی از دانش آموزان که استعداد نوشتن داشتند می درخشیدند و آن هایی که تنبلی می کردند و در این راه کوششی نمی کردند همیشه عقب می ماندند .

۵- دانش آموزان اصلا ً به انشای دوستشان گوش نمی کردند و معمولاً به شیطنت کردن و سرو صدا می پرداختند .

کتاب و کتاب خوانی

یکی دیگر از موضوعات مسئله کتاب و کتاب خوانی توسط دانش آموزان از کتاب های موجود در کتابخانه مدارس است چون در مدارس سطح پایین چون

 

مشکلات فرزندان به خاطر اعتیاد والدین آنان

اعتیاد نوعی بیماری است که خانواده را به مرز فروپاشی می کشاند ثبات و آرامش را در خانه بر هم می زند، اتحاد و یکدلی بین اعضای خانواده را از بین می برد، سلامت جسمی و روانی آنها را به خطر می اندازد، مشکلات مالی ایجاد می کند و شور و شوق را از خانواده می گیرد. اعتیاد می تواند زندگی خانواده را کاملاً مختل کند.

در مدارس خنداب دانش آموزانی داشتم که اعتماد به نفس کافی، تنهایی، احساس نا امیدی و درماندگی و افسردگی مزمن رنج می بردند بخاطر اینکه پدر و مادرشان همه تمرکزشان بر روی مصرف مواد بود و در نتیجه نتوانسته اند محبت به عشق به آنها بدهند و نیازهای عاطفی آنها را برآورده نمایند.

و سرانجام چند نفر نیز ترک تحصیل می کردند. و همچنین عادت هایی چون دروغگویی، دزدی از کیف بچه ها دعوا کردن و فرار از مدرسه در میان آنها دیده می شد.

با برگزاری کلاس های آموزش خانواده از طرف دفتر به والدین تا اندازه ای در رفتار والدین و شاگردان اثر بخش بود.

مسابقات (انشاء نویسی)

یکی دیگر از کارهای بسیار مهم ثبت نام دانش آموزان در مسابقات انشاء نویسی در سطح آموزشگاه است. که هر ساله در چند نوبت با موضوعاتی که اداره می دهد و ما پس از دادن موضوعات با دانش آموزان و آنان پس از بررسی و تحقیق و نوشتن انشاها ما به مطالعه و بررسی قواعد و نکات

ه دانش آموزان که انشای خوب نوشته اند ضایع می گردد.

البته ناگفته نماند که در مرحله دوم و سوم (که استانی – کشوری) نیز به نحو دیگری حق این ۳ الی ۴ نفر ضایع می شود چون به خوبی تقدیر و تشکر نمی شود و بچه ها از این موضوع دلسرد می شوند و اگر انگیزه ای هم برای گرفتن جایزه باشد از بین می رود.

تلفن همراه و وسایل آرایشی و زینتی

یکی دیگر از مشکلات در سال های اخیر آوردن گوشی همراه به مدرسه دزدکی سر کلاس درس توسط دانش آموزان است و همچنین وسایل آرایشی و زینتی که باعث بی نظمی در کلاس شده بود و من پس از مشاهده چند مورد آنها را جمع آوری و به دفتر تحویل دادم و در برخی مدارس از ا

همراه مخرب تر از نیروی هسته ای و ضررهای اخلاقی و پیام های نامناسب به همراه دارد.)

مشکل بعدی ما مربوط به تعداد

ود را تغییر دادند و نظم در کلاس حاکم شد.

 

 

 

فصل دوم

راهکارها، پیشنهادات و برنامه ها و تجربیات تدریس

در این فصل به بیان راهکارها و پیشنهاداتی برای چالش و مشکلاتی می پردازم که در فصل قبل تشریح شدند.

 

 

 

 

 

 

 

راهبردهای برقراری ارتباط با نوجوانان

۱- از روش های عینی استفاده کنیم. آنها را با واقعیت های تلخ و شیرین زندگی آشنا کنیم.

۲- گزاره های دینی و ارزشی را با روش استدلالی و عقلی بیان کنیم.

۳- به آنها فرصت خودنمایی مثبت بدهیم. ضعفها را به رخ آنها نکشیم.

۴- از موض

آنها احترام بگذاریم. دیدگاههای آنها را فوراً زیر سوال نبریم.

۷- در تصمیم گیری ها به آنها فرصت مشارکت بدهیم. از آنها برای حل مسائل نظر خواهی کنیم.

۸- آنها را در مسئولیت ها مشارکت دهیم. فرصت کار گروهی برای آنها فراهم کنیم.

۹- به آنها فرصت فکر کردن بدهیم. جواب هر پرسشی را به سرعت از آنها طلب نکنیم.

۱۰- اصل انتخاب آگاهانه و آزادی را در تبادل اطلاعات و نظرات مورد توجه قرار دهیم.

۱۱- پیوسته با آخرین کتابها، مقالات، فیلمها و دیدگاه ههای رایج در میان آنها آشنا باشیم.

۱۲- به شخصیت آنها صرفنظر از اعمال و رفتارشان احترام بگذاریم.

۱۳- ادبیات و کلام زیبا و متناسب با این نسل را به کار ببریم.

۱۴- فرصتهای

مثبت رفتار آنها را تایید و تشویق کنیم، زیاد خرده گیری نکنیم.

۲۰- برای اوقات فراغت آنها برنامه ریزی کنیم. اوقاتی را با آنها بگذرانیم.

۲۱- به آنها امید بدهیم. آینده را بهتر و زیباتر از حال تصور کنیم.

۲۲- یه آنها کمک کنیم تا توانایی ها، علائق و نیازهای خود را بهتر بشناسند.

۲۳- در قلب آنها جایی برای خود بیابیم.

۲۴- توجیه فرهنگی صحیح نسبت به پدیده های فرهنگی و معارف نماییم.

راهکارهای پیشگیری استفاده از تلفن همراه در مدارس

استفاده نادرست از تلفن همراه گاهی اوقات موجب بروز مشکلاتی برای دانش آموزان و خانواده ها شده است. و سیله ای ارتباطی و مفید که در سایه غفلت والدین، دانش آموزان و متولیان فرهنگ و آموزش رفته رفته به یک وسیله خطرناک تبدیل می شود برخی از دانش

ه ای سودجو و فرصت طلب می شوند که با در اختیار داشتن این تصاویر قصد اخاذی از دانش آموز یا خانواده او را دارند.

متأسفانه این ناهنجاری  اجتماعی روز به روز در حال افزایش است و اگر فکری جدی برای آن نشود در آینده ای نه چندان دور می تواند گریبانگیر بسیاری از خانواده ها شود.

بخشنامه آموزش و پرورش

شاید به همین دلیل است که وزارت آموزش و پرورش در بخشنامه ای به مدارس سراسر کشور هرگونه استفاده از تلفن همراه را در مدارس ممنوع کرده است.

و در این بخشنامه مدیران و مسئولان مدارس موظف به کنترل دانش آموزان هستند و در صورت مشاهده استفاده دانش آموز از موبایل بایستی گوشی را از دانش آموز بگیرند.

اما سؤالی را که می توان مطرح می کرد این است که آیا صرف صدور بخشنامه می توان صد در صد این موضوع را کنترل کرد؟ این گونه احساس می

شود و گوشزد به اینکه استفاده از تلفن همراه به خصوص در سنین زیر ۱۷ سال  امواج مغناطیسی بر آنها بیشتر اثر می کند. سبب انتقال بیماری های ویروسی و باکتریها به بدن می شود. با پوستر یا نقاشی می توان مشکلات امواج مغناطیسی موبایل را در سالن مدرسه نصب کرد.

سخنران یا پزشک مسلط بر این موضوع برای حضور در مدارس که بیشترین مشکل را از این بابت دارند بیاورند.

تشکیل جلسه ان

.

چند پیشنهاد برای بهبود کار و کلاس انشاء

برای آن که کلاس انشاء از حالت ملال انگیز و یکنواخت و خسته کننده اش خارج بسازد باید روش های گوناگون در کلاس اجرا شود.

چند پیشنهاد برای بهبود کار و کلاس انشا به صورت فهرست وار اشاره می کنم.

۱- درس انشاء و نگارش فارسی توسط دبیران رشته زبان فارسی تدریس شود.

۲- این درس ارزش دهی شود. به طوری که نگاه دانش آموز، اولیا و همکاران به آن بهتر گردد.

۳- بهتر است معلم درس املاء و انشاء و ادبیات فارسی یک نفر باشد تا باعث افت تحصیلی دانش آموزان عزیز نگردد.

۴- معلمان درس انشاء ت

نوشتن جملات زبانی و ادبی

۸- تشویق شاگردان به تهیه یک روزنامه دیواری و انتخاب یک اسم ادبی برای روزنامه خود

۹- از زبان شخصیت های منفی یا مثبت داستان سخن بگویید.

۱۰- در زنگ

به درس ادبیات زیرا در یادگیری دروس دیگر تأثیر دارد.

۱۴- کاربرد

خانه مناسب و بزرگ باشد تا دانش آموزان در آنجا مطالعه کنند.

۲۱- رابطه بین دانش آموزان و معلم مهربان و صمیمی باشد تا دانش آموزان راحت تر مشکلات خود را با وی در میان بگذارند.

۲۲- دانش آموزانی که مشکلات اخلاقی و عاطفی شدید دارند به مشاوره یا اداره معرفی شوند.

راهکارهای کتاب و کتاب خوانی

ابتدا از دانش آموزان خواستم که کتاب های اضافی و مفید منازل خود را به کتابخانه مدرسه اهدا کنند. و یکی از بچه های کلاسم، اشتیاق بسیار در این رابطه داشت برای دسته بندی و مرتب کردن کتابها و همچنین او را مسئول کتاب خانه کردم و پول هایی که از دیرکرد کتاب به کتابخانه جمع می شد کتاب های مدرسه را افزایش دادم.

و لیستی از کتاب های مفید که مقتضی سن و مفید برای آگاهی بچه ها لازم بود تهیه کردم و به مدیر مدرسه دادم و با استقبال بسیار قبول

به صورت دفترچه ای مفید باقی بماند.

در جلساتی که والدین به مناسبت های مختلف به مدرسه مراجعه می کردند من و مدیر مدرسه پدر و مادر را بهترین معلم نوجوان خودشان معرفی می کردیم و آنان را تشویق به مطالعه و اینکه در منازل خود محلی را برای کتابخانه در نظر گرفته شود.

اگر والدین و افراد بزرگتر خانواده به مطالعه علاقه مند باشند روابط عمیق عاطفی در خانواده برقرار شود با کتاب بیشتر  و بهتر آشنا شده و به مطالعه و کتابخوانی عادت می کنند.

همین طور که می دانیم بعد از خانواده مدرسه است که باید دانش آموزان را به کتابخوانی تشویق کند. اگر دانش آموزان در مدرسه با کتاب و کتاب خوانی آشنا شوند لذت مطالعه خودآموزی و افزایش معلومات عمومی را درک کنند و به مطالعه خو بگیرند در تمام دوران زندگی از کتاب دست نمی کشند. روش هایی چون بازدید دانش آموزان از نمایشگاههایی که در مدارس به مناسبت کتاب خوانی برگزار می شود. آزاد گذاشتن دانش آموزان در انتخاب منبع برای انجام تحقیق و کار کلاسی روش های تدریس دانش آموزان را بیشتر به مطالعه علاقه مند می کنند.

برای بهبود نابسامانی های موجود در نظام آموزشی و گسترش فرهنگ مطالعه می توان راهکارهایی را لحاظ کرد.

۱- غنی کردن کتابخانه های مدارس

۲- تشویق دانش آموزان به مطالعه توسط معلمان و کارکنان مدارس

۳- برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب در کلاس های درس به خصوص زنگ انشاء

۴- معرفی کتاب های مناسب در تابلو اعلانات و مراسم صبحگاهی مدارس

۵- اهدای کتاب به دانش آموزان به عنوان جایزه

۶- اجرای مسابقات کتابخوانی به مناسبت های مختلف

۷- اعطای

العه و کتابخوانی با درس انشاء

کتابداران کتابخانه می توانند با روش های خلاقانه خود فعالیت های کتابخوانی را رشد داده و حتی به حوزه های بیرون از کتابخانه بکشانند.

 

 

راهکارهای مشکل خواندن در درس ادبیات

روش های درمان:

۱- در تمام فصول فعالیتهای مربوط به خواندن تاکید بر آموزش از راست به چپ نمایید (در ریاضیات تاکید از چپ به راست می باشد).

۲- کلمه یا جمله را با انگشت یا کارت بپوشانید واز دانش آموز بخواهید به تدریج قسمتی از کلمه یا جمله را که دستتان از روی آن برداشته می شود، را بخواند.

۳- کشیدن خ

لش از راست به چپ زیر کلماتی که دانش آموز در خواندن آنها مشکل دارد.

۶- کلمه ای را بر روی تخته بنویسید واز دانش آموز بخواهید که همزمان با تعقیب حروف با انگشت ،صدای آن ها را بلند بخواند.

۷- ازتخته مغناطیسی وحروف برجسته استفاده کنید واز دانش آموز بخواهید بعد از لمس کردن حروف با انگشتان،کلمه را بخواند.

۸- برای ا

ه برعکس می خواند ،بنویسید واز دانش آموز بخواهید که با کشیدن خط ،حروف بالا را به حروف پایین وصل کند.

مثال: روز زور(صداها به هم وصل شوند)

راهکارها

۱-حل حذف کردن کلمات یا حروف(جاگذاری)

الف)جلب توجه دانش آموز به کلمه ای که حذف کرده ونیزاصلاح آن کلمه.

ب)استفاده از کاغذ راهنما (فلش)ویاگذاشتن انگشت زیرکلمه.

ج)دانش آموز میبایستی به همراه سایردانش آموزان متن رابخواند.این کار به روان خوانی اوکمک می کند.

د)ازفعالیتهای رقابتی بین دانش آموزان پرهیزشودو آنان هرگز با یکدیگرمقایسه نشوند.

۲-جایگزین کردن یک کلمه بجای کلمه دیگر(تغییرافعال به میل خود)

مثال: ب

ت مشکل را در کلمات ناتمام بکار ببرید مثال: تصمیم= ﺗ…..میم.

د)دانش آموزا را مطمئن سازید که به اندازه کافی برای هجی کردن کلمه مورد نظرتوانا است وبه او کمک نخواهد شد.

۳-تکرارکلمه یا عبارت

الف)جلب توجه دانش آموز به کلمه یا عبارت تکراری.

ب)از دانش آموزان خواسته شودمتن درس را همه با هم بخوانند.

ج)از دانش آموز خواسته شود تا قبل از خواندن متن ،آن را برای خود مطالعه نماید.

د)در ابتدا مطلب آسانتر (یا حتی یک پاراگراف)در اختیار دانش آموز قرار گیرد و با پیشرفت دانش آموز،متن را مشکل تر کنید.

ه)از دانش آموز بخواهید تا با انگشت گذاشتن زیر کلمات،سرعت خواندنش را بیشتر کند.

۴-اضافه کر

اویر کتاب توسط معلم و دانش آموز.

ج)پیدا کردن اصل مطلب در متنی که می خواند تا بداند کل مطلب در مورد چیست.

د)شناخت جزییات مهم هر متن.

ه)بحث وگفتگو در مورد مطلب یا داستان قبل از خواندن آن.

و)جلب توجه دانش آموز، خواندن متن همراه با سایر دانش آموزان.

۵-کلمه به کلمه خواندن ومکث زیاد روی کلمات

(مکث

ردن توانایی دانش آموز در شناخت کلمات معمول ومتداول.

د)استفاده از کارت همراه با تصویر (به این صورت که کلمه نا آشنا را زیر تصویر آن بنویسید سپس لغت جدید را در کلمه به کار ببرید).

ه)به دانش آموز اجازه دهیدتامتن داستان را بخواند وسپس آن را بصورت نمایش اجرا کند.

و)به دانش آموز اجازه دهید تا داستانهای مهیج ومورد علاقه را با صدای بلند بخواند.

ز)از دانش آموزبخواهید تا متن واشعار را مرتباتکرار کند.

ح)از دانش آموزان بخواهید تامطالب کتاب را بصورت گروهی بخوانند.

برنامه های آینده من

من سالهاست که سابقه خدمت در آموزش و پرورش را دارم و در نظرم هست که در این مدت باقی مانده برنامه های آینده ام را ذکر کنم و تصمیم گرفتم که با جدیت و با برنامه های حساب شده و با طرح درس به کلاس بروم.

برنامه های من در درس انشاء:

* پرورش

ای گوناگون برای شادابی و نشاط زنگ انشاء استفاده کنم. ( داستان هایی در قالب طنز)

* فعالیت برای افزایش درک مطلب دانش آموزان از درس انشاء

* اقدام پژوهشی در درس انشاء

* داستان در قالب تشبیه – توصیف

* ارتقای توانایی های بیان دانش آموزان (انشای سخنرانی)

* ایجاد تنوع در کلاس داری انشاء

* ترغیب دانش آموزان به مطالعه و پژوهش هرچه بیشتر درباره موضوع دلخواه

* اداره کلاس به شیوه کاملاً فعال و مشارکتی.

* مشارکت دانش آموزان در کلاس داری و ارزشیابی تحت راهنمایی و نظارت معلم.

* واگذاری ام

ق و توانایی فکری دانش آموزان به هنگام تدریس (ادبیات).

* شناخت ضعف واژگان پایه دانش آموزان

* سطح علمی دانش آموزان را بالا برد با خلاصه نویسی از کتاب های کتابخانه

* خواندن کتاب در کلاس

* تقویت روخوانی و روان خوانی

* تقویت به حفظ شعر- تقویت به قصه گویی و قصه خوانی

* بهره گ

مغزی در تدریس انشا

* شیوه بحث گروهی در زنگ ادبیاتموضوعات :

تصاویر پیش نمایش


بیان تجربیات کلی همراه با بیان چالش ها، مشکلات وبیان راهکارها و برنامه های آینده پست سازمانی: دبیر-گوشه گیریو کم رویی برخی از دانش آموزان- شلوغ بودن کلاس ها -مشکل خواندن در درس ادبیات-1

درباره نویسنده

متولد سال 1364.دارای لیسانس مهندسی صنایع (برنامه ریزی و تحلیل سیستمها) آشنایی با کامپیوتر در حد قابل قبول.دارای سابقه تدریس در مدارس غیر انتفاعی راهنمایی و دبیرستان.متاهل.

publisher4 16 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.