no-img
گام به گام آنلاین

******تحقیق کنید صفحه 112 زیست دهم فنی و حرفه ای/درباره حفظ منابع پوشش گیاهی تحقیق کنید.*


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
تحقیق کنید صفحه ۱۱۲ زیست دهم فنی و حرفه ای/ به نظر می رسد حفظ منابع پوشش گیاهی مقدمۀ حفظ سایر منابع طبیعی است. در این مورد تحقیق کنید.
doc
فروردین ۳۰, ۱۳۹۶
1 مگابایت
1900 تومان
1900 تومان – خرید Loading

تحقیق کنید صفحه ۱۱۲ زیست دهم فنی و حرفه ای/ به نظر می رسد حفظ منابع پوشش گیاهی مقدمۀ حفظ سایر منابع طبیعی است. در این مورد تحقیق کنید.


پوشش گیاهی

پوشش گیاهی عبارت است از کلیه رستنی‌های سطح هر منطقه شامل درخت، درختچه، گونه‌های مرتعی که در زیستگاه‌های طبیعی و مصنوعی وجود دارد. به تعبیری دیگر پوشش گیاهی شامل کلیه گونه‌های گیاهی یک ناحیه و نحوه پراکنش مکانی و زمانی آنهاست.

حفاظت از پوشش گیاهی مراتع و جنگل‌ها گامی اساسی در راستای حفاظت از منابع آب و خاک است.

در یک تقسیم‌بندی منابع طبیعی به دو دسته منابع تجدیدپذیر و غیر قابل تجدید تقسیم می‌شوند.

منابع طبیعی تجدیدپذیر شامل منابعی می‌شوند که در صورت استفاده و بهره‌برداری درست از آنها قادر به بازسازی خود هستند.

همچنین منابع غیر قابل تجدید منابعی را شامل می‌شوند که در صورت عدم استفاده درست و منطقی از آنها، این منابع قادر به تجدید و بازسازی خود نخواهند بود.

داره‌کل منابع طبیعی متولی حفظ و حراست از منابع طبیعی همچون جنگل و مرتع است.

متوسط بارندگی در کشورمان حدود یک چهارم میزان جهانی است که این موضوع ارزش و اهمیت آب را در کشورمان نشان می‌دهد.

یک راهکار ساده برای حفظ و نگهداری آب حاصل از بارندگی وجود دارد و آن حفظ و صیانت از پوشش گیاهی مراتع و جنگل‌ها است.

پوشش گیاهی موجود در مراتع و جنگل‌ها از تخریب و فرسایش خاک نیز جلوگیری می‌کند.پوشش گیاهی مناسب در مراتع و جنگل‌ها با نفوذ آب به داخل زمین علاوه بر اینکه موجب تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی می‌شوند از ایجاد سیل و رواناب نیز جلوگیری می‌کنند.

پوشش گیاهی از برخورد مستقیم قطرات باران با ذرات خاک جلوگیری کرده و از این طریق فرسایش خاک را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

چگونه به حفظ منابع طبیعی کشورم کمک کنم؟

خداوند عامل آسمان‌ها و زمین را آفرید و انسان را به عنوان خلیفه خود قرار داد و در سکونتگاه او از هرچیزی به صورت متعادل و متوازن خلق کرد. پروردگار عالم، منابع طبیعی یعنی هر آنچه در زمین و محیط زندگی می‌بینیم را ودیعه‌ای برای نسل‌های انسان قرار داد تا بنی‌آدم با تدبیر از آن بهره‌برداری نمایند. آری خالق یکتا، انسان را از خاک آفرید و پرورش داد و به او برای آبادانی آن ماموریت داد.

هر آنچه در کره‌زمین و محیط زندگی ما وجود دارد و انسان در خلق آن دخالتی ندارد، منابع طبیعی محسوب می‌شود. پوشش گیاهی، آب و خاک از مهم‌ترین منابع طبیعی تجدیدپذیر هستند که در صورت بهره‌برداری صحیح تجدید حیات می‌نمایند و برخلاف منابع تجدیدناپذیر مثل نفت، گاز و ذغال سنگ هیچ گاه تمام نمی‌شوند.

منابع طبیعی کشورمان اعم از جنگل‌ها، مراتع و بیابان‌ها با مساحتی نزدیک به ۱۳۵ میلیون هکتار یعنی حدود ۸۳ درصد سطح کشور را شامل می‌شوند.

حکمت خداوند در آفرینش زمین و آسمان به گونه‌ای است که حیات و تداوم نسل بشر به حیات و ممات منابع طبیعی تجدیدپذیر گره خورده است. به نحوی که مدیریت این کره خاکی را به او سپرده است تا با مصرف و بهره‌برداری منطقی از منابع طبیعی آن، زندگی نسل‌های آتی خود را نیز تامین نماید.

هم‌اکنون منشاء بسیاری از فعالیت‌های تولیدی و اقتصادی از منابع طبیعی است. تولید اکسیژن و تلطیف هوا، جذب گرد و غبار و گازکربنیک، کاهش آلودگی صوتی، کنترل آب‌های سطحی و تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی، حفظ و تولید خاک، تولید علوفه دام، تولید فرآورده‌های صنعتی و دارویی، تولید عسل، تولید چوب، تنوع زیستی و محلی برای تفرج از مهم‌ترین ثمرات جنگ‌ها و مراتع هستند.

بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی منجر به آسیب‌پذیری آن می‌شود به نحوی که با کوچک‌ترین تنشی همانند خشکسالی رو به ضعف و نابودی می‌رود.

افزایش آلاینده‌های هوا، افزایش روزافزون ریزگردها، کاهش تولید علوفه و به دنبال آن کاهش تولید گوشت، تغییر اقلیم و شرایط آب و هوایی، افزایش سیل، بهمن و رانش زمین همگی از پیامدهای تخریب و بی‌توجهی به این منابع خدادادی است.

عناوین دیگر:

تحقیق کنید صفحه ۱۱۲ زیست دهم فنی و حرفه ای/ به نظر می رسد حفظ منابع پوشش گیاهی مقدمۀ حفظ سایر منابع طبیعی است. در این مورد تحقیق کنید.

تحقیق کنید صفحه ۱۱۲ زیست دهم فنی و حرفه ای

زیست دهم فنی و حرفه ای

حفظ منابع پوشش گیاهی

منابع طبیعی

پوشش گیاهی

منابع طبیعی

درخت

جنگل

منابع طبیعی کشورمان چگونه تخریب می‌شود؟

حفظ منابع طبیعی

چگونه به منابع طبیعی سرزمین‌مان کمک کنیم؟

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.

 

 تصاویر پیش نمایش


تحقیق کنید صفحه ۱۱۲ زیست دهم فنی و حرفه ای/ به نظر می رسد حفظ منابع پوشش گیاهی مقدمۀ حفظ سایر منابع طبیعی است. در این مورد تحقیق کنید.-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.