no-img
گام به گام آنلاین

******خشکسالی-دلایل ایجاد خشکسالی در یک منطقه - تعاریف و مفاهیم خشکسالی-پدیده خشکسالی***


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
خشکسالی
doc
فروردین ۲۷, ۱۳۹۶
1 مگابایت
1900 تومان
1900 تومان – خرید Loading

خشکسالی


مقدمه  

در گذشته خشکسالی قسمتی از محیط زیست بشر بوده و حیات انسان ها تنها در گرو تحمل و پایداری آنان نسبت به این پدیده آب و هوایی بوده است. یکی از سوابق اولیه تلاش انسان برای مقابله با خشکسالی در انجیل و در داستان یوسف بیان شده است. فرعون مصر به یوسف مسئولیت برنامه ریزی و اجرای استراتژی مقابله با اولین خشکسالی ثبت شده در تاریخ را داد. حال این پرسش مطرح می شود که با توجه به پیشرفت انسان در علم و برنامه ریزی پس از گذشت چندین هزاره، آیا توان بشر در مقابله با خشکسالی ها افزایش خواهد یافت? آیا ما بر اساس تجربیات موفقی که در گذشته در مقابله با خشکسال ها و مدیریت منابع آب یا مدیریت تقاضا در زمان وقوع خشکسالی داشته ایم، برنامه ریزی کرده ایم؟ آیا ما ازموفقیت ها و یا سستی های گذشتگان درس آموخته ایم؟ یا این که ما محکوم هستیم که اشتباهات خود را تکرار کنیم؟ متاسفانه شواهد نشان می دهند که جامعه تمایلی برای برنامه ریزی برای مقابله با خشکسالی را ندارد.

به منظور بررسی این موضوع که چرا جامعه هنوز ترجیح می دهد فقط در زمان بروز خشکسالی عکس العمل نشان دهد، تا این که برای احتمال بروز آن برنامه ریزی کند، باید برنامه های دولت برای مقابله با خشکسالی مورد ارزیابی قرار گیرند. تا قبل از این سیاست های دولت ایالتی در آمریکا ( state government) برای مقابله با خشکسالی”به انتظار باران نشستن” بود و دراین میان مهیا ساختن برخی کمک های اضطراری برای زمان وقوع بوده و امید بستن به این که فاجعه پایان یابد. بسیاری از ایالت ها در آمریکا به عنوان یک سیاست، مسئولیت اولیه برای مقابله با خشکسالی را با دولت مرکزی که کلیه بخش های دولتی را زیر پوشش دارد، می دانند. سیاست های دولت مرکزی و دولت محلی (local government) یک مقابله اضطراری را در زمان بروز خشکسالی نشان می دهد که سعی بر کاهش میزان تقاضای آب برای تعادل بین منابع در دسترس و میزان نیاز به آب را دارند. این دیدگاه دولتی زیان های اقتصادی و یا ناراحتی و رنج ساکنین منطقه را کاهش نمی دهد و با هر خشکسالی که اتفاق افتاده، این چرخه مجددا تکرار شده است. به عنوان نتیجه سئوال های زیر مطرح می شود:

– آیا دولت استانی یا ایالتی مسئولیت برنامه ریزی برای مقابله با خشکسالی را دارد?

– اگر اینچنین است چه نوع برنامه ریزی باید مطرح شود؟

– آیا امکان این که فعالیت های مرتبط با خشکسالی دولت مرکزی و محلی آینده را تغییر دهد، وجود دارد؟

– اگر چنین است چگونه و چرا؟

در اصطلاح آب و هوایی، خشکسالی به یک دوره زمانی که عموما ماه یا سال است، اطلاق می شود که در طی آن میزان رطوبت در محل خاصی کمتر از میزانی که به طور معمول مورد انتظار بوده، اتفاق می افتد.

خشکسالی عموما از جنبه های هواشناسی، آب شناسی و یا کشاورزی تعریف می شود. بنابراین نتیجه نهایی خشکسالی از تاثیرات آن بر روی فعالیت های اجتماعی و اقتصادی یک منطقه مشخص می شود . لذا نشانه های آب و هوایی خشکسالی نیز نیاز به تعاریف اجتماعی و اقتصادی دارد. زیرا مدیریت منابع و مدیریت تقاضای آب از اهمیت ویژه ای برخوردار است. دانشمندان اصطلاح خشکسالی اجتماعی را پیشنهاد کرده اند که به عنوان شرایط ویژه آب و هوایی که تحت فشار کم آبی غیر قابل انتظار قرار دارد و بر فعالیت های اقتصادی و اجتماعی آن منطقه اثر می گذارد، مطرح می شود.

تجزیه و تحلیل زیر از نقش دولت در برنامه ریزی برای مقابله با خشکسالی در مقایسه با تجربه فعالیت های سنتی دولت در طی خشکسالی می باشد. اگر دیدگاه سنتی دولتی کمتر مفید به نظر می رسد، باید موانعی که بیشترین تاثیر را دارند، مشخص شوند و مورد ارزیابی گیرند و تعیین شود چگونه باید آنان را از میان برداشت یا با آنان مقابله نمود. برای ارزیابی بهتر موقعیت دولت ایالتی و مرکزی، برنامه ها و فعالیت های مرتبط با خشکسالی ۴۸ ایالت هم مرز در مورد معیارهای به حداقل رساندن آسیب های خشکسالی مورد بررسی قرار گرفتند و بالاخره نقش مهمی که دولت مرکزی می تواند دربرنامه ریزی برای خشکسالی و برای کاهش اثرات متعاقب آن داشته باشد، از سایرین قابل توجه تر بود.

تعریف خشکسالی :

خشکسالی مفهومی(Conceptual drought):

در این تعریف به مفاهیم کلی اشاره میکند بطوری که عموم مردم قادر به فهم و درک ان باشند به عنوان مثال میتوان گفت : خشکسالی به دوره ای گفته میشود که کمبود بارش در آن دوره باعث بروز خسارات شدید به محصولات کشاورزی و کاهش تولیدات میگردد. تعریف مفهومی خشکسالی همچنین در تدوین سیاستهای مقابله با خشکسالی نیز میتواند مفید و موثر باشد. به عنوان مثال میتوان قانونی را تدوین کرد که در صورت کاهش بارندگی تا یک حد معین مردم بتوانند از مزایای بیمه های خشکسالی استفاده نمایند. این نقطه را میتوان نقطه خطر بحرانی نامید. نقاط بالای این نقطه منطقه خطرپذیری نرمال نامیده میشود. البته تعیین نقطه بحرانی نیاز به تحقیقات مفصل در زمینه های مختلف هواشناسی، هیدرولوژی ، کشاورزی ، گیاه پزشکی و … دارد. تدوین این قوانین باعث شفاف سازی سیاستهای حمایتی دولتها در زمینه مقابله با بحران خشکسالی و پیامدهای آن خواهد بود. تعریف دقیق نقطه بحرانی و شناخت درست ان از جانب کشاورزان و سایر گروههای ذینفع میزان مشاجرات و کشمکشها را در دوران خشکسالی به حداقل خواهد رساند.

عناوین دیگر:

خشکسالی

تعریف خشکسالی

علت خشکسالی

مفهوم خشکسالی

پدیده خشکسالی

دلایل خشکسالی

مقابله با خشکسالی

انواع خشکسالی

خشکسالی در کشور

خشکسالی منطقه ای

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.

 موضوعات :

تصاویر پیش نمایش


خشکسالی-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.