no-img
گام به گام آنلاین

***فعالیت صفحه 58 جغرافیای ایران پایه دهم/ درباره یکی از دریاچه های ایران گزارشی تهیه کنید.**


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
فعالیت صفحه ۵۸ جغرافیای ایران پایه دهم/ در گروه کاری خود در مورد یکی از دریاچه های ایران گزارشی تهیه و به کلاس ارائه کنید.کار بهترین گروه در کلاس نصب شود.
doc
فروردین ۶, ۱۳۹۶
1 مگابایت
2900 تومان
2900 تومان – خرید Loading

فعالیت صفحه ۵۸ جغرافیای ایران پایه دهم/ در گروه کاری خود در مورد یکی از دریاچه های ایران گزارشی تهیه و به کلاس ارائه کنید.کار بهترین گروه در کلاس نصب شود.


دریاچه گهر

دریاچه گهر در موقعیت جغرافیایی E491647 N331827 در استان لرستان واقع است. دو دریاچه گهر بزرگ و کوچک درجناح غربی رشته اشترانکوه و در جنوب تنگه تاپاله وگردنه پنبه کال و جناح شمال شرقی کوه سرسبز، در یک منطقه عمومی حفاظت شده قراردارند. عمق تقربی گهربزرگ حدود ۳۰ متر مساحت ۱۰۰ هکتار است و طول دریاچه ۵/۲ کیلومتر از سطح دره را پوشانده است. دریاچه های گهر درطول سال مشتاقان زیادی را به سوی خود جلب می کند.این علاقمندان از راه های گوناگون خود را به کرانه های فیروز گهر می رسانند، که از جمله مهمترین این مسیرها راهی است که پس ازصعود به قله ۴۱۵۰ متری سن بران با فرود از طریق دهلیز علامت گذاری شده غربی آن با گذر از تنگناهای صخره ای برفچالی به دریاچه می رسد. این مسیر به خصوص به هنگام فرود از قله قدری مشکل است و پیدا کردن راه درست در آن دشوار به نظر می رسد، ولی از لطف دست یابی به دریاچه خالی نیست.

 

یکی دیگر از راه های رسیدن به این دریاچه ازطریق شهرستان درود و آبادی درب آستانه در جناح شمالی اشتر انکوه است. اخیراً نیز جاده ای که از آبادی درب آستانه به دریاچه می رود را گستره اش داده اند و این راه تا نزدیکی گردنه پنبه کال ادامه یافته است. این مسیر به دلیل دست یابی ساده تر و راه پیمایی جالب آن مورد توجه بسیاری علاقمندان می باشد. از جمله دیگر دیدنی های دره گهردریاچه کوچکترآن است که در قسمت جنوب و به فاصله نزدیکی به گهر بزرگ قراردارد و بیشتر به صورت نیمه با تلاقی می باشد.

 

دریاچه گهر در میان رشته کوه اشترانکوه در استان لرستان و در ارتفاع ۲۳۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این دریاچه که به نگین اشترانکوه معروف است یکی از زیباترین دریاچه های طبیعی ایران به شمار می‌رود.
این دریاچه از لحاظ زیست بوم و محیط طبیعی اهمیت زیادی دارد و به علت نداشتن را ماشین رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده است.
دسترسی به این دریاچه از طریق شهر دورود امکان‌پذیر است. از راه بریرورد در الیگودرز هم می‌توان به این دریاچه سفر کرد. البته مسیری که از الیگودرز به گهر می رسد زیباتر ولی مشکل‌تر است. کوهنوردانی که به قله های اشترانکوه صعود می‌کنند معمولا برای رسیدن به گهر از مسیر آبادی تیان حرکت می‌کنند. برای رفتن از مسیر تیان می‌توان از راه آهن تهران – خرمشهر استفاده کرد و در ایستگاه دربند از قطار پیاده شد. گهر یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران است که با حدود یک و نیم کیلومتر طول و ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر عرض و ۴ تا ۲۸ متر عمق در ۳۳ کیلومتری جنوب شرقی دورود با ارتفاع ۲۳۵۰ متر از سطح دریا در میان منطقه حفاظت شده اشترانکوه واقع شده است. طبیعت این منطقه به خصوص در بهار و تابستان بسیار زیبا است. گهر به احتمال زیاد در اثر وقوع یک زمین لرزه بزرگ به وجود آمده است. این دریاچه بر روی گسل اصلی امروزی زاگرس قرار دارد. بنابراین این دریاچه احتمالا در اثر جنبش گسل دورود و رویداد یک زمین لغزش – سنگ ریزش تشکیل شده است.
دریاچه گهر زیستگاه مناسبی برای آبزیان و دیگر حیوانات وحشی است که ساحل آن به جز قسمت مدخل دریاچه که ساحلی ماسه‌ای دارد و به تدریج عمیق می شود در کلیه نقاط دارای ساحلی ماسه‌ای است جنگلی انبوه وجود دارد که این جنگل هم در معرض خطر است. از قسمت بالا، جوی آبی به دریاچه می‌ریزد که ادامه آن به دریاچه ای دیگر منتهی می شود. با حدود ۴۰ دقیقه پیاده‌روی می شود به این دریاچه (گهر دوم یا گهر پایین) رسید که یکی از زیباترین پدیده‌های طبیعی است. عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچه را با کمی دقت می‌شود به خوبی دید. منطقه حفاظت شده اشترانکوه علاوه بر دریاچه زیبای گهر، تونل برفی کمندان، پریزکوه، چشمه وقت ساعت و دره اسپر را نیز در بر می گیرد. این منطقه ۹۸ هزار هکتار وسعت دارد و یکی از مهمترین منابع طبیعی ایران به شمار می‌آید.
با توجه به گستردگی منطقه و دیدنی‌های بی شمار آن برنامه سفر باید دست کم سه روزه باشد. یکی از دره‌های بسیار زیبا اطراف دریاچه گهر به دره نگار معروف است که پوشیده از شقایق‌های رنگی و لایه واژگون است. زیباترین دشت لاله واژگون دنیا در روستایی به نام گشان در دامنه قالی کوه الیگودرز است این روستا در دامنه ۴۰۰۰ متری قالی کوه قرار دارد و یکی از زیباترین روستاهای ایران است از جاهای دیدنی این روستا می‌توان به چشمه عسلی، هفت چشمه، مزارع بید اشاره کرد. سالانه تعداد زیادی گردشگر خارجی و داخلی از این روستا دیدن می‌کنند.

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.

 تصاویر پیش نمایش


فعالیت صفحه ۵۸ جغرافیای ایران پایه دهم/ در گروه کاری خود در مورد یکی از دریاچه های ایران گزارشی تهیه و به کلاس ارائه کنید.کار بهترین گروه در کلاس نصب شود.-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.