no-img
گام به گام آنلاین

******سبک سازی ساختمان/ با مراجعه به منابع معتبر درباره سبک سازی ساختمان تحقیق کنید.******


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
سبک سازی ساختمان
doc
فروردین ۲۰, ۱۳۹۶
1 مگابایت
3900 تومان
3900 تومان – خرید Loading

سبک سازی ساختمان


مقدمه

نیازگسترده و روز افزون جامعه به ساختمان و مسکن و ضرورت استفاده از روشها و مصالح جدید به منظور افزایش سرعت ساخت سبک سازی افزایش عمر مفید و نیز مقاوم نمودن ساختمان در برابر زلزله را بیش ازپیش مطرح کرده است.حل مشکلاتی نظیر زمان طولانی اجرا عمر مفید کم و یا هزینه زیاد اجرای ساختمان ها نیازمند ارایه راهکارهایی به منظور استفاده عملی از روش های نوین و مصالح ساختمانی جدید جهت کاهش هزینه اجراست.سبک سازی یکی از مباحث نوین در علم ساختمان است که روز به روز در حال گسترش و پیشرفت می باشد. این فناوری عبارتست از کاهش وزن تمام شده ساختمان با استفتاده از تکنیک های نوین ساخت مصالح جدید و بهینه سازی روش های اجرا ، کاهش وزن ساختمان علاوه بر صرفه جویی در هزینه زمان و انرژی زیان های ناشی از حوادث طبیعی مانند زلزله را کاهش داده و صدمات ناشی از وزن زیاد ساختمان را به حداقل می رساند .

برای به کارگیری تکنیک های سبک سازی نخست باید به مساله اول علل سنگین شدن وزن ساختمان توجه کافی شود.پس از شناخت این علل و عوامل باید جهت حذف یا به حداقل رساندن تاثیر آنها و وزن تمام شده ساختمان تلاش نمود.

روش های سبک سازی ساختمان

روش های سبک سازی ساختمان به طور عمده به دو دسته تقسیم میگردند:

۱: سبک کردن اجزای باربر ساختمان

۲: سبک کردن سازه ساختمان

بخش عمده ای از مباحث مربوط به سبک سازی و تکنیک های رایج در مورد دستیابی به وزن مناسب ساختمانی را دربر می گیرد که شامل: شناخت مصالح سبک رایج در صنعت ساختمان ( در داخل و خارج کشور ) و تکنولوژی استفاده از آن ها، معیارهای ارزیابی میزان کارایی این مصالح به عنوان مصالح سبک و میزان تاثیر به کارگیری مصالح نو در کاهش وزن ساختمان ،هزینه و زمان مورد نیاز اجرای یک ساختمان

مصالح سبک

مصالح سبک به مصالحی اطلاق میشود که وزن مخصوص آنها از نمونه های مشابه کمتر بوده و استفاده از آنها به کاهش وزن کلی ساختمان بینجامد.

مصالح سبک در یک تقسیم بندی کلی به سه دسته تقسیم میگردد:

۱: مصالح سبک سازه ای    ۲: مصالح سبک غیر سازه ای      ۳: سیستم ها

مصالح سبک سازه ای: به آن دسته از مصالح گفته می شود که در موارد سازه ای در بنا به کار برده می شوند به سه نوع تقسیم میشوند:۱) بتنی   ۲)  طبیعی    ۳) صنعتی

یکی از مصالح مهم و کارآمد در صنعت ساختمان مدرن است و دارای کاربردهای متنوعی است. قاب های ساختمانی چند منطقه، دیوارهای جداکننده، سقف های پوشاننده، صفحات انعطاف پذیر پل ها، عناصر پیش تنیده و پس تنیده و بقیه اجزا از جمله این مواد هستند. در بسیاری از موارد فرم های معماری از تلفیق شده در طرح های عملکرد میتواند به آسانی و بهتر از هر مصالح دیگری به وسیله بتن سبک حاصل شود.

انواع بتن سبک: در یک تقسیم بندی کلی به سه دسته زیر تقسیم میشوند:

۱: بتن سبک     ۲: بتن اسفنجی     ۳: بتن بدون ریزدانه

بکارگیری بتن سبک به عنوان یک نوع مصالح ساختمانی نوین ضمن کاهش بار مرده ساختمان سرعت بسیار زیادی در اجرا به وجود می آورد. مزایای استفاده از بتن سبک سازه ای عبارتست از: برخورداری  از امتیاز سرعت در نصب، انطباق با هر نوع نقشه ساختمانی، وزن کم ، مقاومت زیاد، و به صرفه می باشد.(بتن مصرفی در دیوارهای غیر باربر) مصارف تیرآهن را حذف کرده یا به حداقل می رساند و انرژی مصرفی اولیه آن ۱۰  درصد آجر هم حجم خود است. (بتن سبک سازه ای )

دارای خاصیت ویژه ای از نظر ایزولاسیون در برابر حرارت و صداست( بتن های عایق حرارتی )

بتن سبک را می توان از لحاظ هدف از کاربرد آن به سه دسته کلی تقسیم کرد:

۱: بتن سبک سازه ای     ۲: بتن سبک مورد مصرف در واحد     ۳: بتن غیر سازه ای ( بتن عایق بندی و جداکننده )

کاربرد بتن سازه ای سبک در مرحله اول مبتنی بر ملاحظات اقتصادی است.

انواع بتن سازه ای سبک را می توان با توجه به روش تولید آنها به صورت زیر طبقه بندی کرد.

بتن سبک دانه: با اتستفاده از سنگ دانه های متخلخل و سبک که وزن مخصوص ظاهری آنها کمتر از ۶٫۲ میباشد. این نوع بتن به عنوان بتن سبک دانه مشخص میشود.

بتن اسفنجی: با ایجاد حفره های بزرگ در داخل بتن با ملات بدست می آید. این حفره ها باید به وضوح از حباب های فوق العاده ریز ناشی از حباب ریز قابل تشخیص باشند. انواع مختلف این نوع بتن با اسامی بتن اسفنجی، بتن متخلخل، و بتن کفی یا گازی شناخته میشوند.

بتن بدون ریزدانه: با حذف ریزدانه ها از مخلوط به طوری که تعداد زیادی حفره های درونی در بتن ایجاد شود. در این موارد معمولا درشت دانه های معمولی مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع بتن بدون ریزدانه شناخته میشود.

بتن سبک دانه: اولین تقسیم بندی را می توان بین سنگدانه های طبیعی و مصنوعی قائل گردید. گروه اصلی سنگدانه های سبک طبیعی عبارتست از دیاتومه سنگ پا، پوکه سنگ جوش های آتش فشانی و توف به استثنای د دیاتومه .همه اینها دارای منشا آتش فشانی.

سنگ دانه های طبیعی:  سنگ دانه های مصنوعی ،رس، شیل و اسلیت منبسط شده ور میکولیت سرباره کوره ای سنگدانه کلینگر و پس ماند زغال کک.

بتن های بدست آمده از سنگ دانه های سبک به سه دسته تقسیم میشوند:

بتن سازه ای: از رس و شیل منبسط شده و به روش خاکستر های کلوخه ای ،خاکستر بادی گندوله ای و سربار منبسط شده و رس، اسلیت و شیل منبسط شده بدست می آید.

بتن با مقاومت متوسط( نیمه سازه ای ):از پوکه سنگ ها و سنگ های آتش فشانی تولید می شود.

بتن جداکننده: بتن (عایق) از پرلیت و ورمیکوت حاصل میشود.

بتن سبک با سبک دانه پلی استایرن: نمونه موردی از سنگ دانه های سبک تولید داخل

بتن اسفنجی: یکی از راه های ساختن بتن سبک ایجاد حباب های گاز در ملات خمیری مخلوط بتن می باشد و حباب ها باید در ضمن اختلاط و تراکم پایداری خود را حفظ کنند. چنین بتنی به هنوان بتن اسفنجی یا متخلخل شناخته می شود.

بتن گازی: این نوع بتن در نتیجه یک واکنش شیمیایی که گاز را در ملات تازه ایجاد می کند ساخته می شود. این بتن هنگامی که سخت می شود شامل تعداد زیادی حباب های گازی می باشد.

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.موضوعات :

تصاویر پیش نمایش


سبک سازی ساختمان-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.