no-img
گام به گام آنلاین

*سقط جنین در زنای به عنف-زنا و گناه کبیره-سقط جنین-سقط جنین وانواع آن-زنای به عنف در اسلام*


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
سقط جنین در زنای به عنف
doc
فروردین ۲۸, ۱۳۹۶
1 مگابایت
1900 تومان
1900 تومان – خرید Loading

سقط جنین در زنای به عنف


چکیده

«سقط درمانی به ختم بارداری قبل از این جنین توانایی ادامه حیات در خارج از بدن مادر را داشته باشد به منظور محافظت از سلامت مادر یا به دلیل بیماری یا نقایص جنین اطلاق می شود اما رابطه مستقیمی بین قانونی بودن سقط جنین و کاهش آمار مرگ و میر مادران ناشی از سقط های جنایی وجود دارد اما با تصویب قانون سقط درمانی و صدور مجوز در موارد بیماری های جنین و مادری تعیین شده که باعث عسر و حرج مادر می شود تحولی اساسی در زمینه سقط درمانی صورت گرفت با این وجود موارد زیادی از بارداری های ناخواسته است که به دلایل متعدد در قانون موجود مورد توجه قانونگذار قرار نگرفته است که ضرورت بررسی ابعاد مختلف قضیه را آشکار می سازد همچنان که در کشورها رویه های متفاوتی برای سقط درمانی برگزیده شده است.

لازم است که قانون گذار ما هم با نگرشی نوبه مسأله ی سقط جنین، زنان زیادی را که قربانی جرائم جنسی شده اند تحت حمایت قانونی، بهداشتی و اجتماعی خود قرار دهد»

مقدمه

سقط جنین از جمله مسائل فراگیر در تمامی جوامع مختلف بشری است که نه تنها نیازمند بررسی های همه جانبه ای از لحاظ پزشکی و بهداشتی است.

آمارها نشان می دهد که با وجود تصویب و اعمال قانون سقط درمانی مصوب ۱۳۸۴ در بارداری ناخواسته یا ناشی از اعمال نامشروع یا تجاوز به عنف و همچنین در مواردی دیگر که به دلیل مشکلات اقتصادی و اجتماعی روی می دهد و قانون گذار آن ها را پیش بینی نکرده است و اجازه سقط درمانی نمی دهد که در نتیجه زنان خود به سقط های ناسالم و غیربهداشتی دست می زنند که نهایتاً جان خود را به خطر خواهند انداخت.

کافی نبودن مراقبت های پس از عمل، فقدان داروهای لازم و تجهیزات اورژانسی و خطراتی که در خود سقط نهفته است دست به دست یکدیگر داده و سقط جنین جنایی را امروزه خطرناک تر از بیش ساخته است در این تحقیق سقط جنین در جرائم ناشی از زنای به عنف در سایه قانون سقط درمانی بررسی می شود.

فصل اول

سقط جنین و انواع آن

  • تعریف سقط در لغت اول از تعریف جنین شروع می شود: جنین در لغت به معنای هر چیز پوشیده و مستور از نظر پزشکی موجودی است که پس از لقاح تخمک و پس از تقسیمات اولیه سلول های تخم حاصل می شود ولی هنوز دوران رشد خود را در داخل رحم مادر می گذراند (معین، محمد، فرهنگ فارسی، جلد اول، صفحه ۱۲۴۷).

با این تعریف یک نکته خارج می شود جنین که حاصل از ترکیب تخمک زن با نطفه مرد در لوله آزمایشگاه است تا قبل از انتقال به رحم زن مشمول احکام سقط جنین نیست این را از واژه رحم در بند ۱ ماده ۷۱۶ و ۷۱۹ که اشاره می کند به از بین رفتن جنین در اثر جنایت وارد به مادر مؤید این دیدگاه است (آقایی نیا، حسین، جرایئم علیه اشخاص، صفحه ۳۴۹).

حالا تعریف خود سقط جنین: اخراج حمل قبل از موعد طبیعی زایمان به نحوی که قابل زنده یا زیستن نباشد (پاد، ابراهیم، حقوق کیفری اختصاصی)

  • انواع سقط جنین

الف: غیر ارادی               ب: جنایی (ارادی)                      ج: طبی یا درمانی

الف) غیر ارادی: در بعضی موارد وجود عوامل محیطی و تأثیر آن ها بر ارکان هایی که به خوبی در بدن زن پرورش و نگهداری جنین را بر عهده دارند باعث سقط از نوع غیر ارادی می شود. منشأ ایجاد چنین حالتی از سقط معمولاً زمینه های ضعف جسمانی یا عملکرد غیرصحیح اعضایی در بدن است. عواملی از قبیل بیماری های عفونی، وجود ضایعات رحمیو مسمومیت های دارویی می توانند موجب بروز سقط جنین از این نوع شوند. بعضی از بانوان به علل ارثی و مرضی و علل ناشناخته دیگر زمینه خاصی برای سقط دارند و یا پیشامد کوچکی مثل هیجانات غم آور یا شادی بخش و مشاهده یک صحنه تصادف یا نزاع سقط جنین کنند این نوع که فاقد وصف کیفری و دیه و قصاص است (پایگاه اطلاع رسانی حجه الاسلام رفعتی نائینی)

ب) سقط جنین طبی: این نوع سقط در همه نظام های حقوقی پذیرفته شده است. البته در بعضی کشورها معمولاً جایی که ادامه حاملگی به سلامت مادر لطمه وارد می کند این نوع سقط توسط پزشک متخصص باید تجویز شود. در ایران ماده واحد سقط درمانی مصوب ۸۴ سقط درمانی با تشخیص قطعی سه پزشک متخصص و تأیید پزشکی قانونی مبنی بر بیماری جنین که با علت عقب افتادگی یا ناقص الخلقه بودن موجب حرج مادر ایت و یا بیماری مادر که با تهدید جانی مادر توأم باشد قبل از روح (چهار ماه) با رضایت زن مجاز استت و مسئولیتی متوجه پزشک مباشر نخواهد بود.

عناوین دیگر:

سقط جنین در زنای به عنف

سقط جنین

سقط

جنین

سقط در دین اسلام

سقط جنایی

سقط پزشکی

سقط حرام

عمل سقط

انواع سقط

مفهوم سقط

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.

 موضوعات :

تصاویر پیش نمایش


سقط جنین در زنای به عنف-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.