no-img
گام به گام آنلاین

فعالیت صفحه 99جغرافیای ایران دهم/علت پراکندگی محصولات باغی و زراعی در استان شما چیست؟


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
فعالیت صفحه ۹۹ جغرافیای ایران دهم/ ۱ ) علت و تنوع پراکندگی محصولات باغی و زراعی در استان خود را بررسی کنید ۲ ) آیا در استان محل زندگی شما کشت گلخانه ای رواج دارد؟چه نوع محصولی در آنجا کشت می شود؟
doc
فروردین ۶, ۱۳۹۶
1 مگابایت
1900 تومان
1900 تومان – خرید Loading

فعالیت صفحه ۹۹ جغرافیای ایران دهم/ ۱ ) علت و تنوع پراکندگی محصولات باغی و زراعی در استان خود را بررسی کنید ۲ ) آیا در استان محل زندگی شما کشت گلخانه ای رواج دارد؟چه نوع محصولی در آنجا کشت می شود؟


تولید بیش از ۲۳۰ هزار تن محصولات باغی در لرستان

سطح باغات مثمر استان لرستان را ۴۷ هزار هکتار اعلام کرد و ادامه داد: در حال حاضر از این میزان، ۳۳ هزار و ۵۳۱ هکتار بارور هستند.

در سال‌جاری ۴۸ هزار تن انواع سیب و سایر دانه‌دارها مانند گلابی و ۵۹ هزار و ۷۰۰ تن میوه‌های هسته‌دار مانند زردآلو، هلو، شلیل، آلبالو و گیلاس‌ تولید شود.

۴۰ هزار تن انگور، ۱۶ هزار و ۷۰۰ تن خشکبار شامل گردو و بادام، ۳۴ هز ارتن انار و ۲۱ هزار و ۷۰۰ تن انجیر آبی از جمله تولیدات عمده باغی استان لرستان هستند.

سهم محصولات آبدوست در تولیدات کشاورزی استان ۴ درصد است

این روزها بحران آب به یکی از جدی‌ترین موضوعات مطرح شده در جلسه‌ها و نشست‌های مسئولان و متولیان دستگاه‌های مختلف در سرتاسر کشور تبدیل شده است.

حتی مردم عادی از اظهار نظر درباره این معضل مبرا نیستند و به شکل‌های مختلف از جمله در شبکه‌های اجتماعی به آن اشاره و گاه درباره آن بحث می‌کنند.

در لرستان هم با توجه به این که ۹۲ درصد آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود، همه نگاه‌ها به این سمت معطوف شده است.

کشت محصولات آبدوستی مانند برنج و هندوانه، فعالیت کشاورزان غیربومی در استان و کشت محصولات بهاره و تابستانه مهم‌ترین عوامل هدررفت آب در لرستان و حتی خشک شدن رودخانه چند هزارساله کشکان به شمار می‌آیند.

چالش کشت محصولات بهاره و تابستانه

با توجه به آمارهای موجود، سطح زیر کشت محصولات آبی در استان حدود ۲۰۰ هزارهکتار است که از این میزان ۱۰۰هزار هکتار آن در زمستان به کشت غلاتی چون گندم، جو و کلزا اختصاص می‌یابد: این میزان سطح زیر کشت با توجه به زمان کشت و بارندگی‌های این فصل به کمترین آب نیاز دارند.هادی‌پور اما چالش اصلی را محصولات کشت شده در ۱۰۰هزار هکتار اراضی باقیمانده عنوان می‌کند که در بهار و تابستان کشت می‌شوند. چون بیشترین آب بخش کشاورزی استان در این ۱۰۰ هزار هکتار مصرف می‌شود.

 

بهره وری پایین برخی محصولات

براساس بررسی‌های انجام شده از سوی خانه کشاورز، به ازای هر مترمکعب آب حدود یک کیلوگرم محصول در اراضی کشاورزی استان تولید می‌شود. وی می‌افزاید: این میزان نسبت به میانگین کشوری ۱۰۰ گرم بالاتر، اما نسبت به میانگین جهانی ۱/۵ کیلوگرم کمتر است.

بررسی‌های بیشتر نشان می‌دهد که بعضی محصولات کشت شده در فصل بهار و تابستان با وجود مصرف زیاد آب، بهره وری بسیار پایینی دارند.

برنج؛ محصولی آبدوست

به عنوان نمونه به ازای هر مترمکعب آب مصرفی تنها ۲۴۰ گرم برنج تولید می‌شود که این موضوع، نشان دهنده راندمان پایین این محصول است.

سطح زیر کشت برنج در استان را ۵ هزار هکتار است. آب مصرفی برای این ۵ ‌هزار هکتار اراضی ۹۰ میلیون متر مکعب است. در حالی که از این اراضی فقط ۲۰ هزار تن برنج به دست می‌آید.

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.تصاویر پیش نمایش


فعالیت صفحه ۹۹ جغرافیای ایران دهم/ ۱ ) علت و تنوع پراکندگی محصولات باغی و زراعی در استان خود را بررسی کنید ۲ ) آیا در استان محل زندگی شما کشت گلخانه ای رواج دارد؟چه نوع محصولی در آنجا کشت می شود؟-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.