no-img
گام به گام آنلاین

*****فعالیت صفحه 91 جغرافیای ایران دهم / کدام صنایع دستی در محل زندگی شما پررونق است؟***


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
فعالیت صفحه ۹۱ جغرافیای ایران دهم / کدام صنایع دستی در محل زندگی شما پررونق است؟
doc
فروردین ۶, ۱۳۹۶
1 مگابایت
1900 تومان
1900 تومان – خرید Loading

فعالیت صفحه ۹۱ جغرافیای ایران دهم / کدام صنایع دستی در محل زندگی شما پررونق است؟


نمد مالی
نمد مالی یکی از قدیمی ترین صنایع دستی این دیار است . در گذشته های نه چندان دور در اغلب شهرهای لرستان کارگاه های نمد مالی دایر بوده به گونه ای که در بروجرد و خرم آباد راسته بازارهایی به نمد مالی اختصاص داشته است .نمد مال ها با استفاده از پشم بره که به گویش محلی برگه ( برگن ) نامیده می شود ، بخشی از نیازهای عشایر و روستاییان را تامین می کنند .

رایج ترین این تولیدات عبارتند از : از کلاه نمدی ، تن پوش های نمدی ( کپنک ) ، گردله ( زیرزین اسب ) ،انواع زیراندازها با نقوش و اندازه های مختلف .

آن ها برای تهیه این نوع تولیدات مراحل زیر را انجام می دهند .
-پهن نمودن قالب نمد (حصیریابرزنت ) ۲- ایجاد نقوش با فتیله -های پشمی رنگ شده۳- ریختن پشم و کمان زدن ۴-پاشیدن آب و صابون و خیساندن پشم ۵-پیچیدن قالب نمد و بستن آن با طناب ۶-مالیدن قالب نمد با دست و پا . وسایل و ابزار کار نمدمالی عبارتنداز : چوب ترکه ای ، کمان چند زهی و حصیر به عنوان قالب نمد.

حصیر بافی
حصیر یا بوریا از نی ساخته می شود ، نمونه هایی که دربین النهرین پیدا شده متعلق به ۵۰۰۰ سال ق.م است ، بنابراین حتی از صنعت پارچه بافی هم کهنتراست. در ایران مراکز صنعت حصیربافی یکی در زرقان فارس ودیگری در بروجرد است . حصیربافهای برجردی بیشتر نی مورد نیاز خود را از نیزارهای اطراف بروجرد و دشت های خوزستان تامین می کنند.حصیرهای بافته شده در سقف های گلی همچنین بعنوان زیراندار اقشار فرودست مورد استفاده قرار می گیرد.حصیر باف،نی را بقچه ای میخرد.اول ساقه نی را تمییز میکند و سپس با نیکوب ساقه ها را می کوبد و تخت می کند و آب روی آنها می ریزد تا نرم شوند و بعد نی هایی را که به صورت ورقه باز شده اند در کنار هم می چیند و یک “پود” نی را با زاویه قائمه می بافد و از یک نوع بافت جناقی استفاده می کند و در آخر ته ساقه “پود” بافته شده را پیچ می دهد تا اینکه لبه های آن محکم باشد.اندازه های معمول این حصیر ۸ در ۴ است.

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.تصاویر پیش نمایش


فعالیت صفحه ۹۱ جغرافیای ایران دهم / کدام صنایع دستی در محل زندگی شما پررونق است؟-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.