no-img
گام به گام آنلاین

*******نمونه پروژه فولاد-نمونه یک پروژه فولاد کامل و آماده برای دانشجویان و استادان گرامی*****


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

PDF
پروژه فولاد
pdf
فروردین ۲۸, ۱۳۹۶
2 مگابایت
3900 تومان
3900 تومان – خرید Loading

پروژه فولاد


چکیده

استفاده از سیستم های استهلاک انرژی به منظور کاهش پاسخ سازه ها روند روبه رشدی داشته است و میرا گر ها از جمله ابزارهایی هستند که بدین منظور استفاده می شوند،از طرفی با وجود اثرات تخریبی رکوردهای حوزه نزدیک به دلیل حرکات پالس گونه آنها دارای اهمیت ویژه ای می باشند. مکانیزم عملکرد میراگرهای ADAS توسط تغییر شکلهای غیر الاستیک قطعات فولادی انجام می گیرد. در این پژوهش سه قاب یک طبقه ،سه طبقه و ده طبقه تحت اثر دو رکورد و شکافت نگاشت دور از گسل و نزدیک گسل مورد آنالیز قرار گرفت. نتایج نشان داد که ماکزیمم پاسخ سازه ها در اثر زلزله های نزدیک گسل بیشتر است.

کلمات کلیدی: رفتار لرزه­ای، قاب فولادی، مهاربند همگرا، میراگر فلزی، ADAS

 

فصل اول: کلیات پژوهش

۱-۱- مقدمه

صنعت ساختمان از لحاظ سرمایه و حجم نیروی انسانی درگیر، بزرگترین صنعت در کشور می باشد. رشد سریع جمعیت و افزایش تقاضا، نیاز به کاهش زمان تحویل پروژه های عمرانی و کاهش زمان برگشت سرمایه سرمایه گذاران و عواملی از این قبیل باعث شده اند تا ضرورت ایجاد تحول در برگشت سرمایه سرمایه گذاران و عواملی از این قبیل باعث شده اند تا ضرورت ایجاد تحول در شیوه های سنتی صنعت ساختمان روز به روز افزایش یابد. با توجه به اینکه ایران جزو مناطق لرزه خیز دنیا به شمار می رود، که سهم آن از کل زلزله های حادث در دنیا ۶/۱۷% می باشد، که به دلیل عدم رعایت ساخت و سازهای ایمن و با کیفیت، تلفات جانی و مالی فراوانی را تحمیل نموده است. نتایج تحقیقات حاکی از آن است که تنها ۲ درصد ساختمان های تهران، مقاوم و فقط ۴۰ درصد قابل مقاوم سازی در مقابل زلزله بوده، نزدیک ۶۰ درصد غیر قابل مقاوم سازی می باشند. انبوه بناهای غیر قابل مقاوم در مقابل زلزله و توان مالی پایین مالکین آنها از یک طرف و اندیشه بروز خسارات جانی و مالی وسیع و غیر قابل جبران در اثر وقوع زلزله ای که وقوع آن در هر لحظه مورد انتظار است. از سوی دیگر ایده مقاوم سازی نسبی را تداعی می نماید. بدین مفهوم که در مواردی که امکان مقاوم سازی کامل، مطلوب و اقتصادی بنا وجود ندارد، با تدابیری حداقل هایی از ایمنی را در بنا ایجاد نمود که پایداری آن تحت بارهای ثقلی، تضمین و در مقابل زلزله به طور نسبی تامین گردد. وقوع زلزله های متعدد با قدرت و بزرگی های متفاوت در نقاط مختلف دنیا توجه جهانیان و مخصوصا مهندسان و معماران و دست اندرکاران امر ساخت و ساز (شهری و روستایی) را به خود جلب کرده است. امروزه دستگاه های زیادی برای بالا بردن کارایی و اطمینان سازه ای در برابر خطرات طبیعی و ساخته دست بشر، ابداع شده است که در مراحل مختلفی از تحقیق و توسعه می باشند. در این فصل به کلیات تحقیق شامل؛ بیان مساله، اهمیت موضوع، اهداف، سوالات و فرضیات تحقیق پرداخته می شود

۱-۲-بیان مسئله

زلزله یکی از ناملایمات اساسی طبیعی عصر حاضر است که همواره در مدت بسیار کوتاهی که اتفاق می افتد، فجایع بزرگی را رقم زده است. پایداری و ایمنی در مقابل پدیده های طبیعی همواره ذهن بشر را به خود مشغول کرده است. زلزله همواره به عنوان پدیده ای تکرارپذیر در طول تاریخ وجود داشته و در آینده نیز وجود خواهد داشت. یکی از چالش های اساسی در مهندسی سازه توسعه ایده های طراحی ابتکاری در محافظت بهتر از سازه ها و به همراه آنها ساکنان آنها و محتویات آنها در برابر اثرات تخریبی نیروهای مخرب محیطی مانند باد، امواج و زلزله هاست.

به طور کلی وظیفه ی اصلی یک سازه تحمل بارهای موثر بر آن و انتقال آنها به پی می باشد. از طرفی نیروهای جانبی وارد به سازه دارای ماهیت دینامیکی است و موجب ایجاد ارتعاش در سازه می شوند. دو دیدگاه برای مقابله ی ساختمان با ارتعاشات و تحریکات لرزه ای وجود دارد. دیدگاه اول، بر فراهم کردن مقاومت و ظرفیت شکل پذیری غیرالاستیک کافی برای اعضای سازه ای استوار است. این امر با ایجاد و ترکیب اجزای سازه ای مختلف مانند دیوارهای برشی، قاب های مهاربندی شده، قاب های خمشی، دیافراگم ها و خرپاها برای تشکیل سیستم مقاوم در برابر بار جانبی انجام می پذیرد. انتخاب مصالح مورد استفاده در ساخت سازه نیز از این لحاظ دارای اهمیت است. مصالح شکل پذیر مانند فولاد، کارکرد بهتری در مقایسه با مصالح شکننده دیگر مانند بتن و آجر دارند. همچنین خاک بستر سازه عامل دیگری است که به طور عمده روی مشخصات لرزه ای سازه و میزان خسارت وارده موثر است. به دلیل اینکه این دیدگاه بر مبنای مقاومت سازه جهت اتلاف انرژی لرزه ای ورودی به سیستم قرار دارد؛ یک سطح قابل قبول از تغییر شکل و خسارت مورد انتظار است.

اما با مشاهده ی خرابی های ساختمان در طی زمین لرزه های اخیر، محققین به این نتیجه رسیدند که در کنار موضوعات مقاومت و شکل پذیری، اتلاف انرژی و افزایش میرایی سیستم به صورت های گوناگون نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. این امر به دو دلیل است. اول آنکه افزایش مقاومت در برخی حالات به علت افزایش جذب انرژی ورودی منجر به کاهش میزان جابجایی نشده و حتی می تواند باعث افزایش برش پایه و در نتیجه بروز خرابی های جدی در سیستم های ثانویه ی ساختمان ها شود. از طرف دیگر، ایمنی لرزه ای یک ساختمان تنها به شکل پذیری اعضای سازه ای وابسته نبوده و رفتار اعضای غیرسازه ای نیز در این خصوص دخیل است. دیدگاه دوم بر پایه ی استفاده از ابزار کنترل به منظور اتلاف و یا کاهش انرژی منتقل شده به سازه بر اثر تحریکات، جهت تقلیل نیروهای وارد به سازه و کاهش پاسخ های لرزه ای مانند شتاب طبقات، سرعت ها و جابجایی ها است. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که با افزایش میرایی سیستم، میزان این پاسخ ها در اثر تحریکات خارجی مانند زلزله کاهش خواهد یافت. میراگرهای فلزی جاری شونده از کاربردی ترین ابزارهای کنترل پاسخ سازه های هستند. این ابزار با تکنولوژی های مختلف ساخت و عمدتاً به صورت روزنه ای (در سیستم های کنترل غیر فعال سازه)، به منظور کاهش پاسخ سازه ها در برابر تحریکات لرزه ای به کار می روند .

در این میراگر، انرژی منتقل شده به سازه صرف تسلیم و رفتار غیر خطی در قطعات بکار رفته در میراگر می شود. در این میراگرها از تغییر شکل غیرالاستیک فلزات شکل پذیری مانند فولاد و سرب جهت اتلاف انرژی استفاده می شود.  در تمام سازه های معمولی اتلاف انرژی بر شکل پذیریِ اعضای فولادی پس از تسلیم متکی است.

در بادبندها استفاده از میراگرهای فلزی تسلیمی متداول تر می باشد. این نوع میر اگرها اغلب از چند ورق فولادی موازی تشکیل می شوند و در ترکیب با یک سیستم بادبندی، نقش جذب و اتلاف انرژی را بر عهده می گیرند .این قسمت از مهاربند به عنوان یک فیوز در سازه عمل نموده و با تمرکز رفتار غیر خطی در خود، مانع از بروز رفتار غیر خطی و آسیب در سایر اجزا اصلی و فرعی سازه می گردد.

عناوین دیگر:

پروژه فولاد

پروژه

فولاد

تعریف واژگان و مفاهیم فنی و تخصصی

ضریب رفتار

کنترل لرزه ای سازه ها

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.

 موضوعات :

تصاویر پیش نمایش


پروژه فولاد-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.