no-img
گام به گام آنلاین

پست سازمانی: دبیر - بیان تجربیات کلی همراه با بیان چالش و مشکلات و ارائه راهکارها و پیشنهادات


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

ZIP
پست سازمانی: دبیر – بیان تجربیات کلی همراه با بیان چالش و مشکلات و ارائه راهکارها و پیشنهادات
امتیاز 4.00 ( 1 رای )پست سازمانی: دبیر – بیان تجربیات کلی همراه با بیان چالش و مشکلات و ارائه راهکارها و پیشنهادات">
zip
اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۶
974 کیلوبایت
2900 تومان
2900 تومان – خرید Loading

پست سازمانی: دبیر – بیان تجربیات کلی همراه با بیان چالش و مشکلات و ارائه راهکارها و پیشنهادات


سازمان  آموزش و  پرورش استان مرکزی

اد اره آموزش و  پرورش ناحیه ۲ اراک

 

نام: فریبا

نام خانوادگی: سلیمانی

پست سازمانی: دبیر

کد پرسنلی: ۱۸۷۲۴۷۲۹

عنوان تجربیات مدون:

بیان تجربیات کلی همراه با بیان چالش و مشکلات و ارائه راهکارها و پیشنهادات

 

سال تهیه: ۹۴-۱۳۹۳

 

 

 

 

 

 

فهرست مطالب

مقدمه. ۴

فصل اول: بیان چالش و مشکلات

عدم علاقه برخی دانش آموزان به نماز جماعت. ۸

شلوغ بودن کلاس ها در مدارس و کانون، پوشش لباس نامناسب برخی دانش آموزان. ۱۰

گوشه گیری و کمرویی برخی از دانش آموزان. ۱۲

مشکل همراه داشتن تلفن همراه. ۱۳

فصل دوم: ارائه راهکارها، پیشنهادات و بیان برنامه های آینده

راهکارهایی برای علاقه مند کردن دانش آموزان به نماز. ۱۸

راهکارهایی برای مدیریت کلاس های شلوغ. ۲۳

راهکارهای پیشگیری از استفاده از تلفن همراه در مدارس. ۲۶

پیشنهادات من. ۲۸

برنامه های آینده من. ۳۰

 

مقدمه

همگی ما می دانیم معلم انسانی است که عهده دار تعلیم و تربیت کودکان است.انسانی که خود تحت تاثیر عوامل خانوادگی، محیطی و اجتماعی قرار دارد. وقتی عوامل ترغیب کننده باشند قاعدتا همه ی معلم ها در کارشان موفق تر خواهند بود و اگر در این خصوص کوتاهی صورت پذیرد مربی به جایی نخواهد رسید. نقش پرورشی معلمان بسیار مهم است.معلم الگوی مورد علاقه ی دانش آموزان است. لذا نقش سازنده ای در تربیت انسان ها دارد. توجه در مکتب پرورشی اسلام ، قلب و ارتباط آن با ارواح و با خدا مهمترین مساله پرورشی است. همه ی معلمان علاوه بر نقش تعلیمی و انتقال معلومات نقش مهم دیگری به نام نقش پرورشی دارند که همان پرورش و به فعلیت رساندن قوا و استعدادهای دانش آموزان در ابعاد گوناگون عقلانی، عاطفی، اخلاقی، دینی و … است. چند ویژگی در ارتباط با نقش تربینی معلمان مهم است که مختصر توضیح می دهیم:

 • بعد علمی: کار معلمان همانند کار انبیای الهی کاری عظیم و پر ارزش است. طبیعتا معلومات خاص زیادی را می طلبد، پس معلمان باید بر رشته علمی و تخصصی خویش احاطه ی کامل داشته باشند.همچنین از شیوه های تربیت آگاهی داشته باشند، تربیت ذهنی، روحی، عاطفی و … دانش آموزان را بشناسند و آگاه باشند.از تفاوت های فردی دانش آموزان آگاهی داشته باشند.
 • بعد اخلاقی: این مرح
 • ر و مهم در نقش پرورشی معلم بعد ظاهری اوست.پس اگر مربیان پرورشی می خواهند در نقش پرورشی خود موفق باشند باید:

الف) تدریس آنها باید همراه با پندهای اخلاقی و پرورشی و مراعات ویژگی های دانش آموزان باشند

ب) مربی باید از فرصت های مناسب کلاس و فعالیت ها برای طرح نکات پرورشی،اخلاقی، دینی و از مثال های گویا و مناسب برای تفهیم مطلوب دروس در جهت اشاعه ی ارزش های اسلامی استفاده کند.

ج) ارائه ی الگوهای مناسب رفتاری و ارزشی برای هدایت دانش آموزان به منظور کسب فضائل اخلاقی

د) ایجاد رابطه ی عاطفی و پیوند قلبی با دانش آموزان

ح) تقویت خود باوری و مسئولیت پذیری دانش آموزان و دادن مسئولیت های مناسب به آنها

ز) استفاده از تشویق و تنبیه به عنوان ابزاری سازنده وپرورشی با رعایت اصول و ضوابط آن

خ) توجه دادن دانش آموزان به معروف و منکر و مقید ساختن دانش آموزان به رعایت احکام و مسائل اسلامی.

مربی باید روان و اندیشه دانش آموزان را پرورش دهد.تقویت اعتماد به نفس را در آنان بوجود آورد. در وهله ی اول می باید روح و توجه شان به مهر و دوستی با بچه ها نواخته شود. این امر فاصله های میان مربی و دانش آموزان او را کوتاه تر می کند و در نتیجه مربی راحت تر و آسان تر می تواند به یک ارتباط مفید در یک فضای صمیمانه دست یاید.

 

فصل اول

بیان چالش  و مشکلات

در این فصل به بیان چالش و مشکلاتی می پردازم که در دوران خدمت با آن روبرو بوده و هستم

عدم علاقه برخی دانش آموزان به نماز جماعت

طی چندین سال تجربه‌ای که در مدارس و کانون امام علی (ع) داشتم بیشتر اولیا از عدم علاقه مندی بچه هایشان به نماز ابراز ناراحتی ونگرانی می کردند و مربیان پرورشی نیز از عدم علاقه مندی دانش آموزان به نماز جماعت ابراز ناراحتی میکردند در بیشتر مواقع برای شرکت دانش آموزان در نماز جماعت مجبور بودند به روش های نا مناسب مثل ترساندن دانش آموزان از نمره انضباط و غیره بپردازند و یا به روش های دیگر روی می آوردند که این روش‌ها نیز کارساز نبود چرا که باحذف این موارد دانش آموزان به بهانه های مختلف از شرکت در نماز جماعت فرار میکردند.

با این‌که همه ی ما معلمان بر اهمیت تربیت دینی دانش آموزان واقف هستیم  اما متاسفانه بعضی مواقع به بهانه های مختلف از پرداختن به این موضوع مهم غافل میشویم و به کلی فراموش میکنیم که تعلیم و تربیت مکمل هم هستند. این دو مانند بالهای پرنده ای می مانند. همانطور که

ندگی انسان است. انسانی که خلیفه خداست، بزرگترین خطر برای جامعه انسانی این است که انسان ابعاد وجودی اش را فراموش کند و به یک حیوانی تبدیل شود که در پی غرایض حیوانی خویش است. بر این اساس احساس نیاز شدیدی مبنی بر این که انسان صحیح تربیت شود وجود دارد.

اقامه نماز جماعت در مدارس: برخی از موانع برگزاری نماز جماعت در مدارس عبارتند از :

 • در امر معرفی نماز و اثرات آن کوتاهی می شود.
 • دوستی با افراد حریص و دنیا پرست و نماز نخوان
 • عدم درک صحیح دانش آموزان از جایگاه نماز
 • سخت گیری در مدارس به امر نماز
 • یکنواخت و تکراری بودن برگزاری نماز جماعت مدارس
 • برخورد نامناسب مسئولین آموزشگاه در مقابل اشتباهات دانش آموزان
 • اهمیت ندادن برخی مدیران و دبیران در خصوص نماز
 • نامناسب بودن زمان برگزاری نماز جماعت در مدارس
 • عدم تفویض اختیار به دانش آموزان
 • با تجربه نبودن برخی از مربیان
 • عدم برقراری ارتباط صحیح بین امام جماعت و دانش آموزان
 • سخنرانی ها
 • ز پاداش های نماز جماعت
 • بیگانه بودن برخی اولیا با نماز
 • بی روح بودن نماز جماعت مدارس
 • عدم اجرای برنامه های متنوع در نماز جماعت
 • اجباری بودن و جبر و زور در برگزاری نماز
 • اهمیت ند
 • اص بهترین مکان مدرسه به نماز خانه
 • نگفتن احادیث تاثیر گذار در خصوص نماز به دانش آموزان

شلوغ بودن کلاس ها، پوشش لباس نامناسب برخی دانش آموزان

مشکل بعدی من در مدرسه و در برخی جلسات کانون که با آن سر و کار داشتم در گذشته شلوغ بودن کلاس ها و جلسات کانون که در برخی جلسات و کلاس ها ما کلاس ۳۸ نفری داشتیم که ۴ نفر مربی هم برای مدرسه کم بود و ما ۲ نفر بودیم و مشاور هم نداشتیم.

یکی دیگر از چالش های ما در مدارس پوشش نامناسب لباس ها و عدم رعایت بهداشت فردی و گروهی بود که در جلسات انجمن اولیاء و آموزش خانواده و همکاران گرامی هم سر کلاس تذکرات لازم در این زمینه به دانش آموزان و اولیاء داده می شد.

پوشش نامناسب دانش آموزان و به خصوص دختران را می توان  یکی از بحث های مهمی دانست که باید در مورد آن تصمیات جدی تری گرفت؛ مسأله پوشش مدارس طی سال های اخیر شکل جدی به خود گرفته و ضابطه مند شده است اما درحال حاضر این مسأله به طور کامل قطعی نشده و در حال خروج از مسیر اولیه می باشد.

معمولا دانش آم

بعد از محیط خانواده باید در مدارس بیاموزند که قانع و کم توقع باشند؛ آیا جز تغییر در لباس و ظاهر آن‌ها، هیچ راه دیگری برای تغییر روحیه دانش‌آموزان وجود نداردیکی از اهداف مهم لباس‌های فرم مدارس جلوگیری از بروز مشکلات روانی دانش‌آموزانی بوده است که مشکلات مالی دارند، اما گویا این طرح خود باعث بروز مشکلاتی دیگر در همین زمینه شده است.

گوشه گیری و کمرویی برخی از دانش آموزان

گوشه گیری از نظر لغوی به معنی تنها و مجرد و در خلوت نشستن و از جمع کناره گرفتن است. گوشه گیر کسی است که از مردم دوری می کند از جمع کناره گرفته و عزلت می گزیند و بدان وسیله خود را با محیط اطراف سازگار می سازد، البته هر نوع عزلت و در تنهایی ماندن، گوشه گیر

شود به پیدایش حالات روانی شدید و افسردگی منجر می شود.

دانش آموزی که در جمع به سختی حاضر شده به دلیل گوشه گیری و خجالتی بودن ناشی از ضعف شخصیتی و عدم اعتماد به نفس و خود کم بینی نمی تواند شفاها” با دیگران ارتباط داشته باشد خود را کنار کشیده و میدان بحث و گفتگو و تبادل نظر را به دیگران می سپارد، از باز گویی عقاید خود وحشت دارد، دچار مشکل می باشد.

گوشه گیری با یک سلسله علائم متعدد و به هم پیوسته همراه است. او انسانی است بی‌هدف و نمی داند چه باید بکند و برای آینده اش چه طرحی بریزد. گوشه گیر چون مشکلاتش را نمی تواند در عالم واقعیت حل کند به تخیل فرو می رود و به خیال بافی می پردازد. از مردم گریزان است و هر تمنا و خواهش را یک تحمیل تلقی می کند. و در برابر آن بشّدت مقاومت می کند. برای دفاع از حقش اقدام نمی کند

ن، ناتوانی در بروز احساس، خصومت و پرخاشگری، اجتناب از رقابت، درون گرایی و در خود فرو رفتن ، زود رنجی، داشتن نگرش منفی و بدبینانه به اطرافیان، مطرح نکردن اشکالات درسی در کلاس و عقب ماندگی درسی در بین دانش آموزان گوشه گیر بسیار مشاهده می‌شود.

مشکل همراه داشتن تلفن همراه

یکی دیگر از مشکلات ما مربیان در سال های اخیر آوردن گوشی تلفن همراه به مدرسه توسط دانش آموزان است. در سال های گذشته برخی عکس های مبتذل می آوردند از آنها می گرفتیم وبه پدر و مادرشان اطلاع می دادیم تا خدایی نکرده این عکس ها سبب انحراف اخلاقی بچه ها نشود اما هر چه به دانش آموزان در آوردن گوشی تلفن همراه به مدرسه تذکر می دهیم فایده ای ندارد، البته ما گوشی ها را از آنها می گرفتیم و از والدین هم تعهد می گرفتیم که دیگر فرزندان آنها گوشی نیاورند

با این‌که چندین سال از ظهور تلفن همراه می‌گذرد هنوز برخی اولیای مدارس و والدین نتوانسته‌اند راهکار درستی را برای استفاده دانش‌آموزان از تلفن همراه اجرایی کنند، زیرا براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، ورود و استفاده دانش‌آموزان از تلفن همراه در هر شرایطی در مدارس ممنوع است، اما با وجود این برخی والدین اصرار دارند فرزندانشان حتما تلفن همراه در اختیار داشته باشند، عده‌ای از آنها بر این ب

مراه خود یا فرزندانشان به کسبه اطراف مدرسه دست می زنند.

این درحالی است که باید تاکید کرد این اقدام زمینه بروز مشکلاتی را برای کودکان و نوجوانان فراهم می کند، زیرا معمولا والدین شناخت کاملی از کسبه نداشته و به واسطه خرید از آنها فقط به شناخت خیلی کمی در حد دانستن نام آنها دست پیدا کرده اند.نکته اینجاست که با پیشرفت فناوری این روزها بیشتر افراد در گوشی های تلفن همراه خود بانکی از عکس، فیلم و اطلاعات خصوصی دارند که اگر در اختیار افراد فرصت طلب قرار گیرد نهایت سوءاستفاده را از آنها می کنند.باید هشدار داد چنانچه شخصی بخواهد از اطلاعاتی که در تلفن همراه دانش آموزان وجود دارد سوءاستفاده کند راحت ترین کار برایش این است که وی را تحت فشار بگذارد.

با سپردن تلفن همراه به کسبه اطراف مدرسه، فرزندان خود را در معرض تهدیدات مختلف قرار می دهیم که هر کدام از این تهدیدات می تواند حتی آینده آنها را با مخاطره همراه کند، زیرا اگر فرد مورد نظر ما آدم مطمئنی نباشد اول از همه به سراغ دانش آموزی که در دسترس است، می رود.

افزون بر این باید یادآور شد افراد هنگام خرید تلفن همراه نهایت دقت خود را درباره کیفیت و امکانات این وسیله به کار می گیرند، اما معمولا آنها برای حفظ اطلاعات شخصی خود حداقل ها را نیز رعایت نمی کنند.

این در حالی است که دست کم اولیای مدارس می توانند با برخی والدین که شرایط خاص دارند همکاری کرده و گوشی های تلفن همراه آنها یا دانش آموزان را نزد خود نگه دارند.علاوه بر این پدرها و مادرها نیز باید گوشی هایی را در اختیار دانش آموزان قرار دهند که امکان ذخیره و نمایش فیلم و عکس را نداشته باشد.

در بیشتر مدارس زیپ کیف دانش آموزی را که باز کنی حتما یک تلفن همراه هم کنار مداد و خودکار و کتابش خواهی یافت. به استناد بند ۹ ماده ی ۶۸ آیین نا

ی ریزد و باعث اختلال و حواس پرتی در کلاس می شود.

 • استفاده غیر اخلاقی از آن: مثل تبادل پیام ها، عکس نامناسب از معلمان و دانش آموزان و انتقال آن به صفحات وب و پایگاههای غیر اخلاقی. که این جلسه خوشبختانه باعث شد دانش آموزانی که گوشی همراه داشتند و خودشان و خانواده هایشان اطلاعات کاملی نداشتند به اطلاعات کافی دست پیدا کنند و دیگر تلفن به

 

فصل دوم

ارائه راهکارها، پیشنهادات و برنامه ها

در این فصل با استفاده از تجربیات خود در زمینه چالش هایی که در فصل اول تشریح شدند راهکارهایی را برای رفع این چالش ها ارائه خواهم دا

 

راهکارهایی برای علاقه مند کردن دانش آموزان به نماز

۱- پیروی از سیره و روایات معصومین (علیهم السلام) توجه و عنایت ویژه ای داشته باشیم. امام علی (علیهم السلام) در رابطه با دوره نوجوانی می فرمایند: «با توجه به دانش کم نوجوان نادانی و جهل او معذور است .

توجه به این فرمایش و دیگر دستورات معصومین (علیهم السلام) موجب صبر و متانت بیشتر انسان در قبال خطاها و لغزش های نونوجوان می شود.

۲- از بیانات یأس آور به طور جدی خودداری شود و لطف و رحمت و مهربانی خداوند را نسبت به همه بندگانش مخصوصا به نوجوانان یاد آور شویم. روان شناسان متعددی چون «راجرز» و «کمزواستیک» رفتار را متأثر از احساسات دانسته اند. طرز تلقی ها، ادراکات و احساسات، تعیین کننده رفتارند. بدین سبب

ی دینی محقق نخواهد شد.

امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «دوست داشتن برتر از ترسیدن است»

۳- با محبت و توجه ویژه و اعطای هدایایی در مناسبت های مختلف، باید دل دانش آموزان را بیش از پیش به خود متمایل کرد تا برای جبران کمبودهای عاطفی خود به بیرون از خانه و دوستان غیر صالح پناه نبرند. پیامبر (صلی الله علیه وآله) در باره ی اکرام دانش آموزان فرمودند: «دانش آموزان خود را احترام کنید و نیکو تربیت نمایید».

۴- از بداخلاقی و خشونت

از خطاهای دانش آموزان و وانمود نمودن بی اطلاعی از برخی اشتباهات او، چرا که در غیر این صورت حیا و خویشتن داری او نسبت به شما کاهش می یابد. امام علی (علیه السلام) می فرمایند: «شخص عاقل نیمی از او صبر و تحمل و نیم دیگر او تغافل است».

حد المقدور از نصیحت مستقیم پرهیز شود و خواسته های خود را غیر مستقیم طرح کند. امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: «از پدرم شنیدم که فرمودند: نصیحت خشن است و بر دیگران سخت می آید».

۶- حد المقدور از نصیحت مستقیم پرهیز شود و خواسته های خود را غیر مستقیم طرح کند. امام رضا (علیه السلام) می فرمایند: «از پدرم شنیدم که فرمودند: نصیحت خشن است و بر دیگران سخت می آید».

۷- تقیّد به حضور بیشتر و صمیمانه در کنار خانواده (به ویژه پدر خانواده) به خصوص در ساعاتی که همه ی اعضاء خانواده حضور دارند که موجب مهر و صمیمیت محیط خانواده می شود.

۸- انطباق کامل بین گفتار و کردار والدین و مربیان زیرا لازم است آنچه را که از دیگران می خواهیم، خود به نحو مطلوب به آن پایبند باشیم. امام صادق (علیه السلام) فرمود: ”مردم را به غیر زبان (با عمل) به خیر دعوت کنید”‌.

۹- پرهیز از زبان تحکم، زور و تهدید و استفاده از زبان تحلیل، تفهیم و بیان حکمت احکام. زیرا عدم تبیین منطقی اسلام می تواند آسیبی باشد که به دین گریزی نونوجوانان مسلمان منتهی شود. همانگونه که سبب دست کشیدن مسیحیان از مسیحیت و گرایش به دین اسلام عدم اقناع منطقی آنان از دینشان است.

۱۰- تلاش منطقی در جهت ایجاد زمینه حضور او در اماکن و مجالس مذهبی (که خالی از خرافات ها و پیرایه های غیر منطقی است) و آشنایی با چهره های موف

به نظر نمی رسد. به هر حال اگر مربی

تأثیرگذار نبودند، نباید خود را ملامت و سرزنش نمایند چون انسان آزاد آفریده شده و در تصمیم گیری ها آزاد است و هر کس باید پاسخگوی اعمال خویش باشد.

به اعتراف اهل فن زبان عربى یکى از وسیع‏ترین و جامع‏ترین زبان‏هاى دنیاست، و در آن  قابلیت های زیادی وجود دارد که معانى عمیق و دقیق را با رساترین لغات و قوى‏ترین ادبیات، بازگو کند.خداوند براى سخن گفتن با بشر و بیان حقایق هستى و در نتیجه هدایت انسان‏ها از زبان عربى استفاده نموده است،

از آن جا که اسلام یک دین جهانى است و تشکیل امت واحد در دستور کار چنین دینى قرار دارد، همان طور که پیامبر (صلی الله علیه وآله) نیز در بدو تشکیل حکومت در مدینه، بین مسلمانان عقد اخوت بست و آنها را به وحدت فرا خواند. این اصل، در بسیارى از عبادت‏هاى اسلامى خود را نشان داده و تجلى پیدا کرده است.

خواندن نماز و سایر عبادت‏ها به زبان عربى نیز نشانه‏اى از جهانى بودن دین اسلام است؛ زیرا جمعیتى که در یک جبهه و صف واحد قرار مى‏گیرند، ناگزیرند زبان واحدى داشته باشند تا به وسیله‏ آن با هم تفاهم کنند؛ یعنى باید علاوه بر زبان مادرى و محلى، یک زبان عمومى و جهانى هم داش

ق لطیف باشد و هم در پرتو آن، انسان‏ها به همبستگى و حسن تفاهم اسلامى برسند؟ حال تصور کنید که اگر مثلاً در نماز جماعت مسجد الحرام در ایام حج، هر کس موظف مى‏بود اذکار نماز را به زبان محلى خودش بخواند آیا این هرج ومرج بوجود آمده، زشت و مستهجن نبود؟!

البته واحد بودن زبان نماز گرچه مربوط به شکل و ظاهر نماز است، اما موجب مى‏شود باطن و روح عبادت هم محفوظ بماند یعنى اگر بنا بود که هر کس با زبان خودش نماز بخواند، احتمال تحریف و آمیخته شدن آن به خرافات و مطالب بى‏اساس که بر اثر ترجمه‏هاى غلطِ افراد غیر وارد رخ مى‏داد، منتفى نبود و خواندن قرآن به صورت معین و زبان به خصوص، روح نماز را از مبتلا شدن به چنین خطرى نگاه مى‏دارد.

خداوند از طریق قرآن نازل با بشر سخن گفته است و بشر براى پاسخ به کلام خداوند باید آن را بفهمد. ائمه‏علیهم السلام از آنجا که به طور کامل قرآن را درک کرده‏اند و خود حقایق قرآنند، بهترین پاسخ رادر قالب دعاها به خداوند داده‏اند. به بیان دیگر سخن خداوند، قرآن نازل است و دعاهاى ائمه‏ (ع)، قرآن صاعد؛ قرآن سخن خداوند با بشر است و دعا سخن بشر با خداوند

براى تکمیل راهکارها لازم است دو نکته یادآورى گردد:

۱- لازم نیست حتماً دعاها به عربى خوانده شوند؛ حتى دعا در نماز به زبان فارسى جایز است، اگرچه بهتر است دعاهایى که از ائمه‏ (علیهم السلام) صادر

تمل بر حقایق و معارف عمیقى هستند که زبان عربى بهترین زبان براى بازگو کردن آنهاست.

۲- آنچه گفته شد به معناى بى توجهى مسلمانان به معانى اذکار در نماز و… نیست؛ بلکه بر هر مسلمان لازم است که با معناى نماز و دعاها آشنا گردد تا بفهمد با خداى خود چه مى‏گوید، و در این صورت است که اعمال او خشک و بى‏روح تلقى نخواهند شد و سکوى پرواز او به سوى ابدیت خواهند گشت.

راهکارهایی برای مدیریت کلاس های شلوغ

۱- در ابتدای ورود به کلاس هیچ عکس العملی نشان ندهید. در جای خود کاملاً بی حرکت و ساکت بایستید. نزدیک ترین دانش آموز به وجود شما پی خواهد برد و سپس خبر رفته رفته به دیگران نیز خواهد رسید. قبل از این که تصمیم بگیرید تاکتیک دیگری را به کار ببندید، چند لحظه صبر کنید.

۲-برای آرام کردن دانش آموزان فریاد نکشید. با صدایی آرام، با چند نفر از دانش آموزانی که به نظر می‌رسد آمادگی گوش دادن به شما را دارند، شروع به صحبت کنید.

۳-از حس کنجکاوی انسان استفاده

کلاس نداشته است، به زبان آورید. آن گاه تأثیر توجه تمام دانش آموزان به سمت وی را مشاهده خواهید کرد.

۵-شیوه هایی برای جلب توجه دانش آموزان در نظر داشته باشید. عملی انجام دهید که نیاز به دقت داشته باشد، مثلاً یک نوار کاست یا ویدیویی را با صدای آرام پخش کنید.

۶-انسان ها عاشق تمجید هستند. می توانید بدون توجه به کسانی که به مطالب شما گوش نمی دهند، از کسانی که به دقت مطالب را دنبال می کنند، تمجید کنید.

۷-درس خود را با دادن یک تکلیف به دانش آموزان آغاز کنید.

۸-اهداف درس را تعیین کنید.

۹-بی نظمی شروع کلاس را بی احترامی به خود مپندارید؛ بلکه آن را تا زمانی که حادثه ی قابل توجهی روی نداده است، جزء رفتارهای طبیعی دانش آموزان به شمار آورید.

۱۰-معمولاً افراد به موضوعات جذاب توجه خاصی نشان می دهند. می توانید درس را با موضوعی بسیار سرگرم کننده و صدایی آرام ، برای کسانی که ” آرام گرفته اند “، آغاز کنید. دیگران نیز به زودی به شرکت در بحث شما علاقه مند خواهند شد.

از تجارب خودم این است که وقتی کلاس به سمت شلوغی می رفت رو تخته می نوشت ” روزه ی سکوت “. البته از قبل با دانش آموزان قرار گذاشته بود که هر وقت رو

ی آوردند شماره شان رو تخته نوشته می شد و یک منفی در انتهای کلاس در دفتر نمره برایشان ثبت می شد.

این روش که بیشر جنبه یک نوع بازی را دارد باعث ایجاد انگیزه ای برای ساکت شدن می شود. البته باید اضافه کنم زیاد نباید از این روش استفاده کرد زیرا شیرینی خودش را از دست می دهد و پس از مدتی برای دانش آموزان به یک امر عادی تبدیل شده و کارایی خود را از دست می دهد.

باید صبور بود. اما بهترین روش برای م

اس محسوب می شود.ایجاد انگیزه ، ارایه محتوای سازمان یافته، ارایه بازخورد به فعالیتها و تکالیف اثربخش هم به مدیریت کلاس کمک می کند و تدریس را اثربخش و معلم را با کفایت نشان می دهند. (به نقل از استاد کلهر از وبلاگ “تربیت Education” )

راهکارهای پیشگیری از استفاده از تلفن همراه در مدارس

در مدرسه در قدم اول باید توسط کارکنان مدارس خصوصا معلمان در کلاس تبعات منفی استفاده از تلفن همراه با تاکید بر دو بعد:

اول) حواس پرتی دانش آموزان و عدم استفاده از کلاس و درس

دوم) توجه به ضررهای استفاده ی مداوم در سنین زیر ۱۷ سال ناشی از امواج مغناطیسی

سوم) آثار ویرانگر محتوای برخی تراک هاس غیر اخلاقی با حفظ جوانب و احتیاط های لازم برای استفاده کنندگان یا بی توجهی آنها به تذکرات قبلی مسئولین مدرسه (نه همه ی دانش آموزان) تشریح گردد. بهترین محل برای توجیه کارکنان مدارس جلسه ی شورای معلمان مدرسه است. تهیه تراکت هایی توسط مدارس مبنی بر مشکلاتی نظیر: حواس پرتی در مدرسه و عدم توجه کافی به درس و کلاس، انتقال بیماری های ویروسی و ب

 

پنجم) در مواردی که بیشترین درگیریها را در این رابطه دارند و یا برای افراد علاقمند به استفاده از مطالب سخنرانی، یک سخنران آگاه و مسلط از دایره اجتماعی نیروهای انتظامی یا یک قاضی با هدف ارشاد و راهنمایی و اطلاع رسانی (نه با هدف برخورد) برخی جرائم اجتماعی استفاده از موبایل و محتویات آن تشریح شود چرا که خیلی از دانش آموزان مشکل دار نمی دانند که همراه داشتن محتویات غیر اخلاقی در موبایل یک جرم تلقی می شود.

ششم) پرسش و پاسخ مسئولان مدرسه با دانش آموزان به صورت کلامی یا منتخب جمعی، در مورد انگیزه های استفاده از موبایل در مدرسه و کسب آمار و فرضیات در این رابطه، بر فرآیند پیشگیری و اقدامات مناسب مدرسه کمک خواهد کرد.

هفتم) یک راهکار ساده اینکه برخی از خانواده ها از مشکلات همراه داشتن موبایل توسط دانش آموز اطلاعات کافی ندارند و در مقابل مدیر مدرسه مقاومت می

، کاهش خورد و خوراک، انتقال بیماری های ویروسی و … برای آنان تشریح شود به خصوص مشکلات گوارشی، بدخوابی، حساسیت که در اثر استفاده مشترک در مدرسه و جاهای دیگر صورت می پذیرد برای والدین گفته شود و مستندات آن ارائه گردد علاوه بر اینکه والدین به فکر عدم استفاده از موبایل توسط فرزندانشان در مدرسه خواهند افتاد ممکن است یک پشتیبان خوب برای مدیر و مربی پرورشی و مشاور مدرسه باشند و شکایات به حداقل خواهد رسید.

پیشنهادات من

به نظر من پیشنهادهایی که درباره ی نهاد امور پرورشی در حال و آینده می توان نوشت عبارتند از:

 • بودجه ی کافی برای امور پرورشی و تربیت بدنی برای تمامی مدارس در سرتاسر ایران در نظر گرفته شود.
 • از همکارانی که در امور پرورشی صاحب نظر و متخصص هستند در وزارتخانه و ادارات کل شهرستان ها و نواحی استفاده شود.
 • صدا و سیما و رسانه ها و روزنامه ها نقش بسیار مهمی در امر وظایف مربیان پرورشی و مشاوران و دبیران ورزش دارند که باید این نقش هر ساله بیشتر شود.
 • ارتباط خانواده ها و
 • ن اولیا و مربیان و آموزش خانواده در هر ماه بیشتر شود زیرا یک جلسه خیلی کم است.
 • نیروهای امور پرورشی نیاز به آموزش های تخصصی از طرف اداره دارند. از مدرسین و اساتید متخصص برای تدریس مربیان استفاده شود.
 • در مدارسی که جدید
 • سخنان از قرآن کریم و ائمه اطهار علیهم السلام تهیه و قبل از بازگشایی مدارس بر دیوارهای مدارس با خط زیبا نوشته شود.
 • محیط مدرسه و کلاس ها از نظر نور و تمیز بودن قبل از شروع مدارس آماده بشوند و میز و نیمکت های نو تهیه گردد.
 • از والدین دانش آموزان که در شغل های مختلف از قبیل جوشکاری، لوله کشی، نجاری و … مشغول به فعالیت هستند برای امورات مدرسه کمک
 • اول کلیه ی مسابقات تعطیل شود و پس از امتحانات برگزار گردد.

برنامه های آینده من

چند سال دیگر مانده که به امید خدا من بازنشسته شوم و در نظرم هست که در این مدت باقیمانده برنامه های آینده خود را ذکر کنم. با تمام قوت و قدرت اقامه ی نماز جماعت در مدارس را پیگیری و برگزار می کنم و از همکاران گرامی هم در این رابطه مشورت می گیرم.با همکاری مدیر و معاونین جوایزی

سال دفاع مقدس افتتاح می شود هم خودم شرکت می کنم و هم تعدادی از دانش آموزان را به نمایشگاه می برم تا رشاد

نتخبین در نمازخانه برگزار می کنم تا مسائل و مشکلات مدرسه را با هم فکری هم رفع کنیم.در جلسات شورای مدرسه و شورای دبیران و انجمن اولیاء شرکت می کنم و مسائل و مشکلات جاری مدرسه را در آن جلسات مطرح می کنم و نظرات خود را اعلام می کنم.سعی می کنم برای حل مشکلات دانش آموزان از همکاران مربی پرورشی که تجربه بیشتری دارند کمک بگیرم و همیشه با آنها مشورت می کنم. ارتباط خود را با کارش

ظر می گیرم و با کمک دبیر تربیت بدنی نرمش صبح گاهی را در هفته های صبح کار قبل از کلاس ۱۰ دقیقه انجام می دهیم.

کمک به دانش آموزان بی بضاعت

یکی دیگر از وظایف مهم مربیان پرورشی کمک به دانش آموزان فقیر و بی بضاعت است. هر سال دو ماه به عید مانده از طرف افراد خیر پیراهن، شلوار، کتانی، کفش به تمامی مدارس اهدا می شود و من هم به یاری خدا دراین امر خیر شرکت داشته ام به خصوص مناطقی که خانواده های فقیر و کم درآمد در آنجا هستند.افراد خیر و اداره کمک بیشتری می نمایند ما به کمک معاونان دیگر دانش آموزان بی بضاعت را در طول سال

ای معصوم می شدیم. خداوند به تمامی کسانیکه در این سال ها در این امر خیر و خدا پسندانه شرکت کرده اند اجر دنیوی و اخروی عنایت کند.

علم و اختراعات در سال های اخیر بسیار پیشرفت کرده است. و چند سالی است که همه از رایانه و اینترنت استفاده می کنند.همه ی خانواده ها برای فرزندان خود یک رایانه خریداری کرده اند و بیشتر خانواده ها هم ماهواره دارند و از آنها استفاده می کنند.

متاسفانه استفاده صحیح از رایانه و اینترنت و

یاء و مربیان و آموزش خانواده با دعوت از کارشناسان و مدرسین زبده خطرات احتمالی استفاده از اینترنت و ماهواره توسط دانش آموزان را به والدین انتقال دهیم. در سال های گذشته طی بخشنامه ای از طرف امور پرورشی به مدارس

م نمی توانستیم همه ی دانش آموزان را به نماز جمعه ببریم و آنها ناراحت می شدند ولی راهی که ما به آنها پیشنهاد کردیم می گفتیم با مادرانشان در نماز جمعه شرکت کنند.موضوعات :

تصاویر پیش نمایش


پست سازمانی: دبیر – بیان تجربیات کلی همراه با بیان چالش و مشکلات و ارائه راهکارها و پیشنهادات-1

درباره نویسنده

متولد سال 1364.دارای لیسانس مهندسی صنایع (برنامه ریزی و تحلیل سیستمها) آشنایی با کامپیوتر در حد قابل قبول.دارای سابقه تدریس در مدارس غیر انتفاعی راهنمایی و دبیرستان.متاهل.

publisher4 16 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.