no-img
گام به گام آنلاین

پست سازمانی: معاون آموزشی-بیان کلی تجربیات همراه با بیان چالش و مشکلات و ارائه راهکارها


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

ZIP
پست سازمانی: معاون آموزشی-بیان کلی تجربیات همراه با بیان چالش و مشکلات و ارائه راهکارها
zip
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۶
782 کیلو بایت
1900 تومان
1900 تومان – خرید Loading

پست سازمانی: معاون آموزشی-بیان کلی تجربیات همراه با بیان چالش و مشکلات و ارائه راهکارها


سازمان آموزش و  پرورش استان مرکزی

اد اره آموزش و  پرورش  منطقه ۱ اراک

 

نام: معصومه

نام خانوادگی:مولائی

پست سازمانی: معاون آموزشی

کد پرسنلی: ۹۰۵۰۰۹۳۰

عنوان تجربیات مدون:

بیان کلی تجربیات همراه با بیان چالش و مشکلات و ارائه راهکارها و پیشنهادات و بیان برنامه آینده

سال تهیه: ۹۴-۱۳۹۳

فهرست مطالب

مقدمه. ۳

فصل اول: بیان چالش و مشکلات

چالش نظم و انضباط در مدرسه. ۸

سختی های شغل یک معاون آموزشی. ۱۳

مشکل اسراف و مصرف نادرست در دانش آموزان. ۱۴

مشکلات آموزشگاه. ۱۵

فصل دوم: ارائه راهکارها، پیشنهادات و بیان برنامه ی آینده

راهکار های مشکلات معاون آموزشی در مدارس. ۱۸

راهکارهایی برای جلوگیری از وقوع مسائل و مشکلات انضباطی در مدارس   ۱۹

راهکارهای حل مشکل اسراف و مصرف نادرست دانش آموزان. ۲۳

راهکارهایی برای حل مشکلات آموزشگاه. ۲۴

برنامه آینده. ۳۱

 

مقدمه

همگی ما می دانیم معلم انسانی است که عهده دار تعلیم و تربیت دانش آموزانان است.انسانی که خود تحت تاثیر عوامل خانوادگی، محیطی و اجتماعی قرار دارد. وقتی عوامل ترغیب کننده باشند قاعدتا همه ی معلم ها در کارشان موفق تر خواهند بود و اگر در این خصوص کوتاهی صورت پذیرد مربی به جایی نخواهد رسید. نقش تربیتی دبیران بسیار مهم است.معلم الگوی مورد علاقه ی دانش آموزان است. لذا نقش سازنده ای در تربیت انسان ها دارد. توجه در مکتب تربیتی اسلام ، قلب و ارتباط آن با ارواح و با خدا مهمترین مساله تربیتی است. همه ی دبیران علاوه بر نقش تعلیمی و انتقال معلومات نقش مهم دیگری به نام نقش تربیتی دارند که همان پرورش و به فعلیت رساندن قو

 

قول و تعهد معاون

یکی از اصول اخلاقی وفای به قول و تعهد است. بدون تردید همه ما انتظار داریم وقتی کسی به ما قول میدهد مطابق تعهدش رفتار نماید خواه این فرد یک دانش آموز یا معلم یا معاون مدرسه باشد و اگر تخلف نماید شدیدا” ناراحت شده لاقل در دل ، او را توبیخ و ملامت کرده ودر نظرمان شخصیتش پایین خواهد آمد . باید به خاطر داشته باشیم که دیگران ، همین انتظارات را از ما دارند بنابراین اگر با کسی قول وقراری بستیم باید مطابق رفتار کنیم .

معاون از نظر اینکه در محیط مدرسه با دانش آموزان در ارتباط است از سپردن تعهد و قول ناگزیر است. از سوی دیگر از قول دادن صریح و مطلق باید خود داری کرد

محبت ورزی

بی شک یکی از مهمترین خدماتی که انسان های تربیت یافته به جامعه بشر کرده و می کند ، تربیت و تهذیب آنهاست . اساس تربیت در اسلام محبت الهی است . محبت صفتی در نفس انسان است و به چیزی تعلق میگیرد که به اعتقاد او دارای خیر و خوبی باشد . برخی گمان میکنند باید دیواری از ترس و وحشت بین مربی و متربی باشد تا تربیت ، جامه عمل بپوشد ، ولی غافل از اینکه اگر ترس بتواند به طور جزئی و محدود سر پوشی بر صفات ناهنجار بگذارد ، تا وقتی این اثر است که عامل ترس نیز موجود باشد ولی به محض برطرف شدن آن ، خو های زشت با قدرت بیشتر که حاصل سرکوبی و انباشته شدن آن است خود را نشان خواهد داد.

تجربه نشان داده ابراز محبت و احساس اطمینان و اعتماد حاصل از آن در امر تربیت بسیار موفق تر از عامل ترس بوده است . عده ای بر این پندارند که اظهار محبت به فرد مورد تربیت ، او را لوس و از خود راضی بار می آورد و لذا نباید با متربی با زبان دوستی حرف زد و با او خودمانی شد در صورتی که این حالت ناشی از به کارگیری بی مورد محبت است نه از ابراز آن .

تربیت در پرتوی شخصیت

تربیت گذرگاههای دشواری دارد ، تنها کسانی میتوانند از این گذر گاهه عبور کنند که دارای علم و تجربه و پختگی باشند . چه بسیارند افرادی که به اسم تربیت بزرگترین زیانها را به کودکان میآورند. بنابراین باید هوشیار و دقیق بود و در پیاده کردن برنامه های تربیتی ، اصول اساسی و اولیه را در مد نظر قرار داد . یکی از اصول اساسی تربیت ، حیثیت و شخصیت مربی است که در همه ابعاد تربیتی این اصل باید محفوظ بماند .

اولین و اساسی ترین موضوعی که باید مورد توجه معلمان و مربیان قرار گیرد شخصیت دادن به کودکان و نوجوانان است . بنابراین معلمان و کارکنان مدرسه در اجرای برنامه های تربیتی اولین کاری که باید انجام دهند این است که شخصیت کودک را تثبیت نموده ، آنگاه به امور تربیتی بپردازند، چه با حفظ شخصیت کودک بهتر میتوان دگرگونی هایی در کودک بوجود آورد .

تجربه نشان داده است که هر آاه با کودکا

ت آنان میکوشند آبروی آنان را بر باد داده از این رهگذر جرم و گناه را بزرگ جلوه دهند غافل از اینکه عمل بد شاگرد غیر از خود شاگرد رانادیده میگیرند و بزرگترین سرمایه معنوی او را یعنی شخصیت او را از بین میبرند.

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل اول

بیان چالش ها و مشکلات

در این فصل به بیان چالش  مشکلاتی خواهم پرداخت که در طول خدمت در آموزش و پرورش با آنها روبرو شده و هستم.

 

 

 

 

 

 

 

چالش نظم و انضباط در مدرسه

در تعلیم و تربیت دانش آموزان، همواره نظم و انضباط آنها مورد توجه بوده است و امروزه هم به عنوان یکی از مسائل بسیار حاد و مشکل ساز برای دست اندرکاران آموزش و پرورش محسوب می شود که قسمت زیادی از وقت، بودجه و توجه مسئولان مدرسه را به خود اختصاص می دهد.

در تعلیم و تربیت دانش آموزان، همواره نظم و انضباط آنها مورد توجه بوده است و امروزه هم به عنوان یکی از مسائل بسیار حاد و مشکل ساز برای دست اندرکاران آموزش و پرورش محسوب می شود که قسمت زیادی از وقت، بودجه و توجه مسئولان مدرسه را به خود اختصاص می دهد. از نظر معلم، مدیریت در کلاس درس همواره یکی از مسائل پیچیده و دشوار تلقی می شود، زیرا یکی از نگرانی های بارز معلم، اداره کردن کلاس و کنترل دانش آموزان است. از طرفی اولیای دانش آموزان هم وجود نظم و انضباط در کلاس درس را در فرایند یاددهی ـ یادگیری ب

ات دارد. همانطور که گفته شد یکی از مشکلاتی که مسئولان مدارس و به خصوص معلمان با آن روبرو هستند، بی انضباطی و رعایت نکردن مقررات از سوی دانش آموزان است.

از رایج ترین اقداماتی که در جلوگیری از بی انضباطی در مدارس انجام می گیرد، توسل به تنبیه و توبیخ و سخت گیری است که در بیشتر موارد نه فقط نتیجه مطلوب نمی دهد، بلکه موجب تشدید و تکرار رفتارهای نامناسب و ناپسند می شود. به طور کلی می توان گفت منظور از نظم و انضباط آن است که دانش آموز با مقررات مدرسه، گروه همسالان، محیط یادگیری، ارتباطات اجتماعی و غیره آشنا شود و همچنین تمایلات، گرایش ها و غرایز طبیعی کودک در جهت صحیح و مطلوب هدایت شود.

از آنجا که محور تمامی کارها در مدرسه و هدف نهایی آموزش و پرورش تربیت صحیح کودک است، لذا نباید کودکان را فدای انضباط در مدرسه کرد، بلکه باید با استفاده از راهکارهای مناسب نظم و انضباط و مقررات مدرسه را در خدمت دانش آموزان درآورد، تا زمینه هدایت مطلوب و شایسته آنها فراهم شود. رعایت نظم و انضباط موجب شادی و نشاط در فرد، سازش مناسب فردی و اجتماعی، احساس امنیت و اعتماد به نفس و جلب توجه دیگران می شود. اما گاهی اوقات دانش آموزان از مقررات مدرسه پیروی نمی کنند و با بی انضباطی موجبات ناراحتی خود، معلمان، همکلاسان و اولیای مدرسه را فراهم می آورند. مسائل انضباطی که در مدارس اتفاق می افتد، بسیار متنوع و گوناگون است و علل و عوامل متعددی دارد و مسئولان و متخصصان تعلیم و تربیت باید در پی کشف آنها باشند. برخی از بی انضباطی ها نه ف

لوبی را دربر داشته است. بطور کلی می توان گفت جو عاطفی حاکم بر خانواده و تجربیاتی که کودک از زندگی خانوادگی بدست می آورد، زمینه طرز تفکر، تکوین شخصیت و الگوهای رفتاری خوب و بد او را در آینده فراهم خواهد کرد.

▪ درس معلم و خستگی دانش آموز: گاهی اوقات عدم تنوع در برنامه درسی و تدریس معلم موجب خستگی دانش آموزان می شود. در مواردی که تدریس معلم و محتوای برنامه درسی بیش از حد توانایی و استعداد دانش آموزان و یا برعکس بسیار ساده و ابتدایی باشد، موجبات خستگی آنها را فراهم خواهد کرد، نبود ارتباط مطالب درسی با تجربیات شاگردان، روشن نبودن اهداف یادگیری، عدم احساس نیاز به فراگیری مطلبی خاص، بی علاقگی دانش آموز به درس معین و غیره از عوامل دیگری است که علاوه بر خستگی در شاگردان، زمینه بی انضباطی آنها را نیز فراهم می آورند و این مسئله موجب مختل شدن جریان یادگیری در کلاس می شود.

▪ ضعف جسمانی: گاهی بی انضباطی و رعایت نکردن مقررات کلاس از طرف برخی از دانش آموزان به دلیل ضعف جسمانی آنها است. زیرا دانش آموزان ضعیف طاقت و تحمل کمتری دارند و آستانه دقت و توجه آنها بسیار کوتاه است. از این رو زود خسته می شوند و از قوانین و مقررات سرپیچی می کنند.

▪ سرخوردگی: گاهی اوقات تکالیف و وظایفی که مدرسه برای دانش آموزان معین می کند، بیش از حد توانایی او است و یا اینکه برخی از والدین در مورد پیشرفت تحصیلی فرزند خود تقاضای بیش از حد دارند و به همین خاطر کودک مجبور است فشارهای روانی ـ عصبی زیادی را تحمل کند. وقتی دانش آموز نمی تواند خود را به سطح تقاضا و خواسته های مدرسه و والدینش برساند، با شکست مواجه می شود و احساس بی لیاقتی و سرخوردگی می کند و این سرخوردگی نه فقط به رشد عاطفی ـ روانی دانش آموزان لطمه شدیدی وارد می سازد، بلکه باعث می شود که آنها نسبت به قوانین و مقررات و نظم و انضباط در مدرسه بی اعتنایی کنند.

▪ نبود هماهنگی میان مقررات خانه و مدرسه: در برخی مواقع بی انضباطی دانش آموزان ناشی از نبود هماهنگی در روش های رفتاری خانه و مدرسه است. یعنی هماهنگی کامل میان اولیای خانه و مدرسه در اجرای مقررات و شیوه های تربیتی آنها وجود ندارد. اگر دانش آموز میان الگوهای تربیتی خانه و مدرسه تضاد و مغایرتی مشاهده کند، قطعاً به دام شک و تردید گرفتار خواهد شد و نمی داند کدام الگوی تربیتی را انتخاب کند. اگر مدرسه درست می گوید، پس چرا رفتار خانواده با آن مغایر است. اگر والدین راه صحیح را نشان می دهند، پس چرا مدرسه آن را نمی پذیرد. این اختلاف و دوگانگی در میان الگوهای تربیتی بدترین وضع روحی ـ روانی را برای دانش آموزان فراهم می کند که اغلب موجب سردرگمی، بلاتکلیفی و در نتیجه رعایت نکردن مقررات و بی انضباطی و غیره در آن ها می شود.

▪ نبود ثبات در اجرای مقررات: در برخی اوقات بی انضباطی دانش آموزان از نبود ثبات در اجرای مقررات است. بدین معنی که مسئولان مدرسه و والدین مقرراتی را ایجاد می کنند ولی خودشان از آن پیروی نمی کنند. این عمل باعث می شود که اعتبار قوانین و مقررات انضباطی در نزد دانش آموزان سست و بی ارزش شود. دیگر اینکه گاهی هم اولیای خانه و مدرسه دانش آموزان را ملزم به اجرای قوانین و مقررات می کنند ولی اصلاً توجهی به اجرا و یا اجرا نشدن آن ندارند. در مقابل این بی تفاوتی و بی توجهی والدین و اولیای مدرسه، دانش آموز نمی داند وظیفه اش در مقابل قوانیت و مقررات چیست و در واقع مدرسه از او چه انتظاری دارد و چه رفتاری را باید انجام دهد. این ناآگاهی و سردرگمی نسبت به قوانین و مقررات باعث می شود زمینه بی انضباطی و نافرمانی در دانش آموزان فراهم شود.

▪ تجاوز به حریم شخصی دانش آموزان: یکی از مهم ترین عوامل در بی انضباطی دانش آموزان این است که عواطف، احساسات و به طور کلی شخصیت آنها مورد بی توجه

س شکسته می شود، سعی می کنند به هر نحوی، حتی با از دست دادن درس و مدرسه و درگیری با معلم، و سایر دانش آموزان، از حرمت، غرور و حیثیت خود دفاع کنند و بدین وسیله قوانین و مقررات مدرسه و کلاس درس را نادیده می گیرند و بی انضباطی و شرارت های خود را کاملاً آشکار می کنند.

سختی های شغل یک معاون آموزشی

باید بپذیریم وقتی که یک نظام آموزشی بر پایه تفکر مهندسی آموزش استوار گردد آسان تر می توانیم به آمال و اهداف آموزشی پیش بینی شده دست پیدا کرد.باید بپذیریم مسئولیت کادر مدرس

ه های قبلی رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهد.

مثلاً یک دانش آموزی پرخاشگر و بی انضباط است و دیگری فعالیت و پشتکار دارد، سومی رهبری می کند و آن یکی دلقک پیشه است و لودگی پیش می گیرد. بنابراین ما باید مدرسه را به محیطی تبدیل کنیم که در آن هر دانش آموزی بتواند دوست داشتن و دوست داشته شدن و احساس با ارزش بودن را تجربه کند.

 

 

 

مشکل اسراف و مصرف نادرست در دانش آموزان

به خاطر دارم در دبیرستانی مشغول به کار بودم که ۱۱کلاس داشت. دانش آموران از نظر مالی در وضعیت خوبی بسر می برند. امتحانان ترم اول شروع شده بود .وهر روز با شروع زنگ کلاسی در کلاسی گچی برای نوشتن نبود زنگهای تفریح نیز می دیدم بچه ها چندین نوع خوراکی گرفته بودند و بامیلی بعضی را می خوردند..

تا اینکه رهبر عزیزمان آن سال را سال حرکت به اصلاح الگوی مصرف اعلام کردند. ومن نیز سریع بعد از عید کارم را با توجه به زمینه قبلی شروع کردم.ود راین مدت کم اقدامات خوبی انجام شد.

اعمال سلیقه‌ها و روش هادرکلاس بدون برنامه ریزی ق

های باطله به سطل زباله همراه دیگر زباله ها.آوردن تحقیقات اینترنتی توسط دانش آموزان وتحمیل پول اضافی به خانواده ها.استفاده نکردن بعضی از دانش آموزان از قرص آهن وشیر وازبین بردن این دو ماده مهم.

 

 

 

مشکلات آموزشگاه

از زمانی که به آموزشگاه محل خدمتم وارد شدم، وضع ظاهری مدرسه را چندان جالب ندیدم. با وجودی که این مکان نوساز بود اما احتیاج به تعمیرات زیادی داشت. در مدتی که در این مدرسه بودم همیشه دانش آموزان از خرابی در کلاس ها، شرایط نامساعد نمازخانه و بی نشاط بودن فضا و برنامه های مدرسه شکایت داشتند. و طبق گفته ی خودشان کلاس ها خمود و کسالت آور بود. روش تدریس ها معمولی و کلیشه ای و هیچ تحرک و تنوعی نداشتند برنامه های تربیتی یا هدایت نشده بودند و یا آن قدر تکراری و خسته کننده که جذابیت خاصی را برای دانش آموزان ایجاد نمی کردند. کلاس ها نیز اکثر اوقات از نظر نظافت و نظم از وضعیت مطلوبی برخوردار نبودند. و طبق فرموده ی دبیران دانش آموزان دل به درس نمی دادند و با شوخی و مسخره کلاس را می گذراندند. در مجموع مدرسه هم از نظر دبیران و هم دانش آموزان بی نشاط و کسل کننده بود. همین امر موجب نگرانی من شده بود زیرا اگر همین طور پیش می رفت افت تحصیلی قابل توجهی در دروس پیش می آمد.

بارها از خود پرسیدم بودم چرا آموزش و پرورش به این امر مهم اهمیت نمی دهد. در نظام آموزشی ما جایی برای بازی و نشاط وجود ندارد و تنها مدارسی مورد توجه هستند که از نظر درسی و نمودار تحصیلی در سطح بالایی قرار دارند. حال آنکه مسائلی دیگر نیز غیر از آموزش باید مد نظر قرار گیرد چرا که روحیات دانش آموزان را ت

من نیز تمام اهتمام خود را بر این کار مهم نهاده و از همان ابتدای امر موضوع را با شورای دبیران و شورای دانش آموزی در میان نهاده و نظرات آنان را جویا گشتم. طبق نظر آنان و اولویت بندی برنامه ها اولین قدم را نظم بخشیدن به وضعیت نامطلوب مدرسه قرار دادم.

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل دوم

بیان راهکارها، پیشنهادات و برنامه ی آینده

در این فصل به ارائه راهکارها و بیان پیشنهاداتی برای رفع یا بهبود چالش و مشکلاتی می پردازم که در فصل قبل تشریح شدند و در پایان خلاصه ای از برنامه ی آینده ام را بیان می کنم.

 

 

 

 

 

 

راهکار های مشکلات معاون آموزشی در مدارس

در یک واحد آموزشی پست های متفاوتی وجود دارد .مدیر ,معاون آموزشی, معاون اجرایی,معاون پرورشی,مربی پرورشی,دفتر دار,کتابدار, خدمتگذار و آموزشی ها(دبیر,آموزگار) وزارت متبوع تا کنون در سالهای جاری شرح وظایف جدید تری ارائه نکرده است. هر وزیر که می آید طبق همان شرح وظایف قبلی عمل میکند .

اگر خوب دقت شود و به شرح وظایف موجود در وزارت متبوع نیم نگاهی بیندازیم خواهیم دید که شرح وظایف معاونین خیلی با هم فرق نمی کند چرا که پست معاونت در مدارس یک پست جدید است در نظام قدیم به یک معاون نمی گفتند معاون بلکه او را ناظم مدرسه خطاب می کردند. یعنی کسی که به مدرسه ودانش آموزان نظم و ترتیب می دهد.حال اگر شمه ای از یک ناظم و شمه ای از یک معاون راخوب تجزیه و تحلیل کنیم میتوانیم یک شرح

دارم با تمام قسمت ها از مدیر گرفته تا خدمتگذار واحد آموزشی همکاری نمایم چرا که مدرسه را خانه ی دوم خود میدانم ودر یک  واحدآموزشی همکاری و همیاری باشد تا امورات به خوبی خوب به پیش برود .

اگر همکاری نباشد و هر کس خود را کوک کند نمی توان دوام آورد و کارها روی زمین می ماند.

راهکارهایی برای جلوگیری از وقوع مسائل و مشکلات انضباطی در مدارس

▪ برنامه مناسبی برای جلوگیری از وقوع بی انضباطی های دانش آموزان و اطلاع از رفتار آنها طراحی شود.

▪ شرکت دادن دانش آموزان در برنامه های انضباطی و روشن کردن قوانین، مقررات و انتظارات مدرسه از آنها.

▪ روش هــای تــدریــس و آموزش های معلم باید با توانایی ها، استعـداد و تـفـاوت هـای فردی دانش آموزان متناسب باشد و از بکارگیری روش های یکنواخت، خسته کننده و بی حاصل احتراز کند.

▪ دانش آموزان معمولاً دارای مسائل و مشکلات جسمی، روحی، اجتماعی و عاطفی مختلفی هستند، که بی توجهی به آنها موجب آزردگی و احتمال بروز مسائل و مشکلات انضباطی در آنان می شود.

▪ همان طوری که انتظارات بالای معلم از دانش آموزان موجب ناکامی آنها می شود، انتظارات پایین معلم نیز موجبات ملالت، بیزاری و بی حوصلگی آنان از درس، معلم و مدرسه را فراهم می کند.

▪ معمولاً بی توجهی به درس معلم، برهم زدن کلاس، بازی گوشی دانش آموز، دفاعی است که او در مقابل شکست، تحقیر و یا به منظور اظهار وجود، ابراز می دارد. بنابراین باید به آنچه که دانش آموزان احساس یا فکر می کنند، خوب گوش فرا داد در توان خواستهای معقول و منطقی آنها را برآورده کرد.

▪ هنگامی که دانش آموزان احساس ترس، اضطراب، خش

ی را از فرد خاطی پذیرفت، بلکه باید او را وادار کرد تا نتایج و پیامدهای مربوط به آن را نیز تحمل کند.  زیـرا قـبول عـذر و بهانه های دانش آموزان،دروغ پردازی، عدم احساس مسئولیت، زیر پا گذاشتنه قوانین و بسیاری دیگر از بی انضباطی ها را اشاعه می دهد.

▪ در برخورد با دانش آموزان بـایـد از تـقویت کنـنده هـایـی مانند نوازش، دست دادن با آنها، دست به شانه آنها زدن، خواندن نام کوچک آنان و غیره استفاده شود. زیرا رفتار و برخورد صمیمانه با دانش آموزان تا حدود بسیار زیادی از بی انضباطی و شرارت آنها می کاهد. البته باید احتیاط کرد، تا جنبه سوءتفاهم و سوءاستفاده پیش نیاید.

▪ از دخــالــت زیــاد در زندگی خصوصی و شخصی دانش

ش آموزان و مسئولان و در هر زمان مورد احترام باشد، در غیر این صورت دانش آموزان نسبت به مدرسه و مقررات آن، بدبین و بی اعتماد می شوند.

▪ تــردیـدی نـیست که دانش آموزان باید برای رفتار پسندیده و پیشرفت تحصیلی خود مورد تشویق قرار گیرند و رفتار ناپسند آنها هم به نحوی، ضعیف و خاموش شود.

▪ متأسفانه دیده شده است از آنجا که دانش آموزان خوب و منضبط برای معلم مشکلی ایجاد نمی کنند، معمولاً مورد بی مهری و بی توجهی قرار می گیرند. برعکس دانش آموزان ناسازگار و بی انضباط، چه از طریق مثبت و چه از طریق منفی بیشتر مورد توجه معلم و مسئولان مدرسه قرار می گیرند. این کار باعث می شود دانش آموزان خوب و با انضباط نیز به تدریج دلسرد و بی تفاوت شوند و ممکن است که دست به بی انضباطی و کارهای نامعقول بزنند.

▪ تشویق و تنبیه معلم و مسئولان مدرسه باید به موقع و با رفتار دانش آموزان متناسب باشد، تا مفید و مؤثر واقع شود.

▪ مسئولان مدارس و معلمان باید با دادن حق تصمیم گیری و اظهارنظر به دانش آموزان، روح اعتماد به نفس، خوش بینی، استقلال طلبی و مسئولیت پذیری را در آنها بوجود آورند.

راهکارهای حل مشکل اسراف و مصرف نادرست دانش آموزان

تهیه تراکت و بروشورهایی برای دانش آموزان و خانوده های آنان حاوی اطلاعاتی در مورد میزان  اسراف در جامعه یا مذمت آن و نیز ارائه راهکارهای عملی مصرف درست و القاء این نظر که ” صرفه جویی مصرف نکردن نیست ، بلکه درست مصرف کردن است ”

تشکیل گروه های دوستدار محیط زیست در مدرسه ومحله برای تشویق دیگران به تفکیک زباله ها.

نوشتن احادیثی از ائمه وسخنان بزرگان با خطی زیبا در باره ی درست مصرف کردن .

خانواده ها نقش بسیار موثری در اصلاح الگوی مصرف دارند.خانواده بسیار قدرتمند و دارای مسوولیت است زیرا عادت های خوب و غیر مصرفانه را می تواند به بچه ها درست آموزش دهد و نقش جامعه در این حوزه فقط به تثبیت آموخته ها محدود میشود..مدارس بستر مناسبی برای پرورش نسل نواندیش و آشنا کردن آنها بام

 

نتایج مطلوب از این راهکارها:

در زنگ تفریح لامپ و بخاری را خاموش می کنند.

با روشن بودن بخاری وکولر پنجره باز نمی گذارند..

دانش آموزان از خود وزندگی خود احساس رضایت دارند.

انگیزه احترام به نیازمندان در آنها ایجاد و همچنین با نحوه ی احترام گذاری به آنان بیشتر آشنا شدند.

در مسائل مربوطه به قناعت واصلاح الگوی مصرف با دوستان و هم گروهان خود همکاری می کنند

والدین از توانایی قناعت فرزندانشان و مأنوس شدن آنهابا صرفه جویی احساس رضایت می کنند.

راهکارهایی برای حل مشکلات آموزشگاه

برای حل مشکل و بهبود آن در کلاس راه حل هایی یافتم ابتدا این راه حل ها را در شورای دبیران مطرح نموده و از همکاران عزیز نظر خواهی نمودم و سپس یاری و مساعدت آنان را خواستار ش

ن تشخیص دادم. و به منظور کاهش تأثیرات منفی این عوامل راه های انتخابی خود را به دو بخش تقسیم نمودم.

۱-نظم و ترتیب دادن به امکانات مدرسه و تجهیز وسایل

۲-با نشاط کردن محیط مدرسه

معیارهای من برای انتخاب این راه ها

۱- علاقه مند کردن بیشتر دانش آموزان به مدرسه

۲- ایجاد احساس امنیت و دل پذیری در مدرسه

۳- ایجاد فضای شاد و پر تنوع در آموزشگاه

۴- پویایی و تحرک خود دانش آموزان در پر نشاط سازی مدرسه

با توجه به معیارهای گفته شده و به منظور از بین بردن مشکل مورد نظر فعالیت های خود را بر اساس نظر (قمی فر…. ۱۳۸۵ ) و صحبت های شورای دانش آموزان بدین نحو تقسیم نمودم.

الف): نظم و ترتیب دادن به مدرسه طبق نظر

۱- تعمیر امکانات و و سایل مدرسه از قبیل تعمیر قفل درها، درست کردن تابلو های کلاسی

۲- نصب برد در سالن و کلاس ها

۳- خرید کمد آزمایشگاه و مرتب نمودن وسایل آزمایشگاهی و نصب اسامی و وسایل بر روی کمدها

۴- تهیه و نصب تابلو سر در مدرسه

۵- نصب پرده جهت نمازخانه و کلاس ها

۶- مرتب نمودن کتابخانه و نصب اسامی کتاب ها

ب): پر نشاط کردن فضای مدرسه طبق نظر :

۱- ایجاد فضای سبز در مدرسه با کمک دانش آموزان

۲-قرار دادن نیمکت در حیاط مدرسه و رنگ زدن آن توسط دانش آموزان

۳- خرید گلدان و درختچه های مصنوعی و قرار دادن آن در کلاس ها و سالن مدرسه

۴- مرتب کردن و زیبا نمودن کلاس ها به سلیقه خود دانش

 

۳- استفاده از نظرات و سلیقه های خود دانش آموزان در کلاس

۴- درست کردن وسایل کمک آموزشی توسط دانش آموز

د: اجرای برنامه های تربیتی متنوع

۱- برپایی نماز جماعت همراه با مسابقه

۲- مسابقه ی آراستگی کلاس ها

۳- برگزاری مسابقات ورزشی در مدرسه

۴- برپایی نمایشگاه آثار دستی و درسی

۵- ورزش صبحگاهی با آهنگ شاد همراه با صرف صبحانه

۶- گذاشتن آهنگ های مناسب در ساعات تفریح

۷- برپایی جشنواره ی هفت سین

۸- برپایی مسابقه ی ادبیات

۹- برگزاری مسابقه ی آشپزی سنتی بین والدین

۱۰- جشن جایزه ها

مهم ترین عامل های نبود شادی و تنوع در آموزشگاه مشکلات مدرسه دبیر و دانش آموز تشخیص داده و برای کاهش اثرات آنها راه هایی بیان گردید.

هدف من از اجرای راه حل ها ایجاد تنوع و نشاط در مدرسه و تغییر روحیه ی دانش آموزان در اثر این دو عامل بود. قبل از اجرای طرح مقدماتی لازم بود، ابتدا با مدیر شیفت مخالف در مورد

لویت بندی کارها و زمان شروع و اتمام آنها، با توجه به بازدید ممیزین آراستگی مدارس کار خود را آغاز نمودم.

به مرتب کردن وسایل و تمیز نمودن محیط مدرسه بپردازم تا حس دل پذیری دانش آموزان را افزایش دهم. یکی از مشکلات عمده وضعیت نامطلوب تخته سیاه ها بود. یکی از اعضای انجمن کار بررسی تابلو های کلاسی را که یک بار هم رنگ شده بود آغاز کرد. به فرموده ی ایشان برای امتحان، یکی از تخته ها باز شد پشت تخته بررسی گردید بتونه کاری و رنگ شد و خشک که گردید دوباره نصب شد. وضعیت تخته خیلی بهتر شد و به این ترتیب تخته های همه ی کلاس ها در روزهای جمعه یکی یکی باز و به همین صورت عمل شد البته حدود یک ماه وقت صرف گردید تا همه ی تخته ها آماده گردید. دومین اقدام که بلافاصله بعد از اتمام کار تخته سیاه ها انجام گرفت.

قدم بعد تعمیر دستگیره و قفل در کلاس ها و دفتر بود که همگی خراب بودند برای این کار از یکی دیگر از اعضای انجمن که خودشان قول همکاری داده بودند خواهش کردیم در اسرع وقت این مشکل را حل نمایند. ایشان نیز یک روز خارج از وقت مدرسه زحمت کشیده قفل و دستگیره ی تمام درها را تهیه و با دقت فراوان نصب نمودند.

مشکل بزرگ و عمده ای که این مدرسه داشت؛ نداشتن تابلوی سر در مدرسه بود که باعث سردرگمی افراد نا وارد می شد. از ابتدای سال به فکر این مشکل بوده و با انجمن نیز در میان گذاشته بودم اما انجمن در این ارتباط کمک مالی نتوانست انجام دهد. چون هزینه ی آن سیصد هزار تومان می شد و از

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برنامه آینده

  • افزایش صبر و حوصله برای داشتن آمادگی روبرو شدن با اتفاقات غیر منتظره.
  • یک قاضی خوب باشم . بتوانم مشکلات و درگیریهای بین دانش آموزان را به گونه ای حل کنم که تبدیل به یک ماجرای دنباله دار نشود و اینکه هر دو طرف دعوا از قضاوت من راضی باشند ( قضاوت عادلانه و جریمه متناسب با خلاف و طبق قوانین مدرسه که قبلابه آنها تذکر داده اید باشد .)
  • به دلیل اینکه با همه در ارتباط هستم ( دانش آموزان ، اولیای آنها ، معلمین ، … )بایددارای اخلاق خوب و روابط عمومی بالاباشم.
  • دارای وقار و جذبه باشم تا بتوانم راحتتر کنترل دانش آموزان و مدرسه را در دست بگیرم.

( به قول معروف بدون استفاده از تنبیه از شما حساب ببرند .).

  • سعی کنم تمامی قوانین مدرسه را اجرا و رعایت کنم. هر گونه انعطاف و چشم پوشی بی مورد باعث مشکل شدن کارم در ادامه خواهدشد .
  • همه جای مدرسه را کنترل کنم . از همه اتفاقاتی که در مدرسه می افتد مطلع باشم.
  • سعی کنم شناخت کاملی از وضعیت درسی و خانوادگی دانش آموزان پیدا کنم .
  • باید معلومات علمی ام در زمینه تدریس و تسلط بر تمامی پایه ها بیشتراز همه باشد تا بتوانم راهنما و مشاور خوبی برای همکارانم باشم. ( به نظر من این توانایی  معاون آموزشی یکی از مهمترین ویژگیهای یک معاون آموزشی خوب و موفق در زمینه امور آموزشی است . چه زمانیکه شما به جای یک معلمی که حضور ندارد به کلاس می روید و و چه زمانیکه به عنوان بازدید از کلاس وارد کلاسی می شوید. آشنایی با تمامی الگو ها و روشهای تدریس ، مخصوصا روشها ی جدید و تغیرات کتابها ی درسی  و روشهای  آموزش آنها که این  چند ساله زیاد رخ داده و به نظر من باید ترتیبی اتخاذ شود که قبل یا حد اقل همزمان با معلمان دوره ها ی مربوطه ب
  • یا همان ناظم مدرسه باعث سختی کار شده و تا جایی که بعضی امور از دستش خارج می شود و چه بسا با کمی همکاری دیگر کارکنان این مشکل بر طرف خواهدشد .

 موضوعات :

تصاویر پیش نمایش


پست سازمانی: معاون آموزشی-بیان کلی تجربیات همراه با بیان چالش و مشکلات و ارائه راهکارها-1

درباره نویسنده

متولد سال 1364.دارای لیسانس مهندسی صنایع (برنامه ریزی و تحلیل سیستمها) آشنایی با کامپیوتر در حد قابل قبول.دارای سابقه تدریس در مدارس غیر انتفاعی راهنمایی و دبیرستان.متاهل.

publisher4 16 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.