no-img
گام به گام آنلاین

**فعالیت صفحه 85 جفرافیای ایران دهم/ پیامدهای مثبت ومنفی ناشی ازمهاجرت معکوس چیست؟**


گام به گام آنلاین
پرداخت امنلینک فوریپشتیبانیضمانت
گزارش خرابی لینک
اطلاعات را وارد کنید .

ادامه مطلب

DOC
فعالیت صفحه ۸۵ جفرافیای ایران دهم /در گروهای کلاسی خود پیامدهای مثبت و منفی ناشی از مهاجرت معکوس را مورد بررسی قرار دهید.
امتیاز 1.00 ( 1 رای )فعالیت صفحه ۸۵ جفرافیای ایران دهم /در گروهای کلاسی خود پیامدهای مثبت و منفی ناشی از مهاجرت معکوس را مورد بررسی قرار دهید.">
doc
فروردین ۶, ۱۳۹۶
1 مگابایت
2900 تومان
2900 تومان – خرید Loading

فعالیت صفحه ۸۵ جفرافیای ایران دهم /در گروهای کلاسی خود پیامدهای مثبت و منفی ناشی از مهاجرت معکوس را مورد بررسی قرار دهید.


مهاجرت

مهاجرت همیشه همراه و همدم آدمیان بوده است و از سپیده‌دم تاریخ بشری تا به امروز به شیوه‌ها و چهره‌های گوناگون جریان داشته و دارد. نمی‌توان فصل و مقطعی از تاریخ و سرگذشت آدمیان را یافت که عاری و تهی از هجرت و نقل مکان افراد و گروه های بشری باشد. مهاجرت یکی از چهار عامل اصلی تغییر و تحول جمعیت بوده و به دلیل ماهیت خود می تواند علاوه بر تغییرات دراز مدت و طولانی، آثار سریع و کوتاه‌مدتی را نیز در تعداد و ساختار جمعیت ایجاد کند و تعادل یا عدم تعادل هایی را در جمعیت‌های تحت‌تأثیر خود به وجود بیاورد. با تحقق یافتن مهاجرت به دلایل مختلف و ورود خانواده های مهاجر به شهرها و کشورهای مهاجرپذیر مهاجران اولین تجربه های حضور خود را با تفاوت های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و محیطی جستجو خواهند کرد. با مهاجرت نه تنها محل زندگی افراد تغییر می یابد، بلکه وضعیت اجتماعی آن‌ها هم دچار دگرگونی می گردد.
علت مهاجرت برای افراد با ویژگی‌های مختلف شخصیتی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی می‏تواند متفاوت باشد و مشخص است که نتایج و پیامدهای متفاوتی با خود به‏همراه خواهند داشت. این نوشتار سعی بر آن دارد نگاهی کوتاه به مهاجرت، انواع مهاجرت، علل و پیامدهای مهاجرت داشته باشد.

انـواع مهاجـرت
به طور کلی واژه مهاجرت در مفهوم جابه جایی و انتقال جمعیت در مکان یا تحرک جغرافیایی جمعیت استعمال می‌شود. مهاجرت پدیده پیچیده‌ای است که با زمان، فرهنگ و شرایط اقتصادی در ارتباط است. مهاجرت به عنوان یک نوع تطبیق و سازگاری اجتماعی در پاسخ به نیازهای، اقتصادی، اجتماعی و تحولات فرهنگی که از جریان تغییرات جمعیتی ناشی می‌شود و در سطح محلی، ملی و یا بین‌المللی پدید می آید
طبق تعریف فرهنگ لغت آکسفورد، مهاجرت عبارت است از: «جابه‌جایی و حرکت از یک محل، کشور یا شهر به جایی دیگر». بنابراین، مهاجرت به معنای حرکت از محلی به محل دیگر، درون یک کشور یا خارج از آن است. به هر حال، مهاجرت انسان‌ها زیستی (بیولوژیک) نیست، بلکه اجتماعی، اقتصادی، سیاسی یا فرهنگی است. اگر چه مهاجرت عموماً داوطلبانه است، اما گاهی اوقات به علل سیاسی اجباری است.
به نظر جهان فر، مهاجرت عبارت است از: «جابه‌جایی و حرکت ارادی افراد یک منطقه یا یک کشور به منطقه یا کشور دیگر به خاطر دلایل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی».
بر اساس تعریف سازمان ملل متحد ، مهاجر کسی است که به کشوری به غیر از کشورهایی که تابعیت آن را دارا می باشد وارد شده و حداقل ۱۲ ماه در آن اقامت می‌گزیند.

 


با توجه به تعاریف مذکور و تعریف‌های دیگری از این قبیل، این امر مسلّم می‌شود که در مهاجرت محل اقامت فرد برای مدتی طولانی عوض می‌شود، بنابراین مهم ترین جنبه مهاجرت جابه‌جایی است.
رولان پرسا (۱۹۸۵) جمعیت شناس فرانسوی مهاجرت را حرکات افراد یا گروه¬ها می¬داند که تغییر دائمی یا طولانی محل اقامت معمولی فرد را دنبال دارد. به نظر وی در تحلیل حرکات مهاجرتی به سه نکته باید توجه کرد:
الف – دائمی یا طولانی بودن مدت اقامت محل جدید
ب- وجود فاصله مکانی بیین دو محل.(با عبور از تقسیمات اداری یا سیاسی مشخص می‌شود).
ج- وجود فاصله زمانی و زمان انجام مهاجرت.
در حال حاضر در سراسر جهان بیش از ۱۷۵ میلیون مهاجر وجود دارد و از هر ۳۵ نفر از جمعیت دنیا یک نفر مهاجر است و مهاجران رقمی حدود ۳% از کل جمعیت دنیا را تشکیل می دهند. حدود ۶۰% از مهاجران در کشورهای پیشرفته زندگی می¬کنند. در کشورهای مزبور از هر ده نفر یک نفر مهاجر است. در کشورهای در حال توسعه از هر هفتاد نفر یک نفر مهاجر می‌باشد. از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ بیست و یک میلیون نفر به تعداد مهاجران دنیا اضافه شده و این رشدی در حدود ۱۴% را نشان می¬دهد. از سال ۱۹۶۵ تا ۲۰۰۵ تعداد مهاجرین دنیا دو برابر شده است.
مهاجرت را با توجه به عوامل مختلف می توان به انواع آن تقسیم کرد؛ مهاجرت با توجه به زمان مهاجرت به دو دسته تقسیم می‌گردد:
الف) مهاجرت‌های کوتاه مدت(موقت): اگر مدت اقامت در مقصد کمتر از یکسال باشد موقتی به حساب می‌آید. در این نوع مهاجرت‌ها نوعی قصد بازگشت به محل قبلی وجود دارد مانند مهاجرت‌هایی که در آن افراد در فصل معینی از سال که معمولاً بعد از برداشت محصول کشاورزی است به مناطقی که در آن امکان کار و فعالیتی وجود دارد مهاجرت می‌کنند و دوباره در فصل کار و فعالیت به محل قبلی خود باز می‌گردند (گزارش سازمان ملی جوانان، ۱۳۸۱: ۱۸).  این نوع مهاجرت در مورد توریست نیز صادق است زیرا توریست به فردی اطلاق می‌شود که با قصد بازگشت به مدت ولو طولانی بدون داشتن شغلی در یک کشور و یا یک ناحیه به غیر از سرزمین اصلی خود به سر برد.

*** ما تخفیف هم میدهیم ***

 کاربر عزیز، اگر تمایل به گرفتن کد تخفیف ۱۰۰۰ تومانی میباشید . ابتدا روی دکمه قرمز رنگ G+ (گوگل پلاس) کلیک کنید و سپس منتظر بمانید تا شمارنده صفر شود و روی دکمه دریافت کد تخفیف کلیک کنید.

[/vc_column][/vc_row]

توجه فرمایید که کلیک کردن روی دکمه دریافت کد تخفیف قبل از صفر شدن شمارنده ها موجب منقضی شدن آن میشود.تصاویر پیش نمایش


فعالیت صفحه ۸۵ جفرافیای ایران دهم /در گروهای کلاسی خود پیامدهای مثبت و منفی ناشی از مهاجرت معکوس را مورد بررسی قرار دهید.-1

درباره نویسنده

publisher5 109 نوشته در گام به گام آنلاین دارد . مشاهده تمام نوشته های

نظرات کاربران


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.